Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
3 günde yaklaşık 150 aday adayı elenecek!
07 Mart 2015 Cumartesi, 07:47
Heyecanın;
Ve parti içi yüksek mücadelenin sayıca en yoğun yaşandığı AK Parti’de, gözler şimdi de yapılan temayül yoklamasının ardından mülakata yani yüz yüze görüşmelere çevrildi.
Planlamaya göre;
Bursa’nın milletvekili aday adayları Eskişehir, Kocaeli, Balıkesir ve Nevşehir grubuna düştü.
Buna göre;
Aday adayı olan eski ve mevcut milletvekillerinin  dışındaki toplam 213 aday adayı 9 Mart Pazartesi gününden itibaren 3 gün süresince bölüm bölüm Ankara’da Genel Merkez binasında olacaklar.

Toplam;
5 ili kapsayan grup içinde en fazla aday adayının bulunduğu il olan Bursa, 3 ayrı güne bölündü.
Bunun için;
Aday adayları, alfabetik sıralama ile pazartesi, salı ve çarşamba günleri 70’er kişilik gruplar halinde, mülakat komisyonunun karşısına çıkacaklar.
Ve;
Kendilerine yönelik siyasi, ekonomik ve sosyolojik sorulara cevap verecekler.
Bir nevi küçük bir sınavdan geçirilip, kantara çıkacaklar.

AK Parti Genel Merkezi;
Bursalı aday adaylarının yoğun bir şekilde elemeye tutulacağı komisyonun başkanlığına ise ilginç bir ismi, Süleyman Soylu’yu görevlendirdi.
Partide;
Teşkilat Başkanı olarak görev yapan Soylu, diğer 4 ille birlikte Bursalı aday adaylarına not verecek ve eleme yapacak olan komisyonun başkanı.
Bursa’yı;
Demokrat Parti Genel Başkanlığı döneminden beri iyi tanıdığı bilinen Soylu’yla birlikte Bursa aday adaylarını eleyecek 3 komisyon üyesi de dikkat çekici.
Biri;
Partinin İstanbul kökenli MKYK üyesi Çiğdem Karaaslan.
Diğeri;
İzmir’in genç milletvekili Hamza Dağ.
Diğeri de Tokat Milletvekili Zeyid Aslan.

Pazartesi sabahı saat 09.30’dan gece yarısına değin sürecek yüz yüze görüşmeler sonrası, mülakata katılan 213 aday adayının en az üçte ikisinin, yani 150 dolayında ismin elenmesi bekleniyor.
Sonrasında ise;
Kalanlar eski ve mevcut milletvekilleri ile bir elemeye daha tabi tutulup, 36 kişilik bir liste halinde, aralarında Başbakan Davutoğlu’nun da bulunduğu en üst komisyonun önüne gelecek.
Bu nedenle;
Hafta başı itibariyle Ankara’da yapılacak bu görüşmeler çok çok önemli.
Zira;
Kişisel donanımlar, kentte bırakılan izler ve kamuoyundaki karşılıklarla birlikte her şey harmanlanacak ki müthiş bir seçim olacak bu mülakatlar.