Niyazi PAKYÜREK

Niyazi PAKYÜREK

niyazipakyurek@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
İhanet çeteleri
11 Ekim 2014 Cumartesi, 07:53
En ufak bir fırsatta ortalığı cehenneme çevirmek için harekete geçirilen bu “insanlar” kimin maşası? Binlerce işyerini, araçları, özel kamu binalarını, öğrenci yurtlarını, kütüphaneleri yakıp yıkan, yolları kapatan bu vandallar kime hizmet ediyorlar? 
Neyi protesto ediyorsun, ne istiyorsun? Türk askeri Kobani’ye girsin öyle mi? Kobani’den kaçan iki yüzbin kişi Türkiye’ye sığınmadı mı? Suriye’de işlenen zulümden kaçanların sığındığı ülke Türkiye değil mi?
Yok  yok dert başka..Bu zavallılar sadece ülkeye ihanet için varlar. Dışarıdan gelen emirleri hayata geçirmek için varlar. Türkiye’nin kalkınmasında, gelişmesinde bir kuruşluk katkıları yok. Bu hak arama değil, hak gaspıdır.
IŞİD militanları dünyanın gözü önünde Amerikan ve İngiliz vatandaşlarını infaz etti. ABD ve İngiltere Suriye’ye karadan girdi mi? Niye girmiyorlar? Bu gözü dönmüş vandallar bunu anlamazlar. 
Türkiye’yi savaşa zorlamak isteyenler bir hesabın, hayır! Birkaç hesabın peşindeler. Türkiye savaşa sürüklenirse, Türkler de Kürtler de Araplar da diğerleri de zarar görürler. Kazananlar sizi kullanan, sizi sokaklara döken emperyal güçler olur.
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olan Selahattin Demirtaş’ın propaganda dönemini beğenmiştim. Güzel şeyler söylüyordu, verdiği mesajlar umut vericiydi ve ben ümitlenmiştim. Ama bu umudumun bu kadar kısa süreceğini hiç düşünmedim. Demirtaş fabrika ayarlarına çabuk döndü. Kobani için sokakları isyana çağırmakta hiç tereddüt etmedi. Vandallık 26 cana mal olunca da kendini savunmaya geçti. Demirtaş’ın çağrısı “insani bir çağrıymış, siyasi bir müdahale davetiy-miş.”
IŞİD bir terör örgütü. Kuzey Irak’tan, Kuzey Suriye’ye kadar kol geziyor. Bu bölgede kimin eli kimin cebinde belli değil. Kim kiminle ittifak halinde, kim kiminle çatışma halinde olduğu zamana göre değişiyor. Esad’ bağlı istahbarat birimi ve diğer ülke istihbarat güçleri her türlü manüplasyonları yönetiyorlar. 
Koalisyon güçleri sadece havadan operasyonlarla meseleyi geçiştiriyor. Bölgeye düşen ateş en çok Türkiye’yi rahatsız ediyor. Şimdi içeriden ve dışarıdan hükümeti Suriye’ye askeri müdahaleye zorlamak istiyorlar. Hükümet bu kadar saf mı? Koalisyon güçleri olmadan Suriye’ye kara harekatının ne anlama geleceğini bu hükümet hesaplamıyor mu? 
Dışarıdan tezgahlanan oyunları anlamak mümkün de içeride hesaplanan oyunlara ne demeli?