Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursa’dan da değişime onay çıkmadı ve statüko korundu
06 Kasım 2012 Salı, 11:10

Ya;
Pazar günü yapılan MHP büyük kongresinden, 6. kez ve açık ara genel başkan seçilerek çıkacaktı Devlet Bahçeli.
Ya da, ülkenin mevcut koşulları göz önüne alınarak bir değişim isteğiyle, MHP’de radikal bir değişiklik yapılıp, genel başkanlık Koray Aydın’a verilecekti.
Ülkücü kadro ölçtü biçti ve açık ara Bahçeli’yi yeniden genel başkanlık koltuğuna oturttu.
Bahçeli de 3 söz verdi kadrosuna.
Adayların artık “önseçim” ile belirleneceğini söyledi
“Okyanus ötesi”ne ihtiyaç duyulmadan iktidar olunacağını anlattı.
Bir de;
Ülkücü kadroya, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Meclis Başkanlığı koltukları vaat etti.
Gerçi;
Bahçeli 725 oyla bir kez daha seçilse de, rakipleri Koray Aydın ve Musavvat Dervişoğlu’nun aldığı toplam 489 oy, olağanüstü büyük kongreyi rahatlıkla yapabilmek için parti içi muhalefeti fazlasıyla güçlendirdi.
Bahçeli’ye daha öncede yenilen Koray Aydın, bu kez aldığı en yüksek oyu (441) alırken, partisi içinde kendisine gösterilen ilginin çapı da görülmüş oldu.
Bir de bu kongre;
Koray Aydın’ı genel başkan olarak görmek isteyenlerin önemli bir kısmının, halen parti yönetimlerinin dışında olduğunu da ortaya koydu.
Kongreye damga vuran etkenlerden biri de Bahçeli’nin, ciddi bir yarışa girdiyor olmasına rağmen, salona fotoğraflarını astırmaması ve hem genel başkan hem de genel başkan adayı olarak iki konuşma hakkı bulunmasına rağmen sadece 1 kez konuşmasıydı.
Bu da, parti içi rekabette iktidar gücünün kullanılmaması olarak tarihe geçti.

 

Üst kurullara 3 Bursalı girdi

MHP kongresi;
Sonuçları itibariyle Bursa’yı da yakından ilgilendirdi.
Ve gözler, genel başkanlık seçiminden ziyade daha çok partinin üst organlarının seçimindeydi.
Radikal değişiklik de yapıldı.
Bahçeli’nin;
Merkez Yönetim Kurulu listesinde Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman bir kez daha yer alırken, Bursa eski milletvekili Hamza Hamit Homriş’in yerine, diğer Bursa Milletvekili Necati Özensoy girdi.
Yanı sıra;
Merkez Disiplin Kurulu’nda yer alan Fevzi Zırhlıoğlu da bu kez liste dışı kalarak, yerini Necati Özensoy’un İl Başkanlığı döneminde teşkilat başkanı olarak görev alan Hıdır Ofluoğlu’na bıraktı.
Böylece;
Hem MYK, hem de MDK listesi göz önüne alındığında, bu seçimlerden Hasan Toktaş başkanlığındaki Bursa il yönetimi fazlasıyla kârlı çıktı.
Bir de, Bursa’nın ardından Necati Özensoy’un ağırlığı, Ankara’da da artmaya başladı.

 

Anma töreninde protesto edildiler

Dün;
Eski başbakanlardan Bülent Ecevit’in 6. ölüm yıldönümüydü.
Ecevit, Ankara’daki kabri başında dün sabah başta DSP Genel Başkanı Masum Türker olmak üzere az sayıda partili tarafından anıldı.
Aynı tablo Bursa’da da DSP İl Başkanlığı’nda görüldü.
Parti binasında düzenlenen anma programına, neredeyse yok denecek kadar az partili katıldı ki, bu da parti yöneticilerini de fazlasıyla kızdırdı.
Özellikle de;
1999-2004 döneminde DSP kimliğiyle görev alan belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ve il genel meclis üyeleri ile Bursa eski milletvekillerinin, partilerine ve bu anma törenine kayıtsız kalmaları protesto edildi.

 

Bursa’dan kaç ‘fire’ verildi?

 MHP’nin Bursa’da 3’ü doğal olmak üzere toplam 50 Ankara delegesi vardı.
İl Başkanı Hasan Toktaş çok önceden tavrını belli etmiş ve oylarının Devlet Bahçeli’ye olacağını ilan etmişti.
Ancak bunun için 3-4 fire olabileceği belirtiliyordu.
Bursa’daki Koray Aydın yanlıları ise tam tersine büyük bir “sürpriz” bekliyordu.
Gerçek durum, oylamaya geçilmeden belli oldu.
Salonda;
Bahçeli’nin genel başkan adayı olabilmesi için toplanılan imzalarda Bursa’dan 7 delege imza vermedi ki, bu sayı da Bursa’dan Koray Aydın’a giden destek olarak görüldü.

 

Bal-Göç’ten bir panel ve konser

İçinde bulunduğumuz;
Atatürk’ü Anma Haftası ve Balkan Savaşları’nın 100. yıldönümü nedeniyle, Doç. Dr. Yüksel Özkan başkanlığındaki Bal-Göç yönetimi de bu haftayı etkinlikle geçirme kararı aldı.
Bu etkinliklerden biri de yarın Tayyare Kültür Merkezi’nde saat 18.30’da başlayacak panel.
Uludağ Üniversitesi’nden Prof. Dr. Saime Yüceer, Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hayriye Süleymanoğlu ve Makedonya’dan araştırmacı yazar Dr. Abdülmecit Nuredin’in konuşmacı olarak katılacağı panelin ardından da saat 20.30’dan itibaren TKM’de Bal-Göç Kadınlar Korosu, “Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar”ı seslendirecek.

 

Önadım’dan demokrat kitap

 Geçmişte;
AP ve DYP kadrolarında görev alan Bursalı işadamı Muzaffer Önadım’ın “Demokrat Olmak” adlı bir kitabı ulaştı elimize. Çeşitli tutanaklardan da alıntı yapılarak kaleme alınan kitap, “demokrat” kavramının kapsadığı değerleri hatırlatıyor ve anlatıyor.