Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
AK Parti’nin temayülünden kimler çıkmayı başardı?
04 Mart 2015 Çarşamba, 07:30
Haliyle;
Merak ediliyor, pazar günü BUTTİM’de yapılan AK Parti’nin temayül sonuçları.
Eski ve mevcut milletvekilleri ile yasak olmasına rağmen görevlerinden istifa eden 3 belediye meclis üyesinin alınmadığı temayüle pazar günü 213 milletvekili aday adayı girmiş ve 2 bin 694 parti yöneticisi oy kullanmıştı.
AK Parti’de;
Bu genel seçim öncesi hazırlıklardan farklı bir nokta da, temayül yoklamasının sonuçlarının bu kez açıklanmıyor olması.
Nitekim;
Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem başkanlığında gerçekleştirilen parti içi bu seçimde kullanılan oylar, sayılmadan çuvallara konularak Ankara’ya götürüldü.

Tabii;
Bu çuvallar Ankara’ya gitti ama geride de merakı kaldı.
Acaba;
Kime kaç oy çıktı?
Bu oy sayım işlemi yapıldı.
Sadece Bursa’nın değil, diğer illerin oy sayım işlemleri de bitirildi.
Gerçi;
Bu sonuçlar, AK Parti’nin Bursa’daki milletvekili aday listesini direkt olarak belirlemeyecek ama yüzde 10’luk gibi bir etkisi olacağından, yine de önemli görülüyor partililer arasında.

Bu yönde;
Unutanlar için bir hatırlatma yapalım.
Mesela;
2007 genel seçimleri arifesinde Bursa’da yapılan temayül yoklamasında en yüksek oyları Hayrettin Çakmak, Mehmet Tunçak ve Ali Koyuncu almıştı.
Sonrasında da;
Çakmak 3. sıraya, Tunçak 6. sıraya, Koyuncu 8. sıraya, yani seçilebilecek sıralara yazılmışlardı.
Yine;
2011 genel seçimleri arifesinde yapılan temayül yoklamasında en yüksek oyu almalarına rağmen, Önder Matlı 11. sıraya, Cafer Yıldız 12. sıraya, Tülin Erkal Kara 9. sıraya, yani yine seçilebilecek sıralara yazılmışlardı.

İşte;
Şimdi geçmişte böyle uygulamalar olduğundan hareketle Bursa’da pazar günü yapılan temayülde kimlerin en yüksek oyu aldığı doğal olarak merak ediliyor.
Çünkü;
Orta ve yüksek elemelerde elenmezlerse, seçilebilecek sıralara girme şansları yüksek olacak, pazar günü yüksek oy alanlar.
Dün;
Bu yönde Ankara ile görüşmelerimiz oldu.
Pek çok kaynak;
Birbirlerinden ayrı olarak hemen hemen aynı isimleri verdiler.
En çok oyu Gençlik Kolu eski Başkanı Ahmet Kılıç’ın aldığını söylerken, Osmangazi İlçe eski Başkanı Refik Özen’in, partinin reklam ve tanıtım işlerini yürüten ajans sahibi Cemile Yiğit’in, Baro eski Başkanı Zekeriya Birkan’ın ve Nilüfer Belediye başkan adayı Mustafa Esgin’in isimlerini verdiler.

Bu arada;
AK Parti Genel Merkezi’nin bir ek kararını da paylaşalım.
Bu hafta sonu Ankara’da başlayacak olan mülakatlara, 21-25 Mart tarihleri arasında toplanacak olan ara komisyon da eklendi.
Eski vekiller ile mevcut vekillerin girmeyeceği bu komisyonların sonrasında 36 kişilik son liste, en üst kurulun önüne sunulacak ki, içlerinden 18 tanesi seçilecek ve sıralamaları belirlenecek.