Niyazi PAKYÜREK

Niyazi PAKYÜREK

niyazipakyurek@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Esad’ın gidişi netleşiyor
23 Ekim 2015 Cuma, 06:56
Suriye’de konuya müdahil olan ülkeler Esad’a aylık bir süre içinde onurlu bir çekiliş vermeyi düşünüyorlar. Yani Esad, altı ay içinde hiçbir konuda söz ve karar mercii olmayacak. 
Önemli bir ayrıntı da Rusya Esad’ı kendi ülkesinde istemiyor olması. Bu kadar insanın ölümüne, ülkeyi terk etmelerine, Suriye’nin dörtte üçünün harabeye dönmesine yönelik sorumluluktan Esad’ın yargılanıp yargılanmayacağı ayrı bir safha. Ne olup olmayacağını zaman gösterecek.
Rusya’ya ‘Yeni Suriye’de yani Esad sonrasında çıkarlarının korunacağına dair güvence verilmiş. Demek oluyor ki üsleri korunacak, bu nedenle herhangi bir sorunun yaşanmayacağı belli oluyor. Peki Rusya bu son hamleyi neden yaptı?
Rusya, Libya sonrasında yalnızlaştırıldı, köşeye sıkıştırıldı. Sadece enerji ve silahtan başka dünyaya satacak malı olmayan Rusya, şimdi savaşmaya başlayarak yeniden dünyanın dikkatini kendine çekti. Libya sonrasında yalnızlaşan, çok dikkate alınmayan Rusya, Suriye müdahalesiyle bir güç olduğunu tekrar dünyaya duyurmuş oldu.
Şimdi Suriye meselesi yeniden başlıyor. Neticede Esad gidiyor. Sonra ne olacak sorusu gündeme geliyor ve cevabı zor bir soru. Esad küçük bir toprak parçası üzerinde bir Nusayri/ Alevi devleti kurmak için çaba sarf edecektir.”Butik devlet” girişimi. Şu anda Suriye’nin topraklarının % 14’ünü kontrol ediyor Esad. Esad, daha küçük bir toprak üzerinde küçük bir ülke kurma çabasını sürdürecektir.
Türkiye’nin hassasiyeti tam bu noktada. Suriye’de ‘butik devlet’ de olsa mezhep temelli bu oluşuma Türkiye’nin rıza göstermesi beklenemez. Çünkü Türkiye baştan beri bu endişeyle Suriye’ye müdahil olmuştur. İran’ın Esad’ı desteklemesi mezhep ilişkisi üzerinedir.
Diğer taraftan PKK’nın Suriye’nin kuzeyinde PYD ve YPG vasıtasıyla oluşturmak istediği yapı Türkiye için büyük bir tehlike taşır. Suriye’nin kuzeyindeki asıl yapı terör örgütü PKK’dır. PYD ve YPG PKK’nın yan dallarıdır. Bunu söyleyen PYD lideri Salih Müslim’in ağabeyi Prof.    Dr. Mustafa Müslim.
Mustafa Müslim şu gerçeği de söylüyor: “PYD’nin güçlü olmasının sebebi ellerinde silah olmasıdır.” PYD’ye silahları veren de ABD’dir.