Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Başbakan, seçime 10 gün kala Bursa’da ne diyecek?
15 Mart 2014 Cumartesi, 08:34

Planlamaya göre; AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, yerel seçim öncesindeki Bursa mitingi 27 Mart Perşembe günü yapılacaktı.
Bu tarih;
Bursa’ya bildirilmiş ancak program detayı verilmemişti.
Hatta;
AK Parti mitinginin Kent Meydanı’nda mı, yoksa Gökdere Meydanı’nda mı yapılacağına dair de net bilgiler gelmemişti Ankara’dan.
Bu yönde;
Başbakan Erdoğan’ın mitingine dair planlamalar konuşulurken, Bursa kamuoyu AK Parti Genel Merkezi’nde alınan kararı 15 gün önce sadece Bursa Hakimiyet’ten öğrendi.
Haber;
Erdoğan’ın Bursa mitinginin 27 Mart’tan 20 Mart Perşembe gününe alındığına dairdi.
Bu yöndeki tarih kesin.
Hatta;
Valilik ve Emniyet Müdürlüğü de çalışmalarına başladı.
Yanı sıra;
Tayyip Erdoğan’ın Bursalılar’a sesleneceği mitingin yeri de belli oldu.
Tahminlerin aksine;
Erdoğan, mitingini Kent Meydanı’nda değil, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Bursalılar’a seslendiği Gökdere Meydanı’nda yapacak.
Saati de hemen hemen aynı, 16.00
Planlamaya göre;
Erdoğan aynı gün, ilk mitingini Sakarya’da yapacak ve ardından helikopterle Bursa’ya gelerek AKOM’un (Afet Koordinasyon Merkezi) pistine inecek.
Ve sonrasında da otobüsle şehir merkezinden Gökdere’ye geçecek.
Planlamada;
Şimdilik Başbakan Erdoğan’ın, mitingi dışında bir tören veya ziyareti görünmüyor.
Beklenti de,
Miting sonrasında Erdoğan’ın Bursa’dan ayrılacağı yönünde.
Bu arada AK Parti’nin Bursa kurmayları da 20 Mart’taki miting için son hazırlıklarını yapıyorlar.
Özellikle CHP mitingini baz alarak yüksek oranda bir kalabalık toplamayı hedefleyen AK Partililer, bakanlar ve milletvekilleri nezdinde de Erdoğan’ın yanında olacaklar.Kulağımaza gelenler, o gün Erdoğan’ın Bursa’dan, hayli farklı mesajlar vereceği yönünde ki, bu da 20 Mart’a dair soru işaretlerini fazlasıyla artırıyor.

YÖNETİMDE GÖREV DEĞİŞİMİ BUGÜN

Kısa adı;
BALKANSİAD olan Balkan Rumeli Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin olağan genel kurulu bugün yapılacak.BTSO binasında saat 13.00’te başlayacak kongrenin en önemli özelliği, yönetimin tepeden tırnağa değişecek olması.
Keza, derneğin kurucu başkanlığı görevini üstlenen Naci Şahin, bugünkü kongre ile görevini
bırakacak ve seçimlere tek aday olarak Aytuğ Onur girecek.

BÜYÜKŞEHİR ADAYI TEŞHİSİNİ KOYDU

CHP’nin;
Büyükşehir Belediye başkan adayı Necati Şahin’in propaganda çalışmalarında, özellikle de ana arterlerde söyledikleri dikkat çekiyor.
Osmangazi’de;
Cumhuriyet Caddesi’ndeki ziyaretlerinde nostaljik tramvayı kaldırıp, caddeyi araç trafiğine yeniden açacağını söyleyen Şahin, dün de Yıldırım’da Vişne Caddesi’nde ilginç bir çıkış yaptı. Bölgede;
Bebe konfeksiyonu üzerine faaliyet gösteren işletmelerin bulunduğu bu caddeyi, seçimi kazandıkları takdirde Yıldırım’ın ticari kalbi yapacaklarını anlatan CHP’nin Büyükşehir adayı, belediye yönetimlerinin bu bölgeye yeterli önem vermediğine dair düşünceleri de çarpıcıydı.

TERÖRİSTİ SORGULAYAN ASKERİN İLGİNÇ YÖNÜ

1999’da...

Teröristbaşı;

Öcalan’ın yakalanmasından sonra ilk sorgulamayı yapan dönemin Albay rütbeli askeri Hasan Atilla Uğur, belki de kendisi gibi hiç kimsenin ummadığı bir şekilde Ergenekon Davası’nda tutuklananlar arasındaydı.
Teröristbaşını sorgulamasına rağmen, çok tartışmalı bu davada terör suçuyla 4 yılı aşkın cezaevinde kaldı.
Kısa bir süre önce de, Özel Yetkili Mahkemeler’in kaldırılmasıyla pek çok kişiyle birlikte tahliye edildi.
Gemlik’ten arkadaşımız Kazım Bulut’un paylaştığı bilgiye göre emekli Albay Uğur dün Gemlik’te akraba ziyaretlerinde bulundu.
Bu ziyaretlerde dikkat çeken bir noktayı da yeni öğrenmiş olduk.
O da, Uğur’un bir İşçi Partili olması.
Günümüzde ülke bütünlüğüne karşı irade gösteren tek partinin İşçi Partisi olduğunu düşünen Uğur’a göre, Ülkücüler de İP bünyesinde mücadele etmeli.

EN GÜZEL FUAR BUGÜN BAŞLIYOR

Bursa’da;

TÜYAP tarafından düzenlenen bize göre en güzel fuar olan Kitap Fuarı’nın 12.’si bugün başlıyor.

BUTTİM arkasındaki fuar alanında düzenlenecek ve 23 Mart Pazar gününe değin açık kalacak fuara bu yıl da rekor oranda ziyaretçi bekleniyor.280 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılacağı açıklanan fuarda bu yıl da çokça kültür etkinlikleri, söyleşiler ve ünlü yazarların katılımıyla imza günleri olacak.
Fuara girişlerin ücretsiz olduğunu da hatırlatalım.

AKRABALARA SÜRPRİZ VAR

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar bugün çok ilginç bir buluşmanın mimarlığını yapacak.
Bulgaristan’da yaşayıp Bursa’daki akrabalarını 25 yılı aşkın süredir görmeyen 300’ü aşkın kişiyi dün Bursa’ya getirten Başkan Dündar, bugün de Karaman Ziraat Parkı’nda, akraba buluşturmasını gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşayacak.