Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bu yeşil ışık, yakıştırma ve öngörüleri daha güçlendirdi
26 Mayıs 2012 Cumartesi, 06:00
 Benimsenen karar;
AK Parti içinde ilk kez yeni genel seçimlerde uygulanacağı için doğal olarak şimdiden kimse önümüzdeki süreçte neler olabileceğini tam olarak bilemiyor.
Ne var ki tahminler de yürütülüyor.
Hatta;
Daha önce de aktardığımız gibi, bu tahminlere bazı yakıştırmalar da yapılıyor.
Parti tüzüğüne göre 3 dönem milletvekilliği yapanların en az bir dönem ara vermesi şartı nedeniyle bazı bakanlar da dahil olmük üzere tam 73 milletvekilinin, 2015 yerel seçimine katılamayacağı biliniyor.
Bu yönde;
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yeni açıklamalarından yola çıkılarak dün yine birtakım öngörüler yaratıldı.
Özellikle de bazı bakanlar için.
TBMM'de görev süresi bitecek bazı bakanların gözlerinin, sayısı 29'a yükselecek olan Büyükşehir Belediye Başkanlıkları'na çevrildiğinin belirtildiği yorumların yavaş yavaş bu kadar çok artması, galiba hem seçimin ağır ağır da olsa yaklaşmasından ve de Başbakan'ın sözlerinden kaynaklanıyor.
Çünkü;
Başbakan Erdoğan'ın, TBMM'de 3 dönemi tamamlayan bazı bakanların belediye başkan adayı olup olmayacağını dair ifade ettiği "Olur tabii, niye olmasın. Kamuoyu araştırmalarıyla bu tür fısıltılar geliyor. Bunların çalışmaları yapılır, atılması gereken adımlar atılır. Yerel yönetimlerde de başarılı olacak, iyi performans ortaya koyan arkadaşlarımız aday olabilirler" sözü, biraz da böyle bir niyeti olan bakan ya da milletvekillerine yeşil ışık gibi bir algı yarattı.
Tabii;
Başbakan Erdoğan'ın bu onayvari sözleri doğal olarak, bu yöndeki tahmin ve öngörüleri biraz daha güçlendirdi.
Böyle bir olasılık ya da kapının açılması konusu, Bursa siyasetinde öncelikle iki ismi ilgilendiriyor.
Bursa Milletvekili ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Urfa Milletvekili olan Çalışma Bakanı Faruk Çelik'i.
Hatırlanacağı üzere;
Her iki bakana da bu yönde hem Manisa hem Urfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı için talep ve istekler iletilmiş ancak her iki deneyimli isim de, bu yönde bir düşünceleri olmayacağını açıklamışlardı.
Tabii, diğer bazı bakanların isimlerinin bazı illerin belediye başkanlıkları için geçmeye başladığı yeni süreçte gerek Bülent Arınç, gerekse Faruk Çelik için daha farklı yakıştırmaların yapıldığını da unutmamak gerekiyor.


Vatandaşın cesareti, başkanın kararlılığı

Uzun bir zamandır;
Hem böyle bir kararlılığı ve dirayeti, hem de böyle bir cesareti doğrusu görmemiştik.
Haber gazetelere de yansıdı.
Kentin merkezi sayılabilecek olan Hüdavendigar Mahallesi'nde vatandaş, planda imar yolu olarak görünen arazisine hem de 5'er katlı iki blok birden inşaat yapıyor.
Ve inşaat neredeyse oturulacak düzeye geliyor.
Osmangazi Belediyesi önce uyarıyor, sonra da kısmen yıkım yapıyor.
Ama sonra bakılıyor ki inşaat yine devam ediyor.
Ve artık son olarak, belediye 5'er katlı iki bloku birden yıkıyor.
Bu nedenle kaçak inşaat sahibinin ısrarlı cesareti kadar, Başkan Mustafa Dündar'ın kararlılığını ve varsa aracıları kabul etmemesini tebrik etmek gerekiyor.


Geleneksel festivalden armut çıktı mı?


Değişikliği, dün ilanını görünce fark ettik.
Gürsu Belediyesi;
Bildiğimiz kadarıyla geleneksel hale getirdiği organizasyonlarından biri olan festivali "Kültür Sanat ve Armut Festivali" olarak sürdürüyordu.
Hatta, zaman zaman kültür sanat ile armut arasında nasıl bir bağ oluşturulduğuna dair eleştiriler de alıyordu.
Dün ise bu yıl 15.'si düzenlenecek olan festivalin duyurusu, sadece "Gürsu Kültür Sanat Festivali" olarak yapıldı. İsminden bu kez armut'un çıkarıldığı görülen festival için, başkanlık makamının bir düzenlemeye gittiği anlaşılıyor bu yıl için.


Adaylık öncesi son rötuşlar!

Her ne kadar;
Henüz partililerinin ve de kamuoyunun önüne çıkıp resmi bir adaylık açıklaması yapmamış olsa da, cep telefonundan attığı mesajlarda, kendisini CHP il başkan adayı olarak tanıtıyor Mustafa Şenyurt.
Bu mesajlardan biri de dün atıldı.
Bu kez bir davet mesajıydı.
Yarın sabah parti delegelerini Yıldırım'da bir tesise davet eden Şenyurt, hem "siyasi görüşlerini anlatacağını" hem de kendisine yönelik "sorulara cevap vereceğini" duyurdu.
Görünen;
Adaylık açıklaması öncesinde Şenyurt'un son rötuşlarını yaptığı yönünde.


Doğadan LÖSEV'e bir nefes...

Bugün;
Kent Meydanı'nın sergi salonunda içeriği ve amacı açısından farklı, bir o kadar da anlamlı bir etkinlik yürütülecek.
Kısa bir süre önce Bursa'da da şubesi açılan LÖSEV (Lösemili Çocuklar Vakfı), bugün BUFSAD (Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği) ile birlikte soyut bir fotoğraf sergisi açıyor.
Saat 17.30'da izlenime açılacak bu fotoğraf sergisinden elde edilecek gelir de Lösemili Çocuklar Hastanesi LÖSANTE için saf su cihazı ve kemoterapi ilacı alınması için kullanılacak.


TARİHTE BUGÜN

Sosyal Demokrasi Partisi (SODEP) kuruldu, genel başkanlığa Erdal İnönü seçildi.
(26 Mayıs 1983)