Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
AK Parti’deki FETÖ temizliği komisyonla mümkün olabilecek
07 Ağustos 2016 Pazar, 04:52
İlk işareti;
Aynı zamanda Bursa Milletvekili olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Müezzinoğlu vermişti kısa bir süre önce.
Fomara’daki;
Parti binasında basına kapalı yapılan mini bir teşkilat toplantısında, isimleri FETÖ ile anılan kişilerin istifalarını istemişti.
Nitekim;
Bir süre sonra da, hayli gergin geçtiği konuşulan il yönetim kurulu toplantısında restler çekildi ve kartlar açıldı.
Ve;
Önce İl Başkan Yardımcısı Abdullah Duman’ın istifası istendi, ardından da il yönetim kurulu üyesi Mehmet Karamanlı’nın.
Partinin iç yapısını iyi bilenler, AK Parti’deki FETÖ temizliğinin çok daha büyük olması gerektiğini söylüyorlar.
Ancak bu temizliği yapabilmek öyle kolay değil.
Hele ki;
Böylesine hassas bir dönemde, kendi kendine istifa etmek, çekilmek de kolay değil.
Bu nedenle;
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’nın 81 ile gönderdiği “FETÖ bağlantısı olan kişileri, belediyelerden ve partiden temizleyin” talimatının nasıl uygulanacağı da merak ediliyor.
Çünkü;
Ayıklama yetkisini sadece il veya ilçe başkanlarına vermek de -ayrıcalık sağlayabilecekleri gerekçesi ile- doğru bir yöntem değil.
Bu nedenle bir komisyon ve bu komisyona gelecek ihbarların da değerlendirmeye alınarak bir çözüm bulunmasının en doğru yöntem olduğu ifade ediliyor.
Tıpkı;
Aynı uygulamanın, belediyelerde de yapılması gerektiğinin belirtildiği gibi.

Operasyon Bursa’da başkanlara sıçrar mı?

Doğal olarak;
Merak ediliyor, konuşuluyor.
FETÖ operasyonlarının, bir süre sonra belediye başkanlarına da sıçrayıp sıçrayamayacağı.
Çünkü;
İlçesinde gerek imar, gerek ruhsat, gerekse yer tahsisi yönünden FETÖ’cü kişilere yönelik ayrıcalık sağlandığı öne sürülen iddialar da, tek tek araştırma kapsamına alındı.
Özellikle hukuki çevrelerde konuşulanlar, kapsamın genişlemesi halinde, Bursa’da da birtakım sürprizler yaşanabileceği yönünde.

Yenikapı buluşmasında bir tarih yazılacak!

Bugünkü bu tarihi buluşma;
Sadece Türkiye’nin değil, dünya medyasının da gündemi olacak görünüyor.
İstanbul Yenikapı’daki miting alanında gerçekleştirilecek olan “Demokrasi ve Şehitler Mitingi” her yönüyle bir ilk olacak.
Yüz binlerin katılımı ile ifade edilecek olan tarihi buluşma, Türk halkının, birlik ve bağımsızlığı için her daim tek yürek olduğunun bir göstergesi olacak.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin katılım göstereceği birlikte fotoğraf verecekleri bu dev miting, 15 Temmuz gecesinden sonraki en iyi tablo olacak.
Keza;
“Demokrasi ve Şehitler Mitingi” eş zamanlı olarak tüm illerde gerçekleştirilecek.
Bursa’da da;
Adı “Demokrasi Meydanı” olarak değiştirilen Fomara Meydanı’nda son buluşma gerçekleştirilerek, 15 Temmuz gecesinden beri sürdürülen “demokrasi nöbeti” de son bulacak.
Gerek Bursa, gerekse İstanbul’daki buluşmaları saat 17.00’den itibaren AS TV ekranlarından canlı olarak izleyebilirsiniz.

İmamlar ve kadınlar...

İtiraflara ve ifadelere bakılırsa FETÖ’de ciddi bir kadın erkek ayrımı var.
Daha doğrusu kadının adı yok.
FETÖ’de;
Bir kadının yıllardır en fazla yükselebileceği örgüt yöneticiliği ablalık seviyesinde.
Onlar da;
Ev ablası
Yurt ablası
Sohbet ablası
Bölge ablası oluyormuş.
Ama abiler öyle değil.
Onların yükselip imam bile olabildikleri görülüyor.
İlçe imamı
İl imamı
Ordu imamı
Emniyet imamı
Milli Eğitim imamı
Finans imamı
Yargı imamı
Medya imamı
Bölge imamı
Türkiye imamı
Kıta imamı vs vs...

Harput’un ifadeleri merak ediliyor

Bursa’da, Cumhuriyet Başsavcılığı’nca FETÖ’ye karşı yürütülen soruşturmada, ifadesi en çok merak edilen isimlerden biri de, eski Vali Şahabettin Harput.
6.5 yıl;
Valilik yaptığı Bursa’ya elleri ters kelepçeli olarak getirilen ve 28 Temmuz’dan beri de gözaltında tutulan Harput, görev yaptığı bu süre zarfında iki ayrı “Bursa İmamı” ile çalışmıştı.
Bursa’da görev yaptığı sürede, dönemin AK Partili Yıldırım Belediyesi’nin katkılarıyla, Ankara Yolu’ndaki hazine arazisini bedavaya denecek rakamla FETÖ’cü Orhangazi Üniversitesi’ne tahsis eden Harput’un söyleyecekleri çok önemli.
Emekli edildikten sonra, iltimas geçtiği bu FETÖ’cü üniversitenin mütevelli heyeti başkanı olan eski Vali Harput’un, belki bilinmeyenleri de ortaya çıkacak.
Hatırlanacaktır;
Harput, emekli olmadan önce, yeri devlete ait olan FETÖ’cü Bahar Hastanesi’nin süre uzatımını, yeni Vali’ye bırakmamış ve bazı bürokratların itirazlarına rağmen uzun süreli yer tahsisi de yapmıştı.
Kim bilir?
Harput’u, tutuklanan İstanbul eski Valisi Hüseyin Avni Mutlu gibi bir kader mi bekliyor, yoksa başka bir gelecek mi, bekleyip göreceğiz.

MHP’liler bugün Keles Kocayayla’da

MHP’nin;
“Keles Kocayayla Türkmen Şöleni” 4 yıllık bir aranın ardından Tevfik Topçu’nun il başkanlığında bugün yeniden yapılıyor.
Bu yıl 19.’su gerçekleştirilecek olan “Türkmen Şöleni”, için Bursalı MHP’liler dünden itibaren Keles’te kamp kurmaya başladılar.
Bir süre önce;
Şölene, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin katılma ihtimalinden bahsediliyordu. Ne var ki, Bahçeli’nin bugün İstanbul Yenikapı’daki büyük mitingde bulunacak olması bu ihtimali ortadan kaldırmıştı.
Bu nedenle;
Dün için gözler, Genel Sekreter İsmet Büyükataman’a çevrilmişti ancak Bahçeli ile birlikte Yenikapı’da olma ihtimali nedeni ile henüz programı belli değildi.