Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Belediye başkan aday adayları da gözünü yeni il başkanına çevirdi
11 Aralık 2013 Çarşamba, 08:48

Bursa'da;
AK Parti cephesinde normal beklenti, önce Büyükşehir Belediye başkan adayının açıklanması, ardından da ilçe belediye başkanlarının belirlenmesine yönelikti.
Ne var ki;
Sedat Yalçın'ın, başvuruların bitimine 1 saat kala İl Başkanlığı görevinden istifa etmesi, sürprizleri de beraberinde getirdi.
Keza;
Genel beklenti, Ankara'dan "adaylık için istifa et" talimatı gelmeden, Yalçın'ın istifa etmeyeceği yönündeydi.
Ancak Yalçın, kendi inisiyatifini kullanarak bu talimatı son ana değin bekledi ve gelmeyince de adaylık istifasını verdi.
Nitekim;
Yalçın ve arkadaşlarının hesabına göre, İl Başkanlığı için yeni bir atamaya gerek olmayabilirdi ve yola İl Başkanvekili Cemalettin Torun'la gidilebilirdi.
Ne var ki;
AK Parti Genel Merkezi bu hesabı beğenmedi ve partinin üst yönetiminin yeniden oluşturulması kararına vardı.
Bu nedenle de;
Geçen hafta sonunda Bursa'ya gelen koordinatör milletvekili Ahmet Öğütken Bursa'ya geldi ve bir dizi görüşmelerde bulundu.
Hem adı il başkanlığı için geçenlerle görüştü, hem de dışarıdan isimlerin fikrini aldı.
Hatta;
Bazı il başkan adaylarından, başka aday isimleri de aldı görüşmek için.
Ve raporunu Ankara'ya Teşkilat Başkanlığı'na verdi.
Aktarılanlara göre;
Bursa İmam Hatip Mezunları Derneği Başkanı Halil Eldemir, MÜSİAD Bursa Şube Başkanı Hasan Çepni, eski il yöneticisi ve Osmangazi ilçe eski başkanı işadamı Refik Özen, İl Genel Meclisi Başkanı Nedim Akdemir ve eski milletvekilleri Mehmet Emin Tutan, Hayrettin Çakmak ile Mehmet Tunçak'ın isimleri öne çıkmış durumda.
Beklenti;
Yeni atamanın bu hafta içinde yapılacağı yönündeydi.
Ne var ki;
Görünen tablo, bu atamanın haftaya sarkabileceği görüşü ağır basıyor.
Hatta;
Son kararı Başbakan Tayyip Erdoğan'ın vermesi için, aday veya adayların gelecek hafta son bir kez de Teşkilat Başkanlığı'ndan sonra Erdoğan'ın karşısına çıkarılacağı ve görevlendirmenin yüzyüze de yapılacağı aktarılıyor ki, bu durum, İl Başkanlığı belirlenme sürecinin Bursa'da sona erdiği anlamına da geliyor.

           

Mesajlı buluşmaya bütçe engel olacak görünüyor!

Planlamaya göre;
AK Parti Bursa Milletvekili ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın yarın için Bursa'da olması bekleniyordu.
Yine;
Plana göre de Bülent Arınç'ın, yarın Merinos AKKM'de partisinin Büyükşehir adayı ve Büyükşenhir Belediye Başkanı Recep Altepe ile ortak bir basın toplantısı yapacağı hazırlığı vardı.
Bu buluşmanın iki de mesajı olacaktı.
İlki...
Bursa'nın Büyükşehir adayının da açıklandığı Haliç Kongre Merkezi'ndeki törene, daha önce planlanan Batman'daki etkinliği nedeniyle katılamayan Arınç'ın bu önemli mazereti nedeniyle kafalarda oluşabilen soru işaretleri giderilecek, hem teşkilata hem de Bursa kamuoyuna çok önemli bir birliktelik mesajı verilecekti.
İkincisi...
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 'Bursa'nın bu seçimde bu kez çok daha yüksek oy yüzdesiyle alınması' talimatı üzerine, Arınç ve Altepe'nin, Bursalı'ya projesel mesajları olacaktı.
Gerçi planlamanın geçerliliği sürüyor.
Ne var ki;
Ankara'dan dün Bursa İl Başkanlığı'na gelen haberler bu törenin ertelenebileceği yönünde.
TBMM'de;
Devam eden bütçe görüşmeleri ile beraberindeki muhalefet partilerinin sayısı bini geçtiği ifade edilen soru önergelerinin de görüşülecek olması nedeniyle, deneyimli siyasetçinin bu hafta Bursa'ya gelmeyebileceği konuşuluyordu dün akşam AK Parti yöneticileri arasında.

          

 Vali'nin masasında bekleyen dosyaya ilave öneri yapıldı

Bursa'da;
Özellikle sabah ve akşam saatlerinde yaşanan trafik yoğunluğunun çözümüne dair BURULAŞ tarafından Vali Münir Karaloğlu'na iletilen teklifi dün sizlerle bu sütunlardan paylaşmıştık.
BURULAŞ'ın;
Genel Müdürü Levent Fidansoy, kısaca, kamu kurumları ile okulların mesai başlangıçlarının yarım saat arayla ayrılması gerektiğini önermiş, böylece kent içi trafiğinin geçici olarak rahatlatılabileceğini iletmişti.
Bu yönde söz Vali Karaloğlu'nda.
Ne karar vereceğini de sizlerle paylaşacağız.
Bu arada;
Merkez sağ Hareketi adlı düşünce oluşumu üyesi inşaat mühendisi Cengiz Duman'dan da dün farklı bir öneri geldi.
Öner, sorunun asıl kaynağının şehir içindeki kamyon, TIR, çimento aracı, iş makinası vs gibi araçlardan kaynaklandığı düşüncesinde.
Bu nedenle de;
Emniyet Müdürlüğü ile koordineli olarak her gün 06.00-11.00 ile 15.00-20.00 saatleri arasında bu tip araçların kent içi trafiğine çıkışının yasaklanması gerektiği kanaatinde.
Doğrusu;
İstanbul'da yıllardır uygulanan bu uygulamaya biz de katılıyoruz.

    
Denetimler tamam ama ya sonuçları?

Hafta başında;
Ankara Yolu'nun en işlek saatlerinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Emniyet Müdürlüğü ekipleri ortak bir uygulama yaparak, hava kirliliğinin önlenmesine yönelik egsoz emisyon gazı kontrolleri yaptı.
Rastgele;
Çevrilen araçlarda yapılan ölçümlerde sınır değerini aşanlara 1689 lira para cezası kesiliyor.
Uygulama fazlasıyla yerinde.
Ne var ki;
Bu uygulamalardaki rakamlar bilinmiyor.
Kaç araç kontrol edildi, ne kadar ceza yazıldı bilinmiyor.
Dahası, "10 numara yağ" kullandığı iddia edilen özel halk otobüslerine yönelik denetimlerde nasıol sonuçlar elde edildi, o da merak konusu?