Niyazi PAKYÜREK

Niyazi PAKYÜREK

niyazipakyurek@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Himmet vurgunu
21 Nisan 2016 Perşembe, 07:39
Himmet kelime anlamıyla; çalışma, çabalama, kayırma, yardım etme, ermiş kişi etkileri anlamına gelir. Önce cemaat, sonra hizmet adını kullandılar. Yurtiçinde ve dışında okullar, dershaneler bu cemaatin en önemli kurumlarıydı. Bu vesileyle toplumdan siyasetten büyük destek gördüler. Yakınlık görmedikleri Başbakan yoktu. Süleyman Demirel, Turgut Özal, Bülent Ecevit, Tansu Çiller, Recep Tayyip Erdoğan.
Geçmişten beri bürokrasinin tüm alanlarına sinsice sızdılar. Aradan geçen zaman içinde güçlendiler, paraya hükmetmeye başladılar. Medya, sanayi, banka, ticaret derken artık sıra devlete gelmişti ve düğmeye bastılar. O günden bu yana cemaat/hizmet- paralel/ FETÖ örgütüne dönüştü.  
Uzun yıllar cemaatin her kademesinde yer alan bazı gönüllüler, yavaş yavaş gerçekleri görmeye, cemaati ve kendilerini sorgulamaya başladılar. Cemaatten ayrıldılar, televizyon ekranlarında konuşmaya, gazetelerde yazmaya başladılar. Gelişmeleri takip etmeye başlayan dönemin Başbakanı Erdoğan, bir hain çetesiyle karşı karşıya olduğunu fark etti ve bu çeteye karşı amansız bir mücadele başlattı. Artık hizmet yoktu, Paralel yapı ve FETÖ örgütü vardı. Cemaat artık savcılık iddianamelerinde FETÖ örgütü olarak tanımlandı. Bu örgüte büyük para akışları sağlanıyordu. Bunun adına himmet derlerdi.
Son olarak, ünlü işadamlarının da arasında bulunduğu 105 kişi, yapılan bir         operasyonla gözaltına alındı. Bir dönem FETÖ içinde himmet toplayan işadamı H.Z.’nin ihbarıyla bir yıl önce başlatılan soruşturmada 140 kişi için gözaltı kararı çıkarıldı. İstanbul merkezli 9 ildeki operasyonlarda 105 kişi yakalandı. Örgüt hâlâ gücünü koruyor.