Niyazi PAKYÜREK

Niyazi PAKYÜREK

niyazipakyurek@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
CHP’de bundan sonrası önemli
03 Nisan 2015 Cuma, 07:44
CHP 41 ilde gerçekleştirdiği önseçimle iyi sükse yaptı. Şimdi sıra kontenjan üyeliklerine kimlerin geleceği ve nasıl bir profil oluşturacağında. Zira İstanbul sermayesinin kontenjandan aday baskısı olacağına dair söylentiler var.
Bu önseçimde CHP’nin eski topları hezimet yaşadılar. Buradan şunu anlıyoruz ki, CHP tabanının gençleşme, daha fazla siyasete katılma gibi talepleri ve beklentileri var. Bu husus önemsenmeli. İkincisi, bundan böyle CHP tabanının içine dönük, pasif, siyaset dışı bir tavır ve tutum içinden çıkmak zorunda olduğu gerçeğidir. 
Uzun yıllar sadece Kemalizm, sadece laiklik, sadece çağdaşlık gibi kavramlarla siyaset yapmanın kolaycılığından sıyrılıp reel politikaya dönmeli, zira siyaseten ileriye dönük yol alabilmenin şartı reel politika yapmaktan geçmektedir. Umarım CHP tabanı ve yönetim kadrosu bu gerçeğin farkındadır.
AK Parti’nin başarısı, AK Parti tabanının sürekli siyaset yapması ve siyaset üretimini demokratik makro sorunlarla bütünleştirmesindedir. CHP ne kadar soldur ayrı bir tartışma konusu ama solda var olan “en doğru fikir benim fikrimdir, en doğru bilgi benim bilgimdir” hastalığı CHP’de var ve bu anlayış karşı fikri reddetmek olduğu gibi, diyalogların önüne de set çekmektedir. 
Siyasetin gençleşmesi bu açıdan ümit vericidir. Ama siyasetin gençleşmesi demek yeni fikirlerin siyasete sokulmasıyla mümkün olur ancak. Türkiye’de siyasetin normalleşmesi biraz da buna bağlıdır.

KAOS YANLILARI YİNE SAHNEDE

Seçimler yaklaştıkça bu gibi terör olaylarının olabileceği beklentisi yükselir. İstanbul savcımız şehit edilirken diğer taraftan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne silahlı saldırıda bulunuldu. 
Mesele seçime yakın kaos yaratıp halkı korkutmak ve seçim sonuçlarını etkileyebilmek. Terörün adaleti, hakkı, hukuku olmaz. Çağlayan Adliyesi’nde Başsavcı Mehmet Selim Kiraz’ı şehit eden teröristlerin öne sürdükleri gerekçeler sadece bir bahaneden ibarettir. Bu örgütün taşeron bir örgüt olduğu biliniyor. Şimdi soru şu: Örgüte bu işi hangi ülke, kim ihale etti?  Elbette eninde sonunda bu da anlaşılır.
Türkiye ne zaman pozitif bir çıkış yapsa maalesef terör hadiseleriyle karşı karşıya kalıyor. Bu son hadiselerde merkez medya ve muhalefet çok kötü bir sınav verdi. Esas dikkat çekmesi gereken budur. Şehit savcıya Allah’tan rahmet, acılı ailesine başsağlığı diliyorum.