Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
AKP’de Başkan Yalçın’dan kimler davet bekliyor?
23 Mayıs 2012 Çarşamba, 09:19
Bursa'da;
Sadece partililerini değil kent kamuoyunu da neredeyse günlerce kilitleyen ve gündem maddesi olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin il kongresi 22 Nisan'da yapılmıştı.
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Atatürk Spor Salonu'nda gerçekleştirilen il kongresinde, biraz da beklendiği üzere seçimi Şevket Orhan'ı farklı geçen mevcut il başkanı Sedat Yalçın aldı.
Böylece;
Sedat Yalçın, atanmış il başkanı konumundan ilk kez seçilmiş il başkanı konumuna geldi.
Kongre zamanından bugüne değin de tam 1 aylık süre geçti.
Bildiğimiz kadarıyla bugüne değin 5 kez il yönetim kurulu toplantısı yapılırken, Başkan Yalçın'a da çok sayıda nezaket ziyareti gerçekleşti ve hala da gerçekleşiyor.
Hatta;
Yoğunluk nedeniyle bu nezaket ziyaretlerinin toplu olarak aynı güne denk getirilerek biraz da zamandan kazanılıyor.
Bu yönde;
Başkan Yalçın'ın parti binasındaki son konukları da Has Parti yöneticileri, BTSO OSB yönetimi, Halk Otobüsçüleri Odası yönetimi ve ÇASİAD yöneticileri ile Bursa Esnaf Kadınları Derneği üyeleriydi.
Tabii;
Partinin il kongresinde Sedat Yalçın'ın listesinde bulunanlardan da kırgınlık haberleri gelmeye başladı kulağımıza.
Nedeni de;
50 kişilik AKP il yönetim kurulu asıl listesinin yanı sıra, 50 de yedek olarak adlandırılan isimlerin, 22 Nisan'daki kongreden bu yana henüz partiye çağrılmamaları.
Partinin;
Yedek yönetim kurulunun bazı üyeleri bu yönde İl Başkanı Yalçın'ın "3 il yönetim kurulu toplantısının ardından 4. toplantının yedek üyelerle birlikte yapılacağı" sözünü hatırlatarak, henüz toplantıya davet edilmemiş olmalarına da biraz sitem ediyorlar.

Bursalı memurlar bugün çalışmıyor
Memur sendikalarının temsilcileri dün açık açık söylediler.
Bugün için;
"Çocuklarınızı okula göndermeyin, çünkü öğretmenler iş bırakıyor.
Acil dışında hastanelere gitmeyin, sağlıkçılar iş bırakıyor.
Kamudaki işlerinizi de erteleyin, çünkü memurlar eylem yapacak" dediler.
Hükümet ile yürütülen toplu sözleşme görüşmelerinde yüzde 3.5'luk zammı "sadaka" olarak gören memur sendikalarından Türkiye Kamu-Sen ve KESK ile Kamu-İş bugün, "üretimden gelen güçlerini" hükümete karşı bugün meydanlarda gösterecekler.
Açıklamaya göre;
Yurt genelinde olduğu üzere Bursa'da da kamu çalışanları Fomara Meydanı'nda toplanıp, kitlesel bir açıklama yapacaklar ve bugün kamu hizmetlerini durduracaklar.
Tabii;
Bugün bu protestoya katılacak kamu sendikalarının yönetimlerinin de dikkat çektiği gibi, "hükümetin yandaş sendikası" olarak nitelendirdikleri Memur-Sen, bu ortak harekette yer almıyor.

Yalçınbayır'dan iyi haberler var
Dün öğlende;
DSP eski Milletvekili Hayati Korkmaz'ın davet telefonu üzerine İhsaniye'de bulunan Eğridereliler Derneği'ne gittik.
Bizleri, Dernek Başkanı Ahmet Kahraman'ın karşılarken sürprizi de bir süre sonra içeride gördük. Bir süre önce bu dernek binasında çalışırken geçirdiği beyin kanaması sonucu hastaneye kaldırılan ve bir süre önce taburcu olan eski Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır karşımızdaydı.
Hem dostlarıyla sohbet ediyordu, hem de yürüyebiliyordu. Doğrusu sevindik.
Bursa'da fizik tedavisi gören Yalçınbayır'ı gayet iyi gördük, o da dostlarından moral alıyordu. Bu nedenle kendisini merak edenler için, Yalçınbayır'ın sağlığının gayet iyiye gittiğini paylaşmış olalım.

Aşkın ve devrimin partisinde kongre
Kamuoyunda;
"Aşkın ve devrimin partisi" olarak bilinen Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nde de il kongreleri tamamlandı.
Bursa'da da kongre hafta sonu yapıldı ve yeni yönetim Devrim Bilgin başkanlığında oluştu.
Bilgin'in yönetimine de Ahmet Öztürk, Elif Acar Bilgin, Gizem Erdoğan, Koray Aslan Taş, Kudret Gözütok ve Ümit Can Aksu seçildiler. ÖDP Genel Başkan Yardımcısı Önder İşleyen'in de katıldığı Bursa kongresinde 5 ilçedeki 13 birim temsilcileri de hazır bulundu.
Bu arada;
ÖDP'nin büyük kongresinin ise 10 Haziran'da Ankara'da Anadolu Gösteri Sanatları Merkezi'nde yapılması benimsendi.


CHP'de başkanlar değişti
CHP'de;
Henüz tarihi belirlenmeyen Bursa il kongresi öncesinde, tıpkı ilçe kongreleri gibi gençlerin de ilçe kongreleri yapılıyor.
Şu ana değin CHP'li gençler 10 ilçede yeniden yapılanırken, başkanlığı Osmangazi'de Hasan Turgut, Yıldırım'da Ömer Dede, Nilüfer'de de Tuğçe Ayduğan aldı.