Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
CHP’nin Bursa mitingine dair dikkat çekenler
24 Mayıs 2015 Pazar, 07:54
Şu gözlemimizi hemen başta söyleyelim.
Dün;
Gökdere’de gerçekleştirilen CHP mitingi, hem CHP’nin bugüne değin en kalabalık Bursa mitinglerinden biriydi, hem de bu seçim döneminin en iyi mitingiydi.
MHP ve AK Parti mitinglerinin ardından günlerdir merakla beklenen CHP mitingi, beraberinde pek çok dikkat çeken noktalar bırakarak gerçekleşti.

Bir kere;
İl Başkanı Zafer Yıldız ve ekibinin, Gökdere’yi çok iyi analiz ettiği görüldü.
Öyle ki, Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuştuğu alan da çok iyi seçilmiş ve meydan kompakt hale getirilmişti.
Dün;
İlk mitingini Yalova’da yapıp, ardından Bursa’ya gelen ve saat 17.00 olarak duyurulan Bursa mitingine ancak 17.30’da başlayan Kılıçdaroğlu, doğrusu çok iyi bir performans sergiledi.
Mesela;
Konuşmasına başladığı andan, bitirdiği ana değin ses tonu, heyecanı ve yüksek temposu hiç düşmedi, bu durum miting alanına da yansıdı.
Yine;
Bu mitingde ilk kez gördüğümüz bir olay da yaşandı.
Kılıçdaroğlu’nun tempolu ve yüksek perdeden yaptığı cümlelerinin sonunda, mitingin ses görevlisi, ‘savaş tamtamları’nı anımsatan davul seslerini verdi ve heyecanın hiç kopmamasına neden oldu.

Dün mitinge damgasını vuran noktalardan biri de, Bursaray’ın Nilüfer hattında yaşanan aksamaydı.
CHP’liler;
Mitinge hemen hemen 1 saat kala yaşanan Nilüfer hattındaki bu durmanın, kasıtlı yapıldığını iddia edip, sosyal medyayı bir anda harekete geçirdiler.
Öyle ki;
Bu durumu;
Kürsüye çıkar çıkmaz CHP lideri Kılıçdaroğlu da kınadı ve “Ne yaparlarsa yapsınlar bizi engelleyemeyecekler ama bizim iktidarımızda biz aynısını onlara yapmayacağız” dedi.
Tepkilerin büyümesi üzerine ilerleyen dakikalarda BURULAŞ’tan yapılan açıklamada ise, Nilüfer hattında bazı yolcuların imdat kollarını çekmesi sonucu bir gecikme yaşandığı ve hattın sonra da devreye alındığı duyuruldu.

Kürsüde;
Sadece 35 dakika kalan Kılıçdaroğlu, konuşmasında önce bir Türkiye tablosu çizdi.
Bu tablo da ekonomi ağırlıklıydı.
6 milyon 250 bin işsiz, 17 milyon yoksul bulunduğunu, 350 bin öğretmenin atama beklediğini anlattı.
Sonra da vaatlerini sıraladı.
Bursalılar’dan;
4 yıllık görev isteyen Kılıçdaroğlu, bugün uygulanan sosyal yardımların kesinlikle kesilmeyeceğini de hatırlatarak, CHP iktidarının halktan yana olacağını anlattı.
Sözlerinde;
Türkiye’de bulunan 2 milyon Suriyeli’ye harcanan 5.5 milyar dolara da değinen Kılıçdaroğlu’nun, yanlış politakalar uygulandığını ve halkın yoksullaştığını anlattı.
Sözleri;
Sık sık “Başbakan Kemal” sloganlarıyla kesilen Kılıçdaroğlu, Bursalılar’dan da iki şey istedi.
Önce;
7 Haziran’da mutlaka sandığa gidilmesini istedi.
Sonra da;
Daha önce CHP’ye oy vermemiş bir seçmenin mutlaka ikna edilmesini istedi.

Konuşmasında;
“İnanın, ben bu düzeni değiştireceğim, Türkiye’yi rahatlatacağım” diyen CHP liderinin, “Sözüm söz, bu ülkeye 1. sınıf demokrasi getireceğim” sözleri de dikkat çekiciydi.
CHP iktidarında;
Hiçbir bürokratının ayakkabı kutuları olmayacağının da sözünü veren Kılıçdaroğlu, “Ben halktan yana olacağım” diyerek “CHP iktidarını bir kez deneyin ve görün” mesajı verdi.

Biraz önce de aktardığımız üzere, başından sonuna aynı yüksek tempoda süren miting, daha önceki Bursa mitinglerinden çok farklı oldu.
CHP’lilerin yüzünü güldüren bu buluşmaya, Kılıçdaroğlu’nun gününde olmasının da etkisi oldu. Yorgun değildi, dinamikti.
Taşıdığı heyecanla Gökdere’deki etkin kalabalığı da coşturdu, geride de CHP’nin gayet iyi bir miting performansı kaldı.