Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
2015 seçimi belki son seçim olacak!
17 Ekim 2014 Cuma, 07:04
Zaman zaman;            
Siyaset sahnesinde yeni bir merkez veya merkez sağ partiye ihtiyaç olduğuna dair kanaatler oluyor, oluşuyor.
Özellikle de;
Seçmenin AK Parti, CHP ve MHP arasında sıkışıp kaldığı konusu tartışılıyor.
Nitekim;
Cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşanan küçük partilerin tabanlarını veya sempatizanları ile parti kimliği olmayan seçmenin kararsızlıkları da çok konuşulmuştu.
Keza;
Siyaset sahnesinden çekilen ANAP’ın ardından, merkez sağda arzulanan birleşmenin DYP/DP’de olamaması da bu süreci tetikledi.
Halen;
Siyasi yelpazeye bakıldığında merkez sağın temsilcisi olarak görünen Demokrat Parti’de bu birleşme sağlanamadığı gibi, seçmen de ihtiyacını hissettiği boşluğu bu partide doldurmayı tercih etmiyor.
Zaten;
Seçim sonuçları da bu tezi doğruluyor.
Örneğin;
30 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde DP, hiçbir il belediyesini kazanamadığı gibi, yurt genelindeki 919 ilçe belediyesinden ancak 7’sini alabildi.
Üstelik;
Yalova İl Belediyesi ve Bursa’da Orhangazi Belediyesi de dahil olmak üzere bazı belediyeler de bu seçimle DP’nin elinden gitti.
Yurt genelinde de DP’ye sadece yüzde 0.72 oranında oy çıktı.
Bu oy oranı;
2011 yılındaki genel seçimlerde de yüzde 0.65 idi.

Şu bir gerçek ki;
Türkiye yeni bir genel seçime doğru hızla yol alırken merkez sağın temsilcisi konumundaki DP’de ivme artmıyor.
DYP/DP’nin;
Tarihinde ilk kez olacak şekilde Bursa’da tam 4 aydır il başkansız ve yönetimsiz kalan DP’nin Bursa yönetimine bir süre önce partinin Gemlik İlçe eski Başkanı Mehmet Hamaloğlu atandı.
Ancak o da yönetimini hala yapamadı.
Bu amaçla;
Önceki akşam bir yemek düzenlendi.
Hamaloğlu’nun;
Verdiği bu yemeğe, GİK Üyesi Füsun Erdoğan, MKYK’nın eski ve yeni üyeleri Ömer Seymen, Semra Çetin, Hilmi Sancar ve Celal Gül, eski il başkanları İlker Özaslan ve Ahmet Yıldırım, ANAP’ın son il başkanı Meliha Bağcıoğulları, Muharrem Şenocak, Sibel Kurtoğlu, Sibel Koşan, Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Koyuncu, İnegöl İlçe Başkanı Murat Balakuş, Karacabey İlçe Başkanı Cem Tiryakioğlu, MKP İlçe Başkanı Bülent Yıldırım ve Mudanya İlçe Başkanı Necmettin Ayyıldız’ın da      aralarında bulunduğu 50 kişi katıldı.

Yıldırım’daki bu buluşmada ağırlıklı 2 konu konuşuldu.
İlki;
29 kişilik il yönetiminin yapımının tamamen yeni il başkanı Hamaloğlu’na bırakılması.
İkincisi de;
Her şeyin sıfırlanarak Bursa’da yeni bir sayfa açılması ve partinin genel seçimlerde en yüksek oyu Bursa’dan almasının sağlanarak, DP misyonunun Bursa’dan tetiklenmesi.
Tabii;
Böyle bir hedef için DP’nin Bursa’da olağanüstü milletvekili adayları göstermesi de gerekiyor ki, kolay bir iş değil bugünün siyasetinde.
Zaten;
Belki de merkez sağın tek temsilcisi için Haziran 2015 seçimi, yola devam edip etmeme yönünde karar seçimi olacak.