Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
“Bursa Air”in altyapısı oluştu top şimdi Bursalı işadamlarında
25 Eylül 2012 Salı, 10:10


Ancak;
İlk somut adım, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla Bursa’da, nisan ayında gerçekleştirilen “Arap Turizm Buluşması”nda atıldı.
15 Arap ülkesinden gelen bakan ve turizmciler ile yapılan görüşmelerde, Türkiye’ye dair yatırımlar da gündeme gelmiş, bundan Bursa da nasibini almıştı.
Başta;
Termal turizme sıcak bakan Arap yatırımcılar, kendilerine önerilen “Bursa Hava Yolları” fikrine de sıcak bakınca, Vali Şahabettin Harput kolları sıvamıştı.
Nitekim;
Bu şirketin kurulabilmesi için sürdürülen fizibilite çalışmalarının raporu da bir süre önce masaya konulmuştu.
Raporda;
Bursa Hava Yolları’nın az kamu hisseli, bir kısmı Arap sermayeli, çoğunluğunun ise Bursalı işadamı sermayeli şekilde kurulabileceği belirtiliyor.
Hatta;
Teknik detaylarda da 30 milyon dolar sermayeli şirketin ilk etapta tek koridorlu 3 uçak kiralanabileceği, sonradan bu rakamın 5’e çıkarılabileceği ve uçuşların charter yani düzenli sefere bağlı olmayan uçuşlar şeklinde yapılması öngörülüyor.
Uçuşların destinasyonu da hazır.
Planlamaya göre;
Bursa’dan uçuşların Samsun, Trabzon, Erzurum, Diyarbakır, Van, Antalya ve Bodrum’a yapılması düşünülüyor.
Dış hatlarda da;
Bulgaristan, Kosova ve Makedonya ile Arap ülkeleri var.
Hatta;
Destinasyon planında Yunan adaları bile görünüyor.
Yanı sıra;
Bursa-İstanbul hattında çalışacak helikopter seferi de planlama dahilinde.
Bu yönde ilk tanıtım dün yapıldı.
Vali Şahabettin Harput, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, BTSO Başkanı Celal Sönmez ve MÜSİAD Başkanı Hasan Çepni, Bursa Hava Yolları’na dair bilgilar aktardılar.
Planlama;
Şirketin 6 ayda kurulabileceği ve yeni yaz dönemi başında ilk seferlerin başlayabileceği yönünde.
Görebildiğimiz kadarıyla başta Vali Harput olmak üzere bu şirketin sac ayakları, Bursa Hava Yolları’nın bir an önce hayata geçmesi ve şirketin kârlılık içinde çalışabilmesi açısından heyecanlı ve istekli.
Şimdi gözler;
Şirket ortaklığı için Bursalı işadamlarına perşembe akşamı yapılacak sunumda.
BTSO Başkanı Celal Sönmez’in dediği gibi bu sunum sonrasında “Bursalı işadamlarının kentine ve havayoluna ne kadar sahip çıkacağı da görülecek”

Doktor Kaçar’dan Bozbey’e hediye!

Deyim yerindeyse;
Bursa’nın veteran atleti, çocuk doktoru Murat Kaçar madalyaya doymuyor.
Nilüfer Belediyespor’un formasını taşıyan, Avrupa ve dünya ödüllü Kaçar, son olarak da 21-23 Eylül tarihlerinde İzmir’de düzenlenen Balkan Veteranlar Şampiyonası’nda 3 birincilik aldı.
Kaçar, elde ettiği derecelerle de hem Balkan hem de Türkiye rekoru kırdı ki, yarıştığı formayı ve aldığı madalyalarını dün Başkan Mustafa Bozbey’e getiren rekortmen doktor, kendi kategorisinde çıtayı bir hayli yukarıya çıkardı.

MHP’den AK Parti’ye Türkçe isim salvosu

Türk Dil Bayramı,
Ülke genelinde 1932 yılından beri her 26 Eylül’de kutlanıyor.
Ne var ki, bu kutlamalarda verilen mesajlar ile günümüz dünyasının uygulamaları birbiriyle çelişiyor.
Bu duruma en iyi örnek de, işyerlerine yabancı ya da Türkçe ile İngilizce karışımı manasız isimler.
Bu yönde;
MHP’nin Osmangazi Belediye Meclisi Grup Sözcüsü Cemil Aydın dün arayarak, 2010 yılında verdikleri önergeyi hatırlattı ve başta Osmangazi olmak üzere işyeri isimlerinin Türkçe’ye döndürülmesi için çalışma grubu oluşturulması taleplerini anımsattı.
2 yıldır hiçbir adım atılmadığını anlatan Aydın, “Bu zihniyetle, Türk dilini daha nasıl koruyabiliriz ki” diye de AK Parti’li yönetime sitemlerini iletti.

Ziyareti, Bursalı eri ortaya çıkardı

Geçen hafta;
Bingöl-Muş karayolunda silahsız ve sivil askerlerimize yapılan terörist saldırıda ağır yaralanan erlerden biri de Bursa’dan Keles’in Uzunöz köyünden Mehmet Yılmaz’dı.
Yılmaz, 18 Eylül’den beri Ankara GATA’da yoğun bakım ünitesinde tedavi altında.
CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz de dün GATA’ya giderek, doktorlarından Bursalı erin sağlık durumunın yanı sıra, babası Cemal Yılmaz’dan da saldırının nasıl gerçekleştiğine dair bilgiler aldı. Bu ziyaret, bu saldırıda bir Bursalı askerin yaralandığı da ortaya çıkarmış oldu.

Partisinin müdürlük görevinden ayrıldı

Bursa’da;
Gerek DYP, gerekse DP döneminde siyaset yapanlar Erol Karabayır ismini mutlaka bilirler.
Karabayır;
1996 yılından beri parti müdürü olarak görev yapıyor ki, aynı zamanda DP’nin İl Disiplin Kurulu üyesi ve Ankara delegesi.
Ne var ki Karabayır dün itibariyle parti müdürlüğü görevinden istifa etti.
Nedeni de,
Eski DYP’li işadamı Turgut Topçu’nun Özlüce’de açacağı “tabaksız köfte” adlı işyerine Karabayır’ın transfer olması. Bu nedenle İl Başkanı Ahmet Yıldırım’ın da iznini alan Karabayır’ı bugün itibariyle yeni bir iş hayatı bekliyor.