Niyazi PAKYÜREK

Niyazi PAKYÜREK

niyazipakyurek@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Dünü bugünü Suriye
19 Ocak 2015 Pazartesi, 07:54
Bugün Esad rejiminin Suriye’de işlediği katliamların bir benzerini 1020’li yıllarda Fransa, Suriye’de yapmıştı. Fransız mandası 1925’te Suriye’nin tüm şehirlerini uçaklar ve tanklarla bombalamıştı. 
Şehirler harabeye dönmüş, on binlerce Suriyeli ölmüş, birçok cami ve tarihi mekan tahrip edilmişti. Bugün Suriye’de Esad güçlerinin sivillere karşı kullandığı varil bombalarını ilk kez Fransızlar, 1925’te Şam ve Halep’te kullanmıştı.
14 Ekim sabahı Şamlılar, kalpleri ürperten, en vahşi dünya milletlerini bile şaşkına çevirecek bir manzara ile karşılaştılar. Sokaklardan, sırtlarında bazılarının yakalandıktan sonra idam edildiği anlaşılan bir kısmının elleri bağlı alımış yahut yetmiş ceset taşıyan develer ve bunların arasında üst üste birçok cesedin bulunduğu bir nakliye arabası geçiyordu. Bu arada cesetler arasında, yaşının 10’u geçmediği belli olan küçük bir çocuk eli de görülmekteydi.
Cesetler, Fransız ve mahalli ordu safları, ordu subayları ve hükümet erkanı arasında Şam şehrinde belediye binası ve hükümet sarayı önünde bulunan büyük meydanda 4-5 saat boyunca teşhir edildi. Orada toplanan insanların yüzlerinde dehşet ve nefret ifadesi belirdi.
İnsanlar, bağlı esirlerin ve teşhir edilen cesetlerin köylülere, tüccarlara ve çiftçilere ait olduğunu, aralarında bir tane bile çete üyesi olmadığını öğrendiğinde iş büyüdü. Bu barbarlığın, hükümetin çete üyelerinden birini bile öldürememesi sebebiyle bu kişileri oraya getirdiği, yoldan geçenlerin ve  öldürülüp bunların çete üyesi olduğu söylenmesi ve Şam halkının içine korku salınması için yapıldığı ortaya çıktı.
Fransız askerleri köyleri yağmaladı ve yağmaladıkları köyleri benzin dökerek yaktı. Kadınlar, yaşlılar ve çocuklar şehre sığındı… Nereye gittiklerini bilmiyor, medenileşme kabusundan Şam’ın çarşılarına ve camilerine sığınıyorlardı.
15 Ekim tarihinde bir grup asker, Şam’a beş kilometre uzaklıktaki Ceromana köyüne yöneldi. Elbise, döşeme, küçükbaş koyun ve kadın giysisi ne buldularsa yağmaladılar ve diğer köylere yaptıkları gibi bu köyü de yaktılar…Şam bombalanıyordu. General Gamlam’a başvurup ondan top ateşini  durdurmasını, kadınlara ve çocuklara merhamet etmesini istedik. General, şehrin vurulmasının, belirlenen plana göre salı günü öğleden önce duramayacağını, bunun ancak Şamlıların, yönetimin savaş cezası olarak istediği yüz bin altın lirayı ödeme ve üçbin tüfek istedi. Generalin son sözleri şöyle oldu:” İnsanlar, bir zamanlar varlık aleminde Şam isimli bir kentin var olduğunu hatırlayacaklar.”
Şehit Edilen Ülke Suriye. 
Yarın Kitabevi.