Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursa yükünü aldı ve göçte ciddi oranda azalma başladı
18 Kasım 2012 Pazar, 09:36

Bu da, Bursa’nın 4. büyük il konumunu koruduğu anlamı taşıyor.
Bursa’daki bu nüfus artışının en büyük nedeni ise sağlıksız göç.
Bursa’ya yıllarca süren bu göçün fiziki zararı da kente çok büyük oldu.
Başta;
Hazine arazileri olmak üzere verimli tarım toprakları üzerinde başlayan gecekondolaşma, sonrasında mahallelere dönüştü ki bugün için kentte yaşayan hemen herkesin şikayet ettiği bir noktaya ulaştı.
Doğal olarak da;
Bu kaçak yapılaşmanın sorumluları, yerel yöneticiler ve siyasetçiler oldular.
Caydırıcı tedbirlerin alınmaması, göz yummalar ve siyasi beklentiler sonrasında Bursa, yıllar sonra alması gereken yükünü yıllar önce almış oldu.
Ne var ki;
Kısa adı TÜİK olan Türkiye İstatistik Kurumu’nun bu yöndeki verileri ilginç.
Kuruma göre son 1 yılda yurt içinde 2 milyon 420 bin kişinin yer değiştirdiği gözlenirken, Bursa da “en çok göç alan şehirler” sıralamasında 5. basamağa düştü.
Rakamlar ilginç.
Örneğin;
İstanbul’a son 1 yılda 450 bin 445 kişi göç ederken, bu göç sayısı Ankara’da 191 bin 864, İzmir’de 110 bin 464, Antalya’da ise 89 bin 731 kişi görünüyor.
İstatistiğe göre;
Bursa’ya son 1 yılda gelen göç miktarı, 74 bin 243 kişi.
Yine;
Bir ilginç nokta da, “en çok göç alan şehirler” sıralamasında 5. sırada görünen Bursa’nın aynı sürede 58 bin 258 kişi de göç vermiş olması.
Tabii;
Bursa’ya yönelik göçteki düşüşün ve Bursa’dan ayrılan kişi miktarı artışının resmi bir açıklaması yok.
Ancak, bu rakamlar, Bursa’ya yönelik göç cazibesinin azaldığını gösteriyor.
Yine;
Adı tam olarak konulamasa da, bu düşüşün somut nedenleri arasında kaçak bina yapmanın zorlaşması ve kalifiye olmayan işçiye eskisi gibi ihtiyaç duyulmaması ile belediye denetimlerinin artması görünüyor.

 

Ecevit’siz DSP, kanadı kırık bir güvercin gibi

Geçen hafta;
Türk siyasetinin “Karaoğlan”ı Bülent Ecevit’in partisi Demokratik Sol Parti’nin 27. kuruluş yıldönümüydü.
1985 yılında;
Ecevit yasaklıyken eşi Rahşan Ecevit tarafından kurulan DSP, tarihindeki en yüksek oyu, Abdullah Öcalan’ın yakalandığı 1999 yılının seçimlerinde almış, Ecevit hem Başbakan olmuş, hem de yurt genelindeki çoğu belediyeyi almıştı.
Ne var ki;
Geçen zaman, Ecevit’i hem siyaseten hem de fiziken çok yıprattı.
Koalisyon ortaklarıyla görüş ayrılıklarına düştü, 2002’de erken seçime gidildi ve DSP de bir daha iflah olmadı.
Nitekim;
Hayattayken de partisini, Zeki Sezer’e kendi elleriyle devretti ve aktif siyasetten çekildiğini açıkladı. Nitekim, “Karaoğlan”, 5 Kasım 2006’da da aramızdan ayrıldı.
Son yerel seçimde Türkiye genelinde yüzde 2.8 oy alan, Bursa’da da Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde yüzde 1.1’e takılan DSP, son genel başkanları Masum Türker’le hayata tutunmaya çalışıyor.
Ama şu da net olarak görülüyor ki, lidere endeksli siyasetin yaşandığı Türkiye’de Ecevit sonrasında DSP’nin yaşam damarlarının da koptuğu bir gerçek.

 

Şimdi de bembeyaz gülümse Nilüfer!

Nilüfer’de...
CHP’li fenomen Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’le neredeyse eşleşen sloganlardan biri de “Gülümseyin, Nilüfer’desiniz” olanı.
Bu slogan o kadar çok tuttu ki, zaman zaman AK Partili başka belediyeler de bu söze benzer sloganlar kullanmaya başladılar.
Başkan Bozbey;
Şimdi ise çok tutulan bu “Gülümseyin Nilüfer’desiniz” sloganını geliştirerek bir başka projesinde kullanmaya hazırlık yapıyor.
Bir süredir;
Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bursa Diş Hekimleri Odası ile görüşmeler yapan Nilüfer Belediyesi ekibi, projeyi hayata geçirmek üzere hazırlıklarını yaptı.
Proje, yeni hafta içinde basın toplantısı ile kamuoyuna açıklanacak.
Öğrencilere ağız sağlığı eğitimi verilmesini amaçlayan bu projenin adı ise “Bembeyaz gülümse Nilüfer” oldu.

 

Yıldırım’a bir çivi bile çakılmıyor mu?

İlginç sözü;
Hafta içinde AS TV’de “Politika Kulvarı”nda konuk ettiğimiz Türkiye Muhtarlar Derneği Yıldırım Şubesi yöneticilerinden Yılmaz Şahin söyledi.
Aynı zamanda;
Mevlana Mahallesi muhtarı olan Şahin, konu, halkın yerel yönetimlere bakış açışına geldiğinde anlattı.
“Şu anda” dedi “Yıldırım’a bir çivi bile çakılmıyor, yani yapılan hiçbir şey yok”
Tabii bu sözleri biz dahil, stüdyoda bulunan diğer konuklar da Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin’e yönelik algıladı ve Keskin’in Yıldırım’a hizmet etmediği gibi bir durum çıktı ortaya.
Şahin’in söylemek istediği ise sonradan anlaşıldı.
Ve;
Yıldırım’da 7 mahallede yapılması öngörülen kentsel dönüşüm nedeniyle bu bölgelerde artık kaçak yapı yapılmadığını anlatmak için “bir çivi bile çakılmıyor” dediği anlaşıldı.

 

15 gün sonra tablo çıkacak

Bursalılar’ın;
Özelleştirme sonrasında yaşanan esnek tarife uygulamalarından dolayı İDO’dan şikayeti fazlasıyla artınca...
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe kolları sıvadı ve İDO’ya alternatif olarak BDO’yu kurdu. Bir de 319 kapasiteli deniz otobüsü aldı.
Kabataş’a sefer yapacak olan Hüdavendigar isimli deniz otobüsü Mudanya’ya geldi.
Hizmete girmesine de yaklaşık iki hafta kaldı. Yani iki hafta sonra BDO’nun, ne nedenli gerekli olup olmadığı da görülmüş olacak.

 

Yoğun bakımdan çıkarıldı

Hafta içinde;
Ankara’da Yüksek İhtisas Hastanesi’nde ağır bir kalp ameliyatı geçiren iki damarına operasyon yapılara genişletilmesi sağlanan Demokrat Parti İl Başkanı Ahmet Yıldırım’dan iyi haberler var.
Ameliyat sonrası yoğun bakım ünitesine kaldırılan Yıldırım’ın, bu servisten çıkarılarak normal servise çıkarıldığı ve sağlık durumunun da gayet iyi olduğu bilgisi geldi ki Ankara’dan biz de bu bilgiyi partililerine ve sevenlerine aktarmış olalım.