Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
CHP'deki 2 günlük heyecan sürprizi Bursa'ya getirdi
18 Temmuz 2012 Çarşamba, 23:36

Tüzük ile;

80 kişiden 60 kişiye indirilen partinin en üst organı olan Parti Meclisi'ne girebilmek için toplam 434 kişi başvuru yaptı.
Nitekim;
Bu çarşaf liste de salona, kurultay delegelerine dağıtıldı.
Bu listede Bursa'dan;
Şahin Gencal, Sena Kaleli, Lale Karabıyık, Mehmet Küçükaşık, Hüseyin Sezgin, Aykan Erdemir, Ertuğrul Kaplan, Salih Top, Nuray Çohan, Sevil Pamirol ve Hıdır Çakmak üzere tam 11 ismin yer aldığı görüldü.
Ardından da;
Genel Başkan Kalıçdaroğlu'nun merakla beklenen anahtar listesi geldi.
Anahtar liste;
Dah açok partililerin bileceği üzere, çok sayıda isim içinden belirli isimlerin numaralarının yeraldığı ve seçilmesinin istendiği bilgi notu anlamına geliyor.
Nitekim;:
Akşam üzeri gelen Kılıçdaroğlu'nun beyaz renkli anahtar listesinde Bursa'dan 3 ismin olduğu görüldü.
İki isim milletvekili.
Aykan Erdemir ve Sena Kaleli.
Üçüncü isim ise iş dünyasından bir isim olarak görünen, DOSAB'ın eski başkanı Ertuğrul Kaplan.
Bu isimler önce doğal olarak Bursa delegasyonu içinde de yorumlara yol açtı.
Ne var ki;
Daha önce de Aykan Erdemir, Sena Kaleli ve Hüseyin Sezgin ile temsil edilen PM'deki Bursa örgütünün yine 3 isimle temsil edilmek istendiği anlaşılınca bu durum Bursa'nın gücü olarak nitelendirildi.
Bursa delegasyonu;
Aykan Erdemir'in yeni dönemde de PM'de olacağını az çok tahmin ediyordu.
Tıpkı, Hüseyin Sezgin'e yeni dönemde şans verilmeyeceği ihtimalinin konuşulduğu gibi.
Görünen, Sena Kaleli'nin sürpriz yapıp PM'de yeniden Genel Başkan tarafından aday gösterilmesi.
Yine;
Genel Merkez'de özel ilişkileri olan işadamı Ertuğrul Kaplan'ın da PM'nin anahtar listesinde yeralması da bir başka sürpriz olarak değerlendirildi ki, bunun da nedeni son ana değil Kaplan'ın adının PM ile ilişkilendirilmemiş olmasıydı.
Ne var ki;
Salona daha sonra da Genel Başkan'ın "anahtarın anahtarı" olarak adlandırılan 52 kişilik bir başka listesi daha geldi ki bu listede de sadece Sena Kaleli ve Ertuğrul Kaplan'ın adı yeraldı ve Bursa'nın PM'deki sayızının 3'ten 2'ye düştüğü durumu kafaları iyice karıştı.
Bu arada;
Salonda, Genel Başkan'ın beyaz renkli anahtar listesi dağıtılırken, Önder Sav kaynaklı olduğu söylenen ve dağıtılan yeşil renkli anahtar listede de Bursa'dan eski parlamenter Mehmet Küçükaşık'ın bulunması ve muhalif olarak görünmesi de dikkat çekiciydi.

 

AKP'yle bütünleşme cevabı rahatlattı!

Kimine göre söylenti, kimine göre de beklenti.
Özellikle;
Has Parti'nin AK Parti'ye katılacak olmasının ardından Büyük Birlik Partisi'nin de, Fatih Erbakan'ın da adı bu bütünleşme iddiaları içinde telaffuz ediliyor.
Galiba;
Bu söylentiler BBP'yi genel anlamda rahatsız etmiş olmalı ki, BBP'nin Genel Başkan Yardımcısı Selami Ekici dün sert bir açıklama yaparak bu iddiları hem yalanladı hem de "seviyesizlik" olarak niteledi.
Kısaca;
BBP'nin, Ak Parti'ye bir iltihakının mümkün olmayan bir çirkin söylenti olduğunu anlattık ki, bu açıklama parti teşkilatlarını da, iddialar karşısında rahatlatmışa benziyor.
 


Bursa için platform kontenjanı kullanılmadı

CHP'nin;
Dün akşam belirlenen 60 kişilik Parti Meclisi içinde 8 kişiden oluşan Bilim Kültür ve Yönetim Platformu yer alıyor ki, bu platform Genel Başkan'ın da kontenjanı olarak biliniyor.
Bu platform;
Genel Başkan Kılıçdaroğlu tarafından önce 12 aday olarak sunuluyor kurultay delegelerine.
Yani, Kılıçdaroğlu "12 kişiden 8'ini siz seçin" diyor.
Dün bu platformun 12 aday listesi Metin Feyzioğlu, Birgül Güler, Hülya Güven, Mehmet Karlı, Oğuz Oyan, Fatma Nur Serter, Burhan Şenatalar, Gaye Usluer, Fethi Açıkel, Sencer Ayata, Seyhan Erdoğdu ve Gürbüz Evren olarak delegelerin seçimine sunuldu ki, içlerinde hiçbir Bursalı CHP'linin olmaması dikkat çekti.
Bu noktada;
Akademisyen kimliğiyle bu platformdan PM'ye girebileceği tahmin edilen Bursa Milletvekili Doç. Dr. Aykan Erdemir de bu 12 isim arasında yer almadı.YDK için hayal kırıklığı yaşadılar

Kurultayını dün gece tamamlayan CHP'nin en üst organlarından biri de 15 kişiden oluşan YDK.
Yani, Yüksek Disiplin Kurulu.
Adından da anlaşılacağı üzere bu kurul, yurt genelindeki örgütlerin disiplin işlemlerine son noktayı koyuyor. Yani Parti Meclisi gibi parti politikalarının belirlenmesinde rol üstlenmiyor.
Buna rağmen;
Bu 15 kişilik kurula dün tam 128 kişi adaylık başvurusu yaptı ki, içinden dikkat çeken 3 isim vardı.
Bursa'dan bu kurula seçilmek için başvuran Osmangazi ilçe eski başkanı Yücel Akgün, partinin milletvekili aday adayı Turgut Özkan ve ismi parti örgütünce bilinmeyen Garip Hanoğlu dikkat çeken isimlerdi.
Ne var ki;
Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun oylama başlamadan dağıtılan anahtar listesinde, bu 3 isim de yer almadı.
Haliyle, Akgün de, Özkan da Hanoğlu da hayal kırıklığı yaşadı.
 

 


TARİHTE BUGÜN
İSKİ Genel Müdürü Ergun Göknel, yolsuzluk iddiası ile görevden alındı. (19 Temmuz 1993)