Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
AK Parti’den adaylık başvuruları kulisleri
02 Eylül 2015 Çarşamba, 08:56
AK Parti’de;
Milletvekilliği aday adaylığı başvuruları yarın saat 17.00 itibarıyla sona eriyor.
Partilerin;
Geçici aday listelerini Yüksek Seçim Kurulu’na 18 Eylül’de verecek olmaları nedeniyle, bu seçimlerdeki aday belirleme süreci de hızlı gerçekleşecek.
Genel beklenti;
Partinin oylarının düşmesinde etkin olan milletvekili listelerinde küçük de olsa revizyonlar yapılacağı yönünde.
Bu arada;
Parti içine dönük sıkı bir genelge de yayınlandı.
Genelge;
Teşkilatlara, Seçim İşleri’nden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Başkanı Mustafa Şentop imzasıyla geldi.
Yazıda;
İl ve ilçe başkanları, yönetim kurulu üyeleri, belediye başkanları ile belediye meclis üyelerinin aday gösterilmemesi yönünde ilke kararı alındığı yazıyor.
Ve;
Bu karara rağmen adaylık için görevlerinden istifa edenlerin değerlendirme dışı tutulacağı ifade ediliyor.

Ancak;
Bu genelgeye rağmen partinin Kahramanmaraş, Gümüşhane, Kars, Bolu, Denizli, Kilis, Ağrı ve Mardin il başkanları görevlerinden istifa ettiler.
Yine;
En büyük sürpriz de, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç’in adaylık için istifası oldu.
Daha önce Urfa Valisi iken partiye kazandırılıp geçen de yıl da belediye başkanı seçilen Güvenç’in bu istifası şaşırttı.
Konuşulanlar;
Güvenç’in yerine belediye meclisinden atanacak ismin, eski seçim bölgesi olması nedeniyle Çalışma eski Bakanı Faruk Çelik tarafından belirleneceği yönünde.

Yine;
Kamudan istifalarda, Bursa’yı ilgilendiren bir başka ayrıntı da, Bursa Milletvekili olan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun kadrosuna ilişkin oldu.
Çünkü;
Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü ve Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü ile Bakan Başdanışmanı da milletvekili adayı olmak için görevlerinden istifa ettiler.

Yanı sıra;
Başvuru süresinin yarın bitecek olması nedeniyle, AK Parti’nin Bursa İl Başkanlığı’na başvuruların asıl yarın olması bekleniyor.
Tabii sürprizlerle birlikte.
Örneğin iki sürpriz istifa var kamudan Bursa adaylığı için.
Bursa;
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Fikriye Aydın, aday olmak için görevinden istifa etti.
Yine;
Bir başka kamu kuruluşu olan KOSGEB’in Erzurum kökenli olan Yalova İl Müdürü Hakan Ulusu da, Bursa’dan aday olmak için görevinden istifa etti.

Bu arada;
Gözler de partinin eski ve şu andaki milletvekilleri ile 7 Haziran’daki 18 kişilik milletvekili aday listesinde.
Kulağımıza gelenler;
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun, adaylık başvusunu İstanbul’a yapacağı yönünde.
Yine;
İki dönemdir parlamentoda bulunan Önder Matlı’nın, 1 Kasım seçimi için işleri nedeniyle kendi isteğiyle aday olmayacağı konuşuluyor.
Keza;
7 Haziran’da Bursa milletvekilliğini kıl payı kaçıran 10. sıra adayı Gürsel Dönmez de, Başbakan Başdanışmanı olarak görevini sürdürmek istediğinden bu kez aday olmayacak.
Dahası;
3 dönemini doldurduğu için 7 Haziran’da aday olmayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Faruk Çelik’in ismi, artık Bursa için fazlasıyla konuşulmaya başladı.
Bu kez Bursa’dan;
Liste başı olması halinde Çelik’in, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve İl Başkanlığı ile koordineli çalışarak daha yüksek oranda oy alacağı söylentileri teşkilatları da sardı.
Faruk Çelik’in, partinin 12 Eylül’de yapılacak olan büyük kongresinde MKYK’ya da girmesine kesin gözle bakılırken, Çelik’in Bursa’dan adaylık seslerinin giderek duyulmaya başladığını da söylemek mümkün.