Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
CHP’de imza toplama işi başladı ama ilk günden bölünme yaşandı!
13 Ocak 2012 Cuma, 08:46
Dün itibariyle adeta inanılmaz dakikalar yaşandı CHP örgütlerinde.
Planlamaya göre;
Kemal Kılıçdaroğlu'na karşı bir ayaklanma provası da olan olağanüstü tüzük kurultayı talebi için dün tüm Türkiye genelinde imza toplanmaya başlanacaktı.
CHP'nin;
Mevcut tüzüğüne göre olağanüstü tüzük kurultayı için en az beşte bir imza oranı olan 256 kişinin imzası gerekiyordu ki, bu imzalar dün sabahtan itibaren noterler aracılığıyla toplanmaya başladı.
Hatta;
İlk etapta Bursa'da da, 29 olan toplam Ankara delegesinden 8'i belirlenen bir noterde imzalarını verdi.
Ne var ki;
Tam bu saatlerde, muhaliflerin önce yeni bir tüzük için ardından da genel başkan seçimli bir kurultay için yaptıkları girişim, kendi aralarında bölündü.
Çünkü;
Aralarında Bursa'nın da bulunduğu bazı illere Ankara'dan gelen telefonda, Deniz Baykal ile Önder Sav'ın görüş ayrılığına düştüğü ve Baykal ekibinin imza toplamaktan vazgeçtiği bilgisi geldi.
Bunun üzerine;
Bazı delegeler de gittikleri noterden geri döndüler.
Sonuçta da;
Bursa genelinde en az 20 imza beklenirken dün itibariyle sayı sadece 8'de kaldı.
Bu da;
Bursa gibi diğer illerde de gereken toplam 256 imzanın kolaylıkla toplanamayacağına dair de önemli bir işaret oldu.
Bursa'da;
Önder Sav tarafında imza toplayanların başında eski milletvekili Abdullah Özer geliyor.
Keza;
Deniz Baykal yanlısı olup imza atmaktan vazgeçenlerin liderliğini de Nilüfer ilçe eski başkanı Metin Çelik yürütüyor.
İşte;
Baykal ile Sav arasında dün gerçekleşen görüş ayrılığı, imza toplamayı ikinci kez sekteye uğrattı.
Peki son dakikada bu görüş ayrılığının nedeni neydi?
Nedeninin;
Taslak tüzükte yer alan 39. madde olduğu söyleniyor.
Bu madde kısaca, genel sekreter yetkilerinin, hemen hemen genel başkan kadar olabilmesine olanak tanıyor ki, Önder Sav'ın bu çok yetkili olabilme hamlesine Baykal'ın kızdığı ve yetkilerini vermemek için de imza toplama işinden çekildiği konuşuluyor.
Bu nedenle;
Aralarında Bursa'nın da bulunduğu pek çok ilde imza toplama işi daha ilk günden sekteye uğradı ki, partililer de bu gelişmelere sadece şaşırıyorlar.İstenen taslak tüzük tabanın da isteğiydi


CHP'de;
Muhaliflerin yeniden yapmak istediği tüzük, önemli değişimleri öngörüyor.
Aslında;
Taslak tüzük, parti tabanının istekleriyle örtüşüyor.
Örneğin;
Genel başkan yardımcılarının, Parti     Meclisi içinden seçimle belirlenmesi.
Hazine yardımının yüzde 40'ının örgütlere dağıtılması.
Kurultayda blok liste yerine çarşaf liste uygulaması.
Tüm seçim bölgelerinde milletvekili adaylarının önseçimle belirlenmesi, Genel Merkez'e sadece yüzde 10 kontenjan tanınması.
Genel başkan, il başkanı ve ilçe başkanı olabilmek için gereken yüzde 20 delege imzası şartının yüzde 10'a indirilmesi.
Belediye başkan adaylarının önseçimle belirlenmesi, büyükşehir adayları için Genel Merkez kontenjanının yüzde 10'a çekilmesi gibi taslak maddeler, aslında CHP tabanının uzun süredir istediği uygulamalar ancak ilk günden yaşanan Baykal-Sav anlaşmazlığı nedeniyle bu ikinci olağanüstü tüzük kurultay girişimi de yara alacak görünüyor.


MHP'liler Bahçeli için program yaptı


Aslında;
Projenin asıl sahipleri Tevfik Topçu başkanlığındaki MHP'nin Bursa yöneticileriydi ancak MHP'liler program yapmakta gecikince CHP'liler rol kaptı.
Ve;
Bir süre önce de Gürhan Akdoğan başkanlığındaki CHP heyeti, Bursalı gazetecileri Ankara'da, liderleri Kemal Kılıçdaroğlu ile buluşturdu. Şimdi ise MHP yönetimi hazırlıklarını tamamladı ve Bursalı gazetecileri 25 Ocak Çarşamba günü için Ankara'da Devlet Bahçeli ile görüştürmek için hazırlıklarını tamamladı. Kılıçdaroğlu'nun ardından programımızda eğer bir sıkıntı olmazsa bu kez Bahçeli ile de görüşeceğiz ki, izlenimlerimizi de sizlerle paylaşacağız.


Sönmez de yanındaki dostları da mutluydu

Önceki akşam;
Konuşmacı olarak katıldığımız bir etkinlikte Basri Sönmez'i de dinleyiciler arasında görünce önce şaşırdık, sonra da sevindik.
1994-1999 seçim döneminde ANAP çatısı altında Osmangazi Belediye Başkanı olarak görev yapan Sönmez, bir süredir hastalığı nedeniyle hem Bursa'da Osmangazi Tıp Merkezi'nde, hem de Gebze'de Anadolu Hastanesi'nde tedavi görüyordu.
Son olarak bir ilik nakli operasyonu daha geçiren Sönmez'i katıldığımız gecede sağlıklı ve neşeli görünce gerçekten sevindik, bu sevincimizi de kendisiyle paylaştık. Tıpkı çevresindeki pek çok kişi gibi. Temennimiz o ki, mikrop kapmamak için maske takan Sönmez, yakında eski sağlığına da kavuşacak.Nazım Hikmet töreni bugün


Konuyu daha önce paylaşmıştık.
Keles'e bağlı Kıranışıklar Köyü sakinleri Rusya'da bulunan Nazım Hikmet'in mezarının köylerine getirilmesi için bir süredir uğraş veriyor.
Bu yönde;
Köy Muhtarı Ali Işık ve bu yöndeki platformun sözcüsü Raif Yiğit'in öncülüğünde bugün köyde anıt çınar dikim töreni gerçekleştirilecek ardından da mezarın Türkiye'ye, Keles'e getirilmesi için de imza kampanyası başlatılacak. Bu yönde, köy mezarlığındaki törenin ardından okul salonunda Nazım Hikmet adına bir de slayt gösterisi ile şiir dinletisi de gerçekleştirilecek.


TARİHTE BUGÜN

Adnan Menderes hakkında 6-7 Eylül olayları nedeniyle soruşturma açılmasını isteyen önerge TBMM'de reddedildi.
 (13 Ocak 1956)


GÜNÜN SÖZÜ

"Hukuk davaları temyiz aşaması dahil 1 yıla, ceza davaları ise 1.5-2 yıla inecek"
Sadullah Ergin
(Adalet Bakanı)