Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Adayların belirlenme şekline dair ‘önseçim’ zor görünüyor!
01 Eylül 2013 Pazar, 08:19

Yarın;
Sadece Bursa değil, yurt genelindeki CHP örgütleri için önemli bir gün.
Zira;
Belediye başkanlığı ya da belediye meclis üyeliği aday adaylığı için verilen süre, yarın saat 17.00’de sona erecek.
Hatırlanacağı üzere;
CHP örgütlerine bu yöndeki ilk genelge, Genel Başkan Yardımcıları Adnan Keskin, Gökhan Günaydın, Umut Oran, Perihan Sarı ve Bülent Tezcan’la, Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil imzasıyla gönderilmiş ve aday adayları için son başvuru tarihi 31 Temmuz olarak açıklanmıştı.
Ne var ki;
Tarihler 31 Temmuz’a gelmeden ikinci bir genelge ile bu tarih, 2 Eylül akşamına kadar uzatılmıştı.
İşte o süre yarın doluyor.
Aday adaylığı düşünen parti yöneticilerinin daha önce zorunlu olarak görevlerinden istifa ettiği iç uygulama uyarınca, yurt genelinde toplanan aday adaylığı başvuruları ise genel merkezde değerlendirmeye alınacak.
Bu arada;
Özellikle belediye başkan adaylıklarının belirlenme şekli de CHP içinde kafa karıştırıyor.
Nitekim;
İki gün önce İl Başkanı Metin Çelik başkanlığında gerçekleştirilen ilçe başkanları toplantısında alınan karar, adayların önseçimle belirlenmesi isteğiydi.
Ne var ki;
CHP’nin Parti Meclisi’nden çıkan karar, ilçe başkanlarının bu talebini yerine getirebilecek görünmüyor.
Çünkü;
Yurt genelinde bağlayıcı olan PM kararı, adayların eğilim yoklaması ya da merkez yoklaması usulü ile belirleneceğini belirtiyor.
Dolayısıyla;
İlçe başkanlarının, bu genelgeyi bilmelerine rağmen önseçim istemeleri bir çelişki yaratıyor.
Bu yöndeki krizi aşmak için de, hakim huzurunda önseçim yapmak yerine, parti üyeleri arasından bir örgüt eğilimi modeli üzerinde duruluyor.
Ne var ki;
Eğer bu yönde örgüt içinde yapılabileceği konuşulan eğilim belirleme yönteminin kesin bir sonuç elde etmeyeceği de konuşulanlar arasında.
Bu nedenle en güçlü karar verici organın, seçim yapılacak bölgenin seçmeni olduğu ve aday belirlemeye yönelik asıl sorunun parti üyesi yerine bölge halkına sorulması gerektiği kanaatine önem veriyor CHP Genel Merkezi.

Son kararı kimler nasıl verecekler?

Bursa’da:
CHP kulislerinde, genelgeye rağmen istenen önseçim isteğine yönelik bir başka konuşulan da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözleri.
Nitekim;
Kılıçdaroğlu, bir     televizyon programında, özellikle belediye başkan adaylarının nasıl belirleneceğine gayet net açıklık getirdi.
Buna göre;
1- Temayül yoklaması diye bilinen yöntemle üyelerin eğilimleri alınacak.
2- Kamuyu anketleri yapılarak bölge seçmenine isimler sorulacak.
3- Örgütlerin görüşleri genel merkeze iletilecek
Ve son olarak;
CHP, Merkez Yönetim Kurulu’nun görüşleri doğrultusunda “merkez yoklaması” usulü ile adaylar açıklanacak.
Bu sözlerden de anlaşılacağı üzere, CHP’de resmi bir önseçim görünmediği gibi, son noktayı Ankara’nın koyacağı gözleniyor.

Bozbey’in teması bu yıl ‘hep barış’

Yıllardır;
1 Eylül Dünya Barış Günü’nü çeşitli temalarla ve çeşitli sanatçılarla kutlayan Nilüfer’in CHP’li Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, bu yıl da farklı bir tema seçimi yaptı.
Bir önceki yıl;
“Türk-Yunan dostluğu”, geçen yıl da “Türkü kardeşliği” üzerine 1 Eylül’ü kutlayan Bozbey, bu yıl ise “İnsana barış yakışır” sloganıyla hareket edecek.
Bu arada;
Günün gece bölümü ise yine hareketli geçecek.
Nitekim;
Bu akşam saat 20.30’da FSM Bulvarı’ndaki hastane alanında, Edip Akbayram konseri olacak ki, Bozbey ve Akbayram konser öncesi de Nilüferliler’le barış güvercinleri uçuracak.

Bu alışkanlık oluşmalı artık

Bugün için;
Net bir tespit yapmak pek doğru olmaz.
Ancak;
Görünen de o ki, çok yakın bir zamanda kentin yeni toplu ulaşım araçlarından biri olacak olan tramvayın yolunu sanki ayırmak gerekecek.
Gerçi;
Sürücüler, Bursa caddelerindeki tramvaya daha önce alışık olmadığı için zaman zaman işgal ediyorlar bu tramvay yolunu ama yine de bu alışkanlığı da hızla kazanmak gerekiyor. Nitekim, tramvayı -gözetim dahilinde- test amaçlı kullanırken, bu sıkıntıyı bizzat yaşadık.

Zorunlu istifalar için bugün son gün

Yaklaşan;
Yerel seçime yönelik olarak MHP Genel Merkezi’nin işlettiği takvimde bugün önemli bir gün.
Çünkü;
Seçimlerde belediye başkan aday adayı ile belediye meclis üyesi aday adayı olmak isteyen il, ilçe ve belde teşkilatlarının başkan ve yöneticilerinin bugün saat 17.00’ye kadar görevlerinden istifa etmeleri gerekiyor.
Bu nedenle;
Bugün, MHP’nin sadece Bursa’daki değil Türkiye genelindeki parti binaları açık kalacak.
Yöneticiler, yönetici arkadaşlarının istifalarını alacaklar.
Bu arada;
Bugün itibariyle görevlerinden istifa etmesi gereken MHP yöneticilerinin, aday adaylığı başvurularını da 9 Eylül akşamına kadar ilçe başkanlıklarına yapması gerekiyor.