Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursalı Doblo Amerika’yı Davutoğlu ile keşfedecek
23 Kasım 2014 Pazar, 08:04
Programı net değildi.  Ama;
Dün itibariyle Ankara’dan, Bursa’ya iletilen program ile, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ikinci Bursa ziyareti netleşti.
Başbakan olduktan sonra Bursa’ya ilk kez 7 Kasım’da gelen Davutoğlu, böylece kısa bir aranın ardından Bursa’ya ikinci kez 3 Aralık Çarşamba günü gelecek.
Davutoğlu’nun;
Bursa ziyaretinin nedeni ise Tofaş olacak.
Koç Grubu’nun;
Onur konuğu olarak yaklaşık 2 saatlik bir programla Bursa’ya, Tofaş’a gelecek olan Başbakan Davutoğlu, 360    milyon dolarlık bir yatırımla yenilenen farklı Doblo’nun banttan indirilişini gerçekleştirecek.
Tofaş’ta;
Özel davetlilerin katılacağı bu tören öncesi bir de konuşma yapacak olan Davutoğlu, sonrasında ilk aracı banttan indirdikten sonra Bursa’dan ayrılacak.
Bu tören;
Sadece Tofaş için Türk otomotiv sektörü ve ekonomisi için de hayli önem taşıyor.
Keza;
Geçen yıl toplam 6.4 milyar liralık kombine bir yatırım yapan Koç Topluluğu, 2013 yılında 15.7 milyar dolarlık kombine ihracatla, Türkiye’nin toplam ihracatının yaklaşık yüzde 10’unu gerçekleştirmişti.
Bu nedenle;
Başbakan Davutoğlu’nun katılımıyla 3 Aralık’ta Bursa’da gerçekleştirilecek bu programın ayrı bir önemi var.
Yeni yatırımla;
Bursa’da üretilen geliştirilmiş yeni model Doblo, Amerika Birleşik Devletleri’ne RAM markası adı altında ProMaster City ismiyle ihraç edilecek.
Söz konusu;
Bu yeni aracın bir başka ihracat özelliği de, ABD’nin yanı sıra 80 ülkeye daha ihraç edilmesinin programlanmış olması.
Başbakan Davutoğlu’nun;
Katılacağı bu Bursa programında da açıklanacağı üzere, RAM markası altındaki yeni nesil Doblo’nun 2021 yılına kadar ABD’ye en az 175 bin adet satılması planlandı.
Bursalı;
Doblo’nun bu törenle, aynı zamanda bir dünya markası statüsüne de geçeceği de göz önüne alındığında, hükümet programında yatırıma, istihdama ve enerjiye önem veren Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 3 Aralık’taki bu Bursa ziyareti de fazlasıyla önem kazanmış görünüyor.