Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Davutoğlu’nun ilk ve son(!) Bursa mitingi mi?
12 Mayıs 2015 Salı, 07:09
Bursa’da;
Seçim meydanının adresi olan Gökdere, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin ardından şimdi de AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu karşılamaya 
hazırlanıyor.
Bu yönde;
Partinin Bursa teşkilatlarının alarmda olduğunu söylersek de abartmış olmayız, çünkü dün akşam Cemalettin Torun başkanlığında gerçekleştirilen il yönetim kurulunun ana gündemi, Davutoğlu’nun bu cumartesi günü gerçekleştireceği Bursa mitingiydi.
***
Davutoğlu’nun;
16 Mayıs’ta Gökdere’de saat 14.00’te Bursalılar’la buluşacağı miting, kendisinin seçim mitingi açısından bir ilk olacak.
Gerçi;
Davutoğlu, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan olduktan sonra iki kez Bursa’ya gelmişti.
İlki;
7 Kasım 2014 tarihindeydi.
Merinos AKKM’nin bahçesinde, toplam 720 milyon liralık 21 tesisin toplu açılışını açmak içindi.
İkincisi de;
Kısa bir süre sonra 3 Aralık’ta Doblo’nun ABD’ye ihracatının başlaması nedeniyle TOFAŞ’ta düzenlenen törene katılmak içindi.
Yani;
Ahmet Davutoğlu, Başbakan sıfatıyla bugüne değin Bursa’ya iki kez gelmişti ama, Bursalılar’dan oy istemek için gelmemişti.
Bu nedenle;
Bu cumartesi günü Bursa’ya 3. kez gelecek ama bu kez seçim mitingi için gelecek ve bu da bir ilk olacak Davutoğlu için.
***
Ankara’da;
Başbakanlık’taki planlamaya göre, Davutoğlu’nun 16 Mayıs programında iki seçim mitingi var.
Bursa ve Balıkesir.
Programa göre;
O gün uçakla Ankara’dan Yenişehir’e inecek olan Davutoğlu, sonra helikopterle Bursa’ya geçecek ve Gökdere’ye ulaşacak.
Biraz önce de aktardığımız üzere Davutoğlu’nun 16 Mayıs’taki buluşması, ilk seçim buluşması olacağından, gözler iki nedenle Gökdere’de olacak.
Hem Davutoğlu’nun performansı için.
Hem de AK Parti’nin miting performansı için.
***
Ankara’dan;
Bursa’ya gönderilen bilgiye göre, Başbakan Davutoğlu’nun Bursa mitinginde, Bursa’nın yakından tanıdığı 3 bakan da bulunacak.
Programa göre;
Bursa Milletvekili ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Bursa milletvekili adayı Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Bursa mitinginde bulunacaklar.
Aktarılanlar;
Hafta sonunda seçim bölgesi Şanlıurfa’da, Ahmet Davutoğlu’nun gerçekleştirdiği muazzam mitingin mimarı olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in de, cumartesi günü Bursa’da olma ihtimalinin yüksek olduğu yönünde.
***
Bir de;
Başbakan Davutoğlu’nun cumartesi günü gerçekleştireceği Bursa mitingine dair AK Parti kulislerinde şu yorumlar yapılıyor.
Olur da…
7 Haziran akşamı;
AK Parti’nin istenilen oy hedefine ulaşması halinde ve yeni Anayasa için de referanduma gerek kalmaması halinde, Davutoğlu’nun bu ilk ve 4 yıl sonra yapılacak seçimlere değin son Bursa seçim mitingi olacağı da ifade ediliyor ki, bu da 7 Haziran’a dair AK Parti’nin yüksek özgüvenini gösteriyor.