Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
AK Parti adayı Erdoğan’ın Bursa mitingi 17 Temmuz’da
05 Temmuz 2014 Cumartesi, 08:31

Adayların; Belli olmasıyla birlikte, Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde, seçim heyecanı da yavaş yavaş kendisini hissettirmeye başladı.
CHP ve MHP’nin;
“Çatı aday” olarak ortaya çıkardığı, sonra da DSP-DP-BTP’nin destek verdiği Ekmeleddin İhsanoğlu Yozgat’tan başladığı seçim kampanyasına dün Trabzon’dan devam etti.
Yanı sıra;
Beklendiği üzere AK Parti’nin adayı olan Tayyip Erdoğan da hayli dikkat çekici bir tercihle, ilk mitingini bugün Samsun’dan başlatacak.
Bu arada;
Yüksek Seçim Kurulu’nun açıkladığı seçim takvimi uyarınca, TBMM Başkanlığı’na yapılan Cumhurbaşkanlığı adaylığı başvurularına ait bilgi ve belgelerin de dün itibariyle YSK’ya gönderilmesinin son günüydü.
Böylece;
10 Ağustos’ta ilk turu yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimine sadece 3 adayın, Tayyip Erdoğan’ın, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun ve Selahattin Demirtaş’ın girmesi kesinlik kazanırken, özellikle CHP içinden alternatif bir adayın çıkarılması ihtimali de kalmamış oldu.
Tabii;
Köşk adaylarının il programları da yavaş yavaş şekillenmeye başladı.
Genel kanı;
AK Parti adayı Erdoğan’ın, Bursa’ya ağustos ayında geleceği yönündeydi.
Ne var ki;
Dün Ankara’dan, AK Parti Bursa İl Başkanlığı’na gelen program, Bursalı AK Partililer’i alarma geçirdi.
Keza;
Tayyip Erdoğan’ın Bursa’ya geliş tarihi 17 Temmuz Cuma olarak bildirildi.
Programa göre;
AK Parti’nin Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan, Bursalılarla, 30 Mart yerel seçimleri öncesinde olduğu üzere yine Gökdere Meydanı’nda buluşacak.
Bu buluşmanın;
Yani mitingin saati ise 15.00 olarak iletildi Bursa’ya.
Planlamada;
Aynı günün akşamı da AK Parti Bursa İl Başkanlığı’nın geleneksel iftar buluşması var.
Meteorolojik şartları da göz önüne alan Cemalettin Torun başkanlığındaki parti kurmayları bu nedenle henüz iftar buluşmasının yerini netleştirmediler.
Keza;
17 Temmuz’da Bursa’ya gelecek olan Tayyip Erdoğan’ın, akşam da partisinin iftarına katılıp katılmayacağı de net değil.
Tahminler;
Erdoğan’ın miting sonrası Bursa’dan ayrılacağı ve AK Parti’nin Bursa il iftarının da Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç başkanlığında gerçekleştirileceği yönünde.
Bilinenler;
“Çatı aday” İhsanoğlu’nun olası Bursa ziyaretinde bir miting düzenlemeyeceği ve salon toplantısında, özel davetliler ile bir araya geleceği yönünde.
AK Parti adayı Erdoğan’ın 17 Temmuz’da yapacağı miting ise, toplanacak kalabalık ya da meydan organi-zasyonundan, Bursa’nın Köşk seçimine dair hayli ışık tutacaktır.
Zaten;
Bu nedenden olsa gerek ki, AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun ve ekibi, dündan itibaren 17 Temmuz’a odaklandı.