Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Başbakan’ın “Kanalistanbul” projesine Harput da “Dağyenice” ile destek verdi
16 Şubat 2012 Perşembe, 09:19
Başbakan Tayyip Erdoğan;
Kamuoyunu günlerce meşgul eden o çılgın projesini, 12 Haziran'daki genel seçimlere 45 gün kala açıklamıştı.

Kimine göre hayalci bir projeydi.
Kimine göre de Cumhuriyet tarihinin projesiydi.
Ne var ki;
İstanbul'un Avrupa yakasında Karadeniz ile Marmara Denizi arasında yapılacak "kanalistanbul"la ilgili şu ana değin bildiğimiz kadarıyla atılmış bir adım henüz yok.
Dün de;
Bursa Valisi Şahabettin Harput, bizlere "alın size bir çılgın proje de benden" dedi.
Proje aslında uzun süredir telaffuz edilen, bilinen bir proje.
Dağyenice bölgesinin turizme kazandırılması için düşünülen bir proje.
Nilüfer'de Çalı ile Doğancı arasında kalan bölge, kısa bir süre önce Bakanlar Kurulu'nca "turizm bölgesi" ilan edilmişti.
Harput, geçen hafta da Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca bölgenin 25 binlik planlarının onaylandığını anlattı.
Proje;
Çok sayıda konaklama ve eğlence mekanlarının, SPA ve sağlık merkezlerinin, golf alanlarının, su sporlarının, koşu ve gezi parkurlarının yapımını öngörüyor.
Ne var ki;
Yaklaşık 2 milyar dolarlık projenin kısa sürede hayata geçirilmesi pek mümkün görünmüyor.
Çünkü;
Bölgenin henüz binlik ve 5 binlik uygulama planları yapılmadı ki, bunlar kolay işler değil.
Keza, bölgede yaklaşık 2500 dekarlık kamulaştırılması gereken devasa bir alan var ki, bu işlemlerin henüz başlamamış olması, yaklaşık 80 milyon liralık kamulaştırma bedelinin nereden karşılanacağının henüz bilinmiyor olması, projenin en büyük handikapları.
Bu nedenle;
İyi niyetinden şüphe etmediğimiz Vali Harput'un isteği ve arzusunu anlayabiliyoruz ancak bu yıl içinde bu projeye kazma vurulabileceğine de doğrusu pek ihtimal veremiyoruz.
Harput'un;
"Dağyenice tatil ve sağlık kasabası" adını verdiği proje eğer olur da hayata geçerse yaklaşık 7 bin ilave yatak Bursa turizminin hizmetine girecek.
Keza dolaylı olarak 5 bin kişilik de bir istihdam sağlanacak.
Tabii;
Bu 2 milyar dolarlık harcamayı devlet yapmayacak.
Anlattığına göre, Ceylanlar ve Limak Grubu başta olmak üzere Antalya ve Kartepe'den bazı oteller, Vali Harput'u arayıp, otel yapmak istediklerini belirtmişler.
Vali'nin;
"Bu bir Türkiye projesidir aslında" dediği proje, yıldızı parlayan sağlık turizminin öncüsü olabilecek bir düşünce.
Umarız, teknik detaylar hızlıca çözülür, bürokrasi aşılır, kamu-özel sektör ortaklığı hayata geçer.
Temennimiz, Vali Harput'un "bu çılgın bir projesi"nin, kağıt üzerinde kalmaması.Seçimin azizliği sandığa yansıyor
CHP'de;
17 ilçe genelinde sona ermek üzere olan delege seçimlerinde ilginç sonuçların çıktığını zaman zaman aktarıyoruz.
Bu seçimlerde partinin bazı kurmay kadrosunda olan kişilerin sandıktan çıkamadıkları görülüyor, bazen de partisinde şans tanınmayan isimlerin mahallelerinde başarılar elde ettiği görülüyor.
Spekülasyonlar da beraberinde geliyor doğal olarak.
Ancak kişilerin bazen hangi tarafta olduğuna dair şüpheler de belirmiyor değil.
Nitekim, Yıldırım'da Millet Mahallesi'nde yapılan seçim de, 9 kişilik il disiplin kurulu üyeleri için önem taşıyordu. Bu seçimde, aynı zamanda milletvekili Aykan Erdemir'in TBMM'deki resmi danışmanı Cengiz Kütükçü'nün delege seçilemediğini ve kaydının burada bulunması nedeniyle genel seçimde oy kullanmadığının ortaya çıktığını aktarmıştık.
Ancak Cengiz Kütükçü itiraz etti ve oyunu kullandığını söyledi. Nitekim 3226 nolu sandıkta kullanılan oyun sahibinin tam adının Mehmet Cengizhan Kütükçü olarak kayda geçmesi nedeniyle bir sıkıntı olduğu da görüldü. Sonuçta Kütükçü'nün 12 Haziran'da oy kullandığı tescillenmiş oldu.


Acaba CHP içine de bakmak gerekir mi?
Haklılık payı var, yok değil.
Dün;
Bursa'da olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin rakamları tek tek açıkladı.
Halen 107 belediye başkanının tutuklu olduğunu, 200 belediye başkanının görevden alındığını, 5 bin 300 belediye bürokratının da soruşturma geçirdiğini anlattı.
Bursa'da;
Gemlik Belediyesi'nde ikinci kez gerçekleşen başkanvekilliği seçiminden yola çıkarak bu değerlendirmeyi yapan Tekin'e göre yerel yönetim yasalarının tamamının değişmesi gerekiyor.
Kendisinin de dediği gibi, istenirse İçişleri Bakanı, kaçak yapılar nedeniyle bir saat içinde pek çok belediye başkanını görevden alabilir.
Bu nedenle, Tekin'in adalet sistemini eleştirmesi normal.
Ne var ki;
"Çürümüş" olarak nitelediği bu sistemden yola çıkarak, Gürsel Tekin'in, CHP Grubu içinden AKP'ye giden oyla kaybedilen Gemlik Belediye Başkanvekilliği seçiminde partisinde yaşanan "çürümüşlüğü" de dikkate alması gerekiyor.


MHP kurmayları bağlılık bildirdi
MHP'nin;
Osmangazi ilçe kongresinde mevcut başkan Adem Dönmez, rakibi Selami Hacılar karşısında galip gelerek seçilmiş ilçe başkanı olmuştu.
Başkan Dönmez ve ekibinin ilk icraatı Ankara'ya, liderleri Devlet Bahçeli'ye gitmek oldu.
İlçe yönetim kurulu, kadın kolları, gençlik komisyonu ve belediye meclis üyeleriyle birlikte yaklaşık 35 kişiden oluşan bir heyetle Bahçeli'yi ziyaret eden Başkan Dönmez, ziyaret öncesinde Bursa milletvekilleri İsmet Büyükataman ve Necati Özensoy'la da görüştüler.


GÜNÜN SÖZÜ

"Biz 75 milyon insanımızı bir görüyoruz, onlara cemaat gözüyle, tarikat gözüyle, STK gözüyle bakmıyoruz, bakmamız da yanlış olur"
Bekir Bozdağ
(Başbakan Yrd)


TARİHTE BUGÜN

Abdullah Öcalan'ın 15 Şubat'ta Kenya'da yakalanmasının ardından, örgüt taraftarları Avrupa çapında elçilik işgallerine girişti.
(16 Şubat 1999)