Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
CHP’de istifa ve atamalar başladı
18 Aralık 2014 Perşembe, 07:21
Daha; Genelge gelir gelmez CHP’nin Bursa kanadında ilk istifayı basan Orhangazi İlçe Başkanı Mehmet Dalyan olmuştu.
Dalyan;
Genel Merkez’in yayınladığı “Milletvekili aday adayı olacak il ve ilçe yöneticilerinin en geç 25 Aralık’a kadar görevlerinden istifa etmesi gerektiği”ne dair genelgede elini çabuk tutan ilk başkan oldu.
Nitekim;
Dün de yerine Genel Merkez atamayı hemen yaptı ve Dalyan’ın yönetiminden Sevim Durmuş’u Orhangazi İlçe Başkanı olarak atadı.

Yanı sıra;
Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Karaca da önceki akşam istifasını verdi.
Beklenen bir gelişmeydi.
Yerine de;
Osmangazi Belediye Meclis Üyesi ve Grup Sözcüzü Recep Çohan dün itibarıyla atandı.
Böylece;
Bursa’nın en büyük ilçesinde CHP’yi seçime hazırlama görevi Çohan’a verilmiş oldu ki, hayli zor bir görev üstlendi, meclis üyeliği göreviyle birlikte.
Yine;

Gemlik İlçe Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan ve İnegöl İlçe Başkanı Turhan Neşe’nin de milletvekilliği için görevlerinden ayrılacak başkanlar olarak gösteriliyor.

Bu arada
Bursa CHP’de asıl büyük çekişme il başkanlığı için yaşanıyor.

Keza;
İl Başkanı Metin Çelik de, son güne kalmadan bir gün önce 24 Aralık’ta gö-    revinden ayrılıp, fiilen aday adayı statüsüne geçecek.
Dolayısıyla;
Yerine geçecek isim için CHP’de büyük bir mücadele yaşanıyor.
Bu yönde;
3 ayrı grup adeta savaş veriyor.
Başını;
Nilüfer Belediyesi destekli ve Yıldırım Belediye Meclis üyesi Şerafettin Atalay’ın çektiği bir grup, il başkanlığı için Nilüfer Belediyesi Meclis Üyesi Fırat Emiroğlu’nu istiyor.
Hatta;
Emiroğlu’nu Ankara’ya götüren bu grup, birtakım kulisler de yaptı.
Diğer yandan;

Milletvekili Kemal Ekinci ve Osmangazi eski İlçe Başkanı İsmet Karaca’nın başını çektiği grup da, il başkanlığı için avukat Mustafa Şenyurt’u istiyor ve başka bir kulis yapıyor.

İşte;
Bu noktada İl Başkanı Metin Çelik, burnunun ötesindeki bu partisel tehlikeyi görünce elini çabuk tuttu ve önceki akşam 30 kişilik il yönetiminde bir oylama yaptırdı.
4 yöneticinin;
Katılamadığı oylamada Çelik de oy kullandı.
Sonuçta da;
İl başkanlığı isteyen il yöneticilerinden Zafer Yıldız’a 19 oy, Ali Ekber Kartum’a da 8 oy çıktı.
Böylece Çelik’in eli daha da güçlendi.
Çünkü;
Hem örgütün istediği oylamayı yaptırdı, hem de demokratik bir yöntem kullandı.
Bursa’da;
Örgütün desteğini arkasına alan Çelik, cuma günü de Ankara’ya giderek, Bursa’daki bu son durumu Genel Merkez yöneticilerine iletecek.

Böylece;
CHP’de kısa bir süre öncesine değin adı konulamayan iç rekabet iyice su yüzüne çıkarken, eldeki kartlar da açılmaya başladı.
Bu arada;
Bugün, Bursa’ya parti içi eğitim programı için Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın geleceğini, sonrasında Çelik’le bir durum değerlendirmesi yapacağını da aktarmış olalım.