Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
AK Parti’nin yalnız kaldığı dokunulmazlık teklifi çok radikal
14 Nisan 2016 Perşembe, 07:47
Cumhurbaşkanı;
Tayyip Erdoğan’ın, üzeri kapalı talimatının ardından AK Parti, dokunulmazlıklar konusunda hayli yol aldı.
Özellikle;
Teröre destek verdikleri iddiasıyla HDP’li milletvekillerine yönelik hazırlanacak gibi duran anayasa değişikliği teklifi için AK Parti ile CHP ve MHP uzlaşamamıştı.
Bu;
Söz konusu anlaşmazlığın nedeni de, tüm vekiller ile fezlekesi olan vekiller arasındaki ayrımdan kaynaklanıyordu.
Nitekim;
AK Parti;
CHP ve MHP’ye revizyon yaparak sunduğu ikinci teklifinden de sonuç alamayınca kendi kendine, dokunulmazlık teklifini TBMM’ye sundu.
316 milletvekilinin imzasıyla sunulan teklif, hayli radikal ve dikkat çekici.
Mesela;
AK Parti’nin CHP ve MHP’ye teklifinin bir öncekinden en büyük farkı, Başbakanlık veya Adalet Bakanlığı’na gelen dosyaların, 15 gün içinde ilgili yargı mercilerine de gönderilmesini içeriyor.
Yani;
Başka bir anlatımla, milletvekillerinin dokunulmazlık kararına iptal istenemeyecek.
Dahası;
Milletvekilleri tutuklanabilecek.
Bu da;
Anayasa’nın milletvekillerinin tutuklanamayacağını içeren 83. Maddesi’nde yapılacak değişiklikle gerçekleşebilecek.
Nitekim;
Hayli tartışılan Anayasa’nın söz sözkonusu 83. maddesinde “Seçimden önce veya sonra, bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili, Meclis’in kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz” ifadesi yer alıyor.
İşte;
AK Parti’nin teklifinde bu ifade, tamamen değiştirilmiş ve milletvekillerinin yargılanabileceği ve gerekirse tutuklanabileceği şekline dönüştürülmüş.
Bir de;
Görebildiğimiz kadarıyla bu teklifte bir dikkat çeken başlık da, yasanın yürürlüğe girmesinden itibarden 15 gün içinde fezlekelerin ilgili mahkemelere gönderilecek ve yargılamaların da hemen başlayabilecek olması.
Yine;
İnceleyebildiğimiz ve ilgili kişilerine sorduğumuz kadarıyla, AK Parti’nin “Türkiye Cumhuriyeti Anayasa’sında Değişiklik Yapılması”na dair iki maddelik kanun teklifi, öncelikli olarak bazı HDP milletvekillerini ilgilendirecek gibi görünüyor.
Ne var ki;
Bu teklif bir anayasal düzenlemeyi gerektirdiği için, teklife imza atan 316 AK Parti milletvekilinin dışında en az 14 milletvekiline daha ihtiyaç var.
Şimdilik;
Bu teklife CHP, MHP ve HDP sıcak bakmıyor.
Eğer olur da;
Söz konusu teklif     resmileşemezse, yani milletvekillerine dokunulamazsa, AK Parti’nin bu kez de bu konuyu meydanlara getirerek muhalefeti halka şikayet etmeyi planladığını duyduk.