Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Avrupalı, yer gösterip destek verirken bizde ise!
06 Temmuz 2014 Pazar, 08:40

Tüm; Gelişmiş ülkelerin şehirlerinin ortak özellikleridir sokak sanatçıları.
Tamamen yayaların kontrolünde olan trafiğe kapalı ana arterlere, sokak sanatçıları birer renk getirirler.
Kimi heykel adam’dır, kimi müzisyendir, kimi portre resim çalışır, kimi ilüzyon yapar kimi de pandomim gösterisi yapar.
Hem bulundukları kentlere sanatlarıyla katkı sağlarlar.
Hem de o kentin o arterlerine hareketlilik getirirler.
Yerel yöneticiler de başta Avrupa’da, bu sanatçıları desteklerler.
İlginçtir;
Bu tip sokak sanatçılarına ne yazık ki ülkemizde iyi gözle bakılmıyor.
Özellikle de yerel yöneticiler tarafından.
Pek çok şehirde de örnekleri var nitekim bu olumsuz davranışların.
Bursa’da da;
Kısa bir süre önce yaşandığı gibi, trafiğe kapalı Cumhuriyet Caddesi’nde, akordeon çalan 23 yaşındaki konservatuvar öğrencisini, zabıtaların acımasızca dövmeleri, biber gazı sıkmaları, akordeonunu parçamaları, dilenci muamelesi yapmaları ve de 950 lira para cezası kesmeleri anlaşılır gibi değil.
Bu sokak sanatçılarını;
Neredeyse üzerine para verip bulmak gerekirken, hazırda olanlara bu şekilde davranmak hiçbir akla mantığa sığmıyor.
Kanımızca;
Belediye zabıtası yönetimi, bu öğrenci Abdülkerim Sağlamsoy’a yeni akordeon alıp, caddede yer gösterse bile, bu çirkin davraşını kapatamaz.

 

AK PARTİ'DE TAYYİP ERDOĞAN ALARMI

 

Cumhurbaşkanlığı;
Seçimi öncesinde AK Parti’nin adayı, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın propaganda çalışmaları kapsamında Bursa’ya da geleceğini dün paylaşmıştık.
Erdoğan’ın;
Gökdere Meydanı’nda saat 15.00’te düzenleyeceği mitinge dair küçük bir hata yapmışız.
Tarih olarak 17 Temmuz Cuma olarak paylaştığımız bu tarihi, 18 Temmuz Cuma olarak düzeltmiş olalım.
Yerel seçim öncesinde onbinlerin katılımıyla Gökdere Meydanı’nda gerçekleştirilen mitingin bir benzeri için adeta alarma geçen Cemalettin Torun başkanlığındaki AK Parti yöneticileri de, aynı gün verilecek geleneksel iftar için de artık son hazırlıkları yapıyorlar.

 

BURSALI DP'LİLERE ANKARADA'DAN TALİMAT

 

10 Ağustos’ta;
İlk turu yapılacak olan Köşk seçiminde CHP ve MHP’nin kurduğu “çatı”ya DSP ve BTP ile birlikte giren Demokrat Parti yönetimi önceki akşam Ankara’ya il başkanlarını çağırdı.
Genel Başkan;
Gültekin Uysal başkanlığında gerçekleştirilen iftarlı buluşmada, başkanlara kısaca “Ekmeleddin İhsanoğlu’na olan desteğimizi teşkilatımızla paylaşın” talimatı verildi.
Partinin;
Başkanlık Divanı’nın da hazır bulunduğu buluşmada, Bursa’yı ise Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Koyuncu temsil etti.
Kısa bir süre;
Bu sütunlardan da duyurduğumuz üzere Üstün Tunalıgil başkanlığındaki DP Bursa il yönetiminin istifa etmesi nedeniyle Ankara’ya çağırılan Koyuncu da, aldığı bu talimatı, partisinin Bursa mensuplarına yazılı ve sözlü olarak iletmeye başladı.

 

‘ÇATI ADAY’A BEŞ PARTİDEN HAZIRLIK

 

Eğer;
Planlamada yeni bir yapılanma olmazsa, muhalefet partilerinin Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, 12 Temmuz Cumartesi günü Bursa’da olacak.
Bu yönde;
Ankara’dan Bursa’ya iletilen bilgi ile, CHP ve MHP’nin yanı sıra DSP, DP ve BTP’nin Bursa yönetimleri de bilgilendirildi ve teşkilatlarının, bu ziyaret için hazırlık yapması istendi.
Henüz;
Net olmamakla birlikte İhsanoğlu’nun 12 Temmuz günü Bursa’da bazı sivil toplum kuruluşları ve kanaat önderleri ile görüşeceği, akşam da geniş katılımlı bir iftar sonrası konuşma yapacağı belirtiliyor.
Özellikle;
CHP ve MHP İl Başkanı Metin Çelik ile Hasan Toktaş, bu yönde “çatı aday” İhsanoğlu’na yönelik ortak organizasyon için çalışmalara başlarken, geniş katılımlı yer olarak da BUTTİM bahçesi düşünülüyor.

 

YENİ KURMAYLAR İÇİN SON RÖTUŞLAR

 

AK Parti;
Genel Merkezi’nin yurt genelinde halen süren yeni teşkilat görevlendirmeleri çerçevesinde Bursa’da da Nilüfer, Mudanya ve Büyükorhan yönetimleri görevlerinden alınmış, yerlerine yeni atamalar yapılmıştı.
Yanı sıra;
Sonrasında da Nilüfer’de Alpaslan Yıldız’ın yerine Celil Çolak, Mudanya’da Paşabey Arslan’ın yerine Erdal Kaya, Büyükorhan’a da yeniden Nejat Oktay atandı.
İlçelerinde;
Yeni bir yapılanma süreci başlatan başkanlar, şimdi de oluşturacakları yönetim kurulları için son hazırlıklarını yapıyorlar ki, oluşturulan listeler, il yönetiminin de bilgisi dahilinde Ankara’ya Genel Merkez’in onayına sunulacak.
Beklenti;
Söz konusu bu 3 ilçenin yeni kurmay kadrosunun da yeni haftada şekilleneceği yönünde.