Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Çıraklık ve kalfalık sonrası Özgen Keskin’e ustalık yaptırmayan neden?
23 Ocak 2014 Perşembe, 08:36

AK Parti’de;
İlçe belediye başkan adaylarının belli olmasından sonra üzerinde en fazla yorum yapılan ve konuşulan ilçe Yıldırım oldu.
Kenti;
“Çıraklık” ve “kalfalık” dönemleriyle birlikte 10 yıl süreyle yönettikten sonra, “ustalık” beklerken, yeniden aday gösterilmeyen Başkan Özgen Keskin, sadece AK Parti camiasında değil, diğer siyasi kulislerde de hayli yankı buldu.
Doğal olarak da nedenleri ve niçinleri tartışıldı.
Ve;
Bu yönde de ağırlıklı olarak konuşulan 3 neden çıktı ortaya.
İlki;
Gülen cemaatine yakınlığıyla bilinmesine karşın, zaman zaman bu ifadeleri doğru bulmadığını yakın çevresine aktaran Keskin’in, AK Parti hükümeti ile Gülen cemaati arasındaki çatışmaya “kurban gittiği” yönünde.
Nitekim;
Son yazdığı kitabının “önsözü”nü yazdırmak ve de imzalatmak için Pensilvanya’ya giderek Fethullah Gülen’le görüşen ve Bursa’ya döndüğünde de, bu tablonun reklamını yapan Başkan Keskin’in, AK Parti’nin aday belirleme kuruluna takıldığı konuşuluyor.
Yine;
Başkan Keskin’in aday gösterilmemesine gerekçe olarak sunulan bir başka gerekçe de, ilçedeki kentsel dönüşüm projesi olarak görünüyor.
İlçedeki;
Çok sayıda mahallenin belediye ekiplerince fotoğraflanması sonrasında bölge halkının uzun süredir evlerine tadilat bile yapamaması, beraberinde küçük ticari hayatın da durma noktasına gelmesi ve de projenin nasıl hayata geçirileceğinin kamuoyunca net ve ayrıntılı olarak bilinmiyor olmasının da Başkan Keskin’i sıkıntıya soktuğu ifade ediliyor.
Bu arada;
Aday adayları arasında tarafsız davranmaya çalışsa da, İlçe Başkanı Hüdai Yazıcı’nın gönlünün, adaylardan İsmail Hakkı Edebali’den yana olduğunun bilinme algısı ve de konuşulması da, Keskin’in yeniden aday gösterilmemesine yönelik bir başka etken olarak görünüyor.

BURSA'NIN VİTRİN İSMİ OLDU ADETA

Görünen o ki;
CHP’nin Parti Meclisi üyesi Murat Karayalçın, Bursalı partililerinin kamuoyuna karşı vitrin isimlerinden biri oluyor.
Geçen hafta;
Partisinin Gürsu Belediye başkan adayı İlyas Keleş’in tanıtımı için Bursa’ya gelen sosyal de-
mokratların sevilen ismi, yarın da Mudanya’ya gelecek.
Partisinin Mudanya adayı Hayri Türkyılmaz’ın seçim ofisi açılışına katılacak olan Karayalçın, açılış sonrasında Mudanyalılara da hitap edecek.

BAŞKAN TORUN'DAN BEKLENEN ATAMA

Tıpkı;
Bursa İl Başkanlığı gibi, AK Parti’nin İl Kadın Kolu Başkanlığı da bir süre öncesine değin boştu.
İl Başkanlığı’na Cemalettin Torun’un atanmasının ardından, parti içi ilk atama da dün yapıldı ve  Kadın Kolları’na da Emine Yavuz Gözgeç atandı.
Baro eski başkan adayı ve 2007 yılı milletvekili aday adayı olan Gözgeç’in iki önemli özelliği var.
Biri;
Partisinin Bursa’daki 1. kongresinde yöneticilik görevine seçilmesi.
İkincisi de;
Milli Görüş camiasından gelen biri olması.
Bu iki unsur, bu atamanın direkt olarak Torun’un özel bir seçimi olduğunu gösteriyor.

2. İSTİFA DA GELDİ!

Orhangazi’nin;
Belediye Meclisi’nde geçen haftanın ardından dün de bir istifa haberi geldi.
Parti kararlarına aykırı davrandıkları gerekçesiyle hakkında işlem başlatılan Meral Ayteş’in AK Parti’den istifasının ardından dün de bir diğer belediye meclis üyesi Nurettin Çetin’in istifası ulaştı.

BURSA'DAKİ EŞ ZAMANLI ORGANİZASYONUN NEDENİ NE?

Belli ki;
Çok önceden planlanmış dün Bursa’nın pek çok yerinde yaşanan ortak tablolar.
Çünkü;
AK Parti’nin ilçe binalarında hep aynı görüntüler vardı.
Hem;
Aday gösterilmeyen belediye başkan aday adaylarının olası kırgınlığının önüne geçilmesi, hem de kamuoyuna karşı birliktelik görüntüsü verilebilmesi için dün tüm ilçelerde, aday adayları ile ilçe belediye başkan adayı bir araya geldi.
Aday adayları, adaylarını kutladılar, birlikte fotoğraf verdiler.
Kimileri de kahvaltıda ve öğle yemeğinde bir araya geldiler.
Bu yönde;
Parti binalarına aynı saatte davet edilen aday adaylarının da, yöneticilerinin istediği ve arzu ettiği tabloya riayet ettiği görüldü ki, Bursa’da neredeyse eşzamanlı yapılan bu organizasyonlar hayli dikkat çekiciydi.