Hava Durumu

5 vekilden 4’ünün girmediği önseçime o niye giriyor?

Yazının Giriş Tarihi: 11.03.2015 06:45
Yazının Güncellenme Tarihi: 11.03.2015 06:45
Malum.
Bursa milletvekili adaylarını hakim huzurunda önseçim ile belirleyecek olan CHP’nin 72 aday adayı var.
Söz konusu;
72 isim de kendisini şanslı görüyor ki, gayet doğal.
Ne var ki;
Listeye sadece 18 isim girecek.
Bu isimlerden de -bugünkü şartlara göre ilk 5’i şanslı olacak, TBMM’ye gidebilmek için.
Tabii;
Aday adaylarını bu kadar istekli kılan etkenlerden biri de, CHP’nin 5 milletvekilinden 4’ünün yeni dönemde olmayacak olması.
Kemal Ekinci’nin beklendiği üzere aday adayı olmaması.
Turhan Tayan’ın gençlere yer açmak için müracaatta bulunmaması.
Aykan Erdemir’in, ailesine zaman ayırmak için başvuru yapmaması.
Sena Kaleli’nin de “U dönüşü” yaparak, yaptığı başvuruyu geri çekmesiyle 4 koltuk kendiliğinden boşaldı.
Otomatik olarak, aday adaylarının karşısındaki 4 rakip de elenmiş oldu.
İşte;
Böylesine hassas bir dönemde, doğal olarak gözler, CHP’nin aday adaylığından geri adım atmayan ve müracaatının sonuna değin arkasında olan İlhan Demiröz’e çevrilmişti.
Acaba;
TMMOB orijinli Demiröz ne yapacaktı?
29 Mart’taki önseçime ısrarla niye giriyordu, veya şansı ne olurdu?
İşte;
Tüm bu soruları direkt olarak kendisine sorduk.
Hem;
CHP’nin, hem de TBMM’nin üretken vekillerinden Demiröz, TBMM’yi bir dönem daha istemesine neden olarak iki gerekçe sundu.
“Birincisi” dedi;
“4 yıl süresince büyük bir tecrübe edindim. Bu edindiğim tecrübeyi bir dönem daha sürdürmek ve daha aktif olmak istiyorum, TBMM’ye yeni girecek arkadaşlarıma ve kardeşlerime yön göstermek, yardımcı olmak, destek vermek istiyorum.
Ondan sonra da başka bir talebim olmayacak. Yani bir üçüncü dönem talebim olmayacak”
Demiröz;
İkinci nedenini de şöyle anlattı.
“Ben” dedi “O kadar inanıyorum ki, 7 Haziran akşamı CHP iktidar, Kemal Kılıçdaroğlu da Başbakan olacak. Ben de Türkiye’nin, CHP iktidarı ile buluşmasıyla birlikte yaşayacağı büyük değişimde katkım olmasını çok istiyorum. Çünkü, AK Parti’nin eridiğini ve CHP’nin de adım adım iktidara geldiğini açık açık görüyorum”
Demiröz;
CHP’nin adım adım iktidara geldiğini nasıl gördüğünü türlü örneklerle anlattı.
İllerden örnekler de verdi.
Bursa’dan da örnekler verdi.
Partisinin tabanına da güvendiğini söyledi.
Demiröz şimdi örgütten alacağı “karnesini” bekliyor.
29 Mart’ta sandıktan çıkar mı bilinmez.
Şansı az veya çok.
Ama şu bir gerçek ki, toplam 5 vekilden 4’ünün yarıştan çekildiği bir önseçim arifesinde Demiröz’ün ısrarla parti içi sandığa girmesi ve iddialı olması büyük bir özgüven.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.