Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
16 büyükşehir çalışması Bursa’dan çok çarpıcı 4 önemli sonuç çıkardı
11 Mart 2012 Pazar, 09:55
Çalışma;
Kısa adı ORC olan Objektive Research Center'dan.
Türkiye'nin;
Büyükşehir belediyelerinin bulunduğu 16 büyük ilde yapılan bir çalışma.
Yani;
Bursa ile birlikte Adana, Ankara, Antalya, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Sakarya ve Samsun'da yapıldığı belirtilen bir çalışma.
Henüz de tazeliğini koruyor çünkü "Şubat 2012" tarihli.
Kısaca;
16 büyükşehir belediyesine dair bugün için bir seçimin olması halinde ne gibi sonuçlar çıkacağına dair kesitler gösteriyor.
Büyükşehir belediyelerindeki muhtemel oy oranlarını gösteren bu çalışmada Bursa da var elbette.
Hatırlanacağı üzere;
2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Bursa büyükşehir sonuçları, bu son çalışmada ortaya çıkan sonuçlar gibiydi.
Bursa'da;
3 yıl önceki seçimde de sıralama AKP, CHP ve MHP şeklindeydi.
Aradan geçen yıllara rağmen sıralama yine aynı.
Bursa'da 2009'daki yerel seçimde büyükşehire dair çıkan oy oranları şöyleydi.
AKP: 47.3
CHP: 27.0
MHP: 12.5
Şimdi ise durumda sıralama dışında küçük farklılıklar var.
Bize göre bu son tablo 4 sonuç çıkarıyor ortaya.
Birincisi;
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin başarısını gösteriyor bu sonuç. Geçen 3 yılda oy oranı 2 puan düşse de Başkan Altepe'nin, Bursa kamuoyu nezdinde geçen süreye göre başarılı bir izlenime sahip olduğunu gösteriyor. Bu da bugün benzer seçim olsa AKP'nin yine favori olduğu anlamı taşıyor.
İkincisi;
Oy oranı 1 puan düşüş gösterdiği görülen CHP'nin, bugün için büyükşehir belediyesi seçimini kazanmasının pek mümkün olmadığını yansıtıyor.
Keza;
Bursa'da da anamuhalafet olmasına rağmen, iktidara yani belediyeyi almaya alternatif bir parti olmadığı izlenimi veren CHP'nin, geçen yılda sadece durumunu muhafaza ettiği görülüyor.
Üçüncüsü;
13 puanlık büyük bir çıkışla sürpriz olan MHP'nin, kendi bünyesinden olmayan (Mehmet Gazioğlu gibi, Basri Sönmez gibi) adaylarla iyi bir tanıtımla Bursalılar'dan daha iyi oylar alabileceğini gösteriyor.
Bu çıkışla şaşırtan MHP'nin yükselişinin ardında da, Bursa'da uygulanan politikaların değil, Türkiye genelindeki siyasi konjonktürün artı etkisi görülüyor.
Dördüncüsü de;
Yüzde 2.6 oy oranı ile "diğerleri" grubunda görünen DP, SP, HSP, DSP, BBP gibi partilerin bugün için de Bursa Büyükşehir Belediyesi seçimini kazanmasının hiç mümkün olmadığı görülüyor.


AKP'de adaylara gözdağı kimden?

12 Haziran 2011'de;
Gerçekleştirilen genel seçim öncesinin "Türkiye'nin en yüksek maaşlı bürokratı", bugünün de AKP Bursa Miletvekili olan Bedrettin Yıldırım, ağzındaki baklayı dün çıkarmış.
Ve;
22 Nisan'da yapılması öngörülen AKP il kongresine yönelik olarak "Partimizde il başkanlığı sorunu yok. Sedat Yalçın'ın başkanlığı hayırlı olsun" ifadesi kullanmış, biraz da tebessümle karışık.
Ardından da eklemiş:
"Bursa'da siyaset yeniden dizayn ediliyor"
Anladığımız kadarıyla, Yıldırım bu sözleriyle biraz da Şevket Orhan'ı kastederek, Yalçın'ın karşısına çıkması muhtemel aday veya adaylara gözdağı vermiş.


