Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Cumhurbaşkanları ile başbakanlar arasındaki gerilimin faturaları
06 Aralık 2015 Pazar, 09:01
Aynı zamanda;
Bursa Milletvekili de olan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile önceki akşam AS TV’de, yeniden başlayan başkanlık sistemi tartışmaları üzerine konuşuyorduk.
Deneyimli siyasetçi;
Hem Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, hem de AK Parti yönetimince istenilen yarı veya tam başkanlık sistemine dair farklı bir açıya dikkat çekti.
Gerek Cumhurbaşkanlığı;
Gerekse Başbakanlık makamını kastederek, “söz konusu iki başlı sistemin yıllardır halka bedel ödettirdiği”nden dem vurdu.
Tarihte;
Cumhurbaşkanları ile başbakanlar arasında yaşanan çeşitli görüş ayrılıklarının, Türkiye’ye yol açtığı derin yaralar da konuşuldu.

Aslında;
Pek haksız da sayılmazdı Sağlık Bakanı Müezzinoğlu.
Nitekim…
Hatırlıyoruz da;
Kenan Evren ile Turgut Özal,
Turgut Özal ile Mesut Yılmaz,
Süleyman Demirel ile Tansu Çiller arasında yaşanan gerilimler, o zaman sosyal medya olsaydı kim bilir nasıl yankı bulurdu.
Peki ya;
Ahmet Necdet Sezer ile Bülent Ecevit arasında yaşanan anayasa kitapçığının fırlatılma olayı?
Herhalde;
Yakın tarihin en önemli somut olayı olarak hafızalarda.
Yine;
Görüş ayrılıklarından doğan ve ülkeye çıkarılan bir başka derin fatura da İsmet İnönü ile Celal Bayar yönetiminde yaşanmıştı.

Bakan Müezzinoğlu;
“Yıllar önce Türkiye’ye dayatılan bu iki başlı sistem, halka bedel ödetiyor” derken, aslında faturaların detaylarına çok girmek istemiyordu ama, halka da bunların anlatılması gerektiğini söylü-yordu.
Kendisine şunu hatırlattık.
Dönemlerin;
Cumhurbaşkanları ile başbakanları arasında yaşanan gerilim ve görüş ayrılıklarının, AK Parti döneminde yaşanmadığını söyledik.
“Doğru” dedi.
Ne;
Abdullah Gül ve Tayyip Erdoğan arasında.
Ne de;
Tayyip Erdoğan ile Ahmet Davutoğlu arasında yaşanıp, halka çıkarılan bir fatura olmadığını söyleyip, bu durumu “aynı misyonun parçası” olmakla anlatmaya çalıştı.
Fakat;
Yine de, Türkiye’ye uyarlanabilecek özel bir başkanlık sistemi formülünün, Türkiye’nin önünü açıp, hızlı yol almasını sağlayacağına olan inancında ısrar etti.
Çeşitli;
Eleştiriler için de şunu söyledi:
“Kimse unutmasın. Recep Tayyip Erdoğan fani, devlet baki”