Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Başvurular bitti ve AK Parti'de 3 belediye başkanı müracaat yapmadı
02 Kasım 2013 Cumartesi, 08:27

Bu ay itibariyle;
Yerel seçimlere 5 aylık bir süre var.
Bursa'da;
Partilerde, başta AK Parti olmak üzere CHP ve MHP'de de hazırlıklar sürüyor.
Özellikle de aday belirlemeye yönelik.
Bu yönde;
İktidar kanadında belediye başkan aday adaylıkları için başvuru dün akşam itibariyle sona ererken, belediye meclis üyelikleri başvuruları için ise süre 1 Aralık'a uzatıldı.
Tabii;
AK Parti kanadındaki bu başvuru trafiğinde ilginç bir tablo da ortaya açıktı.
2009'da;
Yani son yapılan yerel seçimlerde, AK Parti Bursa'da 13, CHP 2, MHP ile ANAP da 1'er ilçe belediyesi kazanmıştı.
Yeni dönem için de gözler dün mevcut başkanlardaydı.
Ne var ki;
3 ilçeden, 3 belediye başkanı yeni dönem için başvuru yapmadı.
Yaklaşık;
1 yıldan bu yana yeniden aday olmayacağını söyleyen Yenişehir Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil, beklendiği üzere bir sürpriz yapmadı ve son gün olan dün akşam itibariyle adaylık müracaatında bulunmadı partisine.
Keza;
Gürsu Belediye Başkanı Orhan Özcü de başvuru yapmadı.
kısa bir süre önce;
Sürpriz bir kararla yeniden aday olmayacağını açıklayan Özcü de dün itibariyle yeni dönem için çekildi.
Yapılan kamuoyu yoklamalarında belediyesi ve kişisel performansı kötü çıkan Özcü, AK Parti'ye 3. kez adaylık başvurusu yapmayarak belki de, aday gösterilmemesinin ya da yeniden seçilememesinin de önüne geçmiş oldu.
Yenişehir ve Gürsu'da;
Bu gelişmeler yaşanırken bir ilginç gelişme de Mudanya'da oldu dün akşam.
AK Parti'de;
Büyükşehir, Osmangazi ve Yıldırım Belediye başkanları başta olmak üzere yeniden adaylık müracaatı yaparken Mudanya belediye Başkanı Hasan Aktürk de, Yenişehir ve Gürsu gibi adaylık müracaatında bulunmadı.
Ne var ki;
Kulağımıza gelenler Aktürk'ün durumunun, Cingil ve Özcü'den farklı olduğu, yani adaylığı istediği ancak bu kararı AK Parti Genel Merkezi'ne bıraktığı yönünde.
Göründüğü kadarıyla;
Ankara, kendisine "devam" derse Aktürk devam edecek, tıpkı 2009 seçiminde son dakikada aday gösterilmesi gibi.Çuvallar açılmadan oylar konuşuluyor!

AK Parti'nin;
Bursa kulislerinde, geçen hafta Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in başkanlığında gerçekleştirilen "temayül yoklaması"na dair hayli ilginç veriler aktarılıyor bir iki gündür.
Öyle ki;
Sonuçları gizli olmasına yani kimseye duyurulmayacak olmasına rağmen, bazı isimler verilerek, kimin kaç oy aldığı ya da hangi yüzdeye sahip olduğu aktarılıyor.
İlginç olan da bu.
Çünkü;
Daha dün Ankara ile yaptığımız görüşmelerde, Bursa'dan giden oy çuvallarının henüz açılmadığı ve tasnif de edilmediği bilgisine ulaştık.
Üstelik;
Partinin üst düzey yöneticileri, aralarında Bursa'nın da bulunduğu 16 büyükşehir'in ilçelerle birliket olan sonuçlarının 11 Kasım'a kadar netleştirilmesinin planlandığını da aktardılar ki, dolayısıyla, açılmayan oy çuvallarına yönelik olarak böylesine ilginç oy ve yüzdelik spekülasyonları fazlasıyla şaşırtıcı.Kararını verdi ve MHP'li oldu

Uzun süredir;
Merak ediliyordu AK Parti'den istifa edip bağımsız kalan Karacabey'in Belediye Başkanı Ergun Koç'un ne yapacağı.
Koç'un adı;
Bir süredir hem eski partisi DP ile hem de MHP ile anılıyordu.
Görünen o ki, MHP ile sürdürdüğü temaslar olumlu sonuçlandı.
Nitekim;
Karacabey'de 10 yıldır belediye başkanlığı yapan Koç kararını verdi ve dün MHP İlçe Başkanı Fevzi Kahraman'a adaylık müracaatını yaptı.
Koç'un bu kararı ile MHP, Karacabey'de büyük bir güç kazanmış oldu.Altepe'den Bursaspor'a yeni destek

Bugün;
Atatürk Stadı'nda oynanacak olan Bursaspor-Fenerbahçe maçı öncesinde, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yeşil beyazlı camiaya ve yönetime bir jest daha yaptı dün.

Uzun süredir;
Forma reklamı bulamayan ve bu nedenle de fazlasıyla eleştiri alan Bursaspor Kulübü yönetiminhe destek olmak için, Başkan Altepe daha önce BURULAŞ aracalığıyla BUDO'nun forma reklamını vermişti Bursaspor'a.
Başkan Altepe;
Bu kez de destek amacıyla BESAŞ'ın reklamının verilmesini sağladı ki, Bursasporlu fitbolcular bu akşam sahaya BESAŞ forma reklamıyla çıkacak.


İstifalar kadınları düşürdü mü?

İki gündür;
İlginç bir gelişmeyle çalkalanıyor AK Parti'nin Bursa il kadın kolu yönetimi.
Konuşulan;
Nilüfer Karakoç başkanlığındaki yönetimden çok sayıda kadının istifa ettiği/ettirildiği ve bu nedenle yönetimin düştüğü yönünde.
AK Parti'nin kadınlar kanadında bu sıkıntı uzun süredir sürüyordu.
Nitekim;
Kısa bir süre önce de, Karakoç ile il yönetimi arasındaki gerginlik nedeniyle, Karakoç'un istifasının istendiği ancak Karakoç'un direndiği bilgisi yayılmıştı kulislere.
Son aktarılanlar, çok sayıda kadın yöneticinin istifa ettiği ve İl Kadın Kolu'nun da düştüğü yönünde.