Hâlâ anlaşılmayan 4+4+4 AS TV'de

TBMM çatısı altında tartışılıyor, komisyonlarda yumruklar konuşuyor.
Ancak;
Türk eğitim sistemine getirilmek istenen 4+4+4'lük sistemin içeriğini çoğu kişi bilmiyor.
AKP'nin getirmek istediği, CHP'nin ise şiddetle karşı çıktığı 4+4+4'lük Sisteme dair tüm soruların yanıtları yarın akşam AS TV'de "Bursa'nın seçimi"nde olacak.
Türk-Eğitim Sen Başkanı Selçuk Türkoğlu'nu ağırlayacağımız canlı yayına AKP Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk ile CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan da programa telefonla bağlanacak, bu sistemi neden isteyip istemediklerini aktaracaklar. Saat 22.00'de başlayacak programı kaçırmamanızı öneririz.Karatay diyeti yazarı Bursa'da

Prof. Canan Karatay;
Kolesterolün aslında zararlı olmadığını ilan ederek tüm gözleri üzerine çekmiş, sağlıklı beslenme alışkanlığına ilişkin olarak yazdığı "Karatay Diyeti" adlı kitapla da adeta hit olmuştu.
2011 yılının en çok ses getiren kitaplarından birini yazan Prof. Karatay bugün Bursa'da.
Kitap Fuarı'nda okurlarıyla belki de hastalarıyla buluşacak.
Bu nedenle;
Diyet uygulayanlar, diyete girmek isteyenler ya da kafasındaki soru işaretlerine yanıt bulmak isteyenler için bugün bir taşla iki kuş vurma zamanı. Çünkü hem imza var hem de diyet cevapları.


Kalpleri Ulucami'de gözleri Çankaya'da!

Bursalı;
Büyük Birlik Partililer, helikopter kazasında yaşamını yitiren kurucu liderleri Muhsin Yazıcıoğlu için, vefatının gerçekleştiği 25 Mart 2009 tarihinin yıldönümünde Ulucami'de mevlit okutma kararı aldılar.
Ömer Ünsal başkanlığında Bursa'da yeniden teşkilatlanan BBP'liler, bir yandan da, olayın aydınlatılması için büyük destek gördükleri Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de gayretiyle helikopterin düşüş nedeninin artık kamuoyuna açıklanmasını bekliyorlar.30 yılda yüzde 45'ten, 28'e!

Rakamları;
Kısa adı BUİKAD olan Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği'nin Başkanı Özlem Baş açıkladı.
Aktardığına göre;
Türkiye'de kadın istihdam oranı yüzde 28.
Yani;
Türkiye'de her 100 çalışandan sadece 28'i kadın.
Bu oran;
* 1980 yılında yüzde 45
* 2000 yılında yüzde 39
* 2006 yılında yüzde 26
* 2008 yılında yüzde 24
* 2010 yılında yüzde 27 olarak gerçekleşmiş.
Şimde de yüzde 28.
Bu oranların 1980'den beri hızlı düşüşüşün elbette nedenleri var.
Lise ve yükseköğrenim eksikliği elbette en büyük etken ancak bu oranlar kadınların son 30 yılda daha çok eve kapatıldığını yani kadınlardan ev kadını olmalarının beklendiği ve tabii "okutulmadığı" sonucu da önemli etkenler.


ASPARAGAS

Hayrettin Çakmak (AKP eski milletvekili):
- Recep başkanım, sosyal mesaj vermek için iyi düşünmüşsünüz ama bu topu da çembere geçiremezsem madara olmayalım!


GÜNÜN SÖZÜ

Şu bayan başörtülü, efendim bu türbanlı, bunun başı açık, yok bu mantolu, çarşaflı. Kime ne, herkes istediği gibi giyinir"
Kemal Kılıçdaroğlu
(CHP Gn Bşk)


TARİHTE BUGÜN

Saddam Hüseyin ve Mustafa Barzani arasında yapılan anlaşma ile Irak Kürdistan Bölgesi kuruldu.     (11 Mart 1970)