Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Büyükşehir'in ardından ilçelerin dizaynı başlıyor, heyecan yüksek
07 Aralık 2013 Cumartesi, 08:22

Düğüm yavaş yavaş çözülüyor Bursa'da.
Özellikle de;
İktidar cephesinde.
Zaten beklenti de bu yöndeydi.
Önce;
AK Parti'nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı ilan edilecek.
Ardından da ilçeler dizayn edilecekti.
Şu an itibariyle 17 ilçenin tamamı da aslında boş.
Yani;
Bugün itibariyle daha hiç kimsenin yeri belli veya garanti değil.
Gerçi;
Yapılan kamuoyu yoklamalarıyla ismi öne çıkan ilçe belediye başkanları ya da başkan adayları var  ancak hiçbiri netleşmedi.
Yanı sıra;
Mevcut başkanların yeni dönem aday olmaması nedeniyle en azından Gürsu ve Yenişehir'de zorunlu, kısmen de Mudanya'da bir değişim zaten olacak ancak asıl soru, hangi belediye başkanları ile yola devam edileceği?
Doğal olarak gözler önce Osmangazi ve Yıldırım'da.
Özgen Keskin üçüncü, Mustafa Dündar da ikinci dönemi istiyor.
Bu nedenle de fazlasıyla heyecanlılar.
Öyle ki;
Recep Altepe'nin adının açıklandığı İstanbul Haliç'teki törende, görüntülere yansıdığına göre en heyecanlılar arasındaydı iki başkan da.
Yanı sıra;
Mustafakemalpaşa'dan İnegöl'e, Kestel'den Orhaneli'ye değin geniş bir yelpazede bulunan ilçelerin AK Partili mevcut belediye başkanlarının durumu da henüz belirsiz.
AK Parti Genel Merkezi;
Bu başkanlarla yola devam edecek mi, yoksa bir değişiklik mi yapacak henüz belli değil.
Ancak;
Genel beklenti 20-25 Aralık itibariyle, artık merkez ilçe stütüsüne geçen tüm ilçelerdeki adayların belirleneceği yönünde.
Tabii;
İlk kez geçilecek uygulama ile tüm il sınırına hizmet verecek olan Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin başkanlığına ikinci kez aday gösterilen Recep Altepe'nin, koordineli çalışılabilmesi için, ilçelerdeki isimlere yönelik kanaat kullanacak olması da önemli.


Partililere rozet takmaya geliyor!

CHP'nin;
Renkli parlamentelerinden Yalova Milletvekili ve Grup Başkanvekili Muharrem İnce, bir dizi etkinlik için bugün Bursa'da olacak.
Sabah saatlerinde;
Atatürkçü Düşünce Derneği'nin Nilüfer'deki kahvaltlı buluşmasına katılacak olan İnce, ardından da partisinin Nilüfer ilçe yönetimince Küçük Sanayi Sitesi'ndeki besob tesislerinde organize edilen üye katılım töreninde bulunacak.
Parti yöneticilerinin de katılacağı bu geniş çaplı buluşmada yeni CHP'lilere rozet takmadan önce, Muharrem İnce'nin bir de konuşma yapması bekleniyor.


Boşalan İl Başkanlığı koltuğuna kim oturacak?

AK Parti'de;
Büyükşehir adayının Recep Altepe olarak ilan edilmesinin ardından, şimdi cevabı bir merak edilen soru da İl Başkanı'nın kim olacağı ve de nasıl yeni bir il yönetimi oluşturulacağı?
Bir hafta önce;
Sedat Yalçın'ın adaylık istifası nedeniyle boşalan İl Başkanlığı koltuğu için, kulislerde pek çok ismin geçtiği doğru.
Aralarında eski milletvekilleri de var, eski yöneticiler de var, eski il başkanları da var.
Hatta, bazı STK başkanlarının dahi isimleri geçiyor parti kulislerinde.
Görünen;
Yalçın'ın istifasıyla Cemalettin Torun tarafından vekaleten yönetilen AK Parti il yönetiminin, komple yeniden yapılandırılacağı yönünde.
Hatta;
Bu nedenle Bursa'nın yeni sorumlu koordinatör milletvekili olan, İstanbul Milletvekili Ahmet Öğütgen'in yeni il başkanı belirlenmesine dair bugün Bursa'da olacağı konuşuluyor ki, koordinatör milletvekilinin, adı il başkanlığı için geçen kişilerle yüz yüze görüşmeler yapacağı ve ardından da Genel Merkez'e, Teşkilat Başkanlığı'na iletilmek üzere bir rapor hazırlayacağı ifade ediliyor.
Ve;
Beklenti de, ilçe belediye başkan adaylarının belirlenmesinden önce partinin yeni Bursa İl Başkanı atamasının yapılacağı yönünde.


Eteklerdeki taşlar dökülüyor mu acaba?

Doğal olarak isim verilmiyor.
Ama belli ki, Recep Altepe'nin ikinci kez AK Parti'nin Büyükşehir adayı gösterilmesi, bazı eteklerdeki taşları da dökmeye başladı.
Öyle ki, taşlar sadece siyasetçiler arasında değil, bazı bürokrat ve teknokratlar arasında da gidihp geliyor.
Çekilen imalı mesajlar, sosyal medyadan paylaşılan adrese teslim sözler sanki, kısa geçmişin yaşananların yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladığını gösteriyor.
Hatta, olası seçim zaferi sonrasındaki makam mücadeleleri bile şimdiden başlamış görünüyor.


 Aileleriyle birlikte Bursa'dan ayrıldılar

Bursa'da;
Belediye başkan aday çalışmalarını tamamlama aşamasında olan Saadet Partililer, seçim öncesi moral depolamak amacıyla aileleriyle birlikte hafta sonu kampına girdiler.
Armutlu'da;
İhlas Evleri'nde tüm il ve ilçe teşkilatlarının buluştuğu etkinlikte parti yöneticilerine seminerler de verilecek.
Milil Görüş belediyeciliğinin anlatılacağı bu seminerlerde, siyasi rakiplerin stratejileri ile iletişim teknikleri de anlatılacak.