Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Emir Koop’ta yine bir başka skandal
17 Haziran 2016 Cuma, 02:24
Özel bir yasa ile;
1985 yılında Bursa’nın en büyük yapı kooperatifi olarak kurulan Emir Koop (Bursa Konut Üretim Yapı Kooperatifleri Birliği) yine bir skandalla çalkalanıyor.
Üstelik de;
Genel Kurul arifesi öncesinde.
Bünyesinde;
42 yapı kooperatifi bulunduran ve bugüne değin doğuda Mesken’deki Siteler ile batıdaki Ertuğrulkent, Ataevler ve Batıkent bölgelerinde 10 bin konut hayata geçiren Emir Koop’un yönetimi bu kez de mahkemelik oldu.
Üstelik;
Hasanağa ve Kayapa bölgelerinde 5 bin konutluk arsa üretip, bunu kooperatifler aracılığıyla halka sunmak üzere hazırlık yaparken.
Böylesine büyük bir yapı içinde mahkemelik olan konu ise bir tesadüf sonucu ortaya çıktı.
Her şey;
Aralarında yönetim kurulu üyelerinin de bulunduğu Şerif Arabacı, Orhan Altınöz, Ali Uysal, Hüseyin Şenay ve Tekin Kanburoğlu’ndan oluşan grubun bir süre önce Bursa 16. Noterliği’nden yönetime ihtarname çekip, Genel Kurul gündemine seçim maddesi eklenmesinin talebiyle başladı.
Ne var ki;
İddialara göre söz konusu tebligat, yönetim kurulunun eline geçmedi, geçmediği gibi deftere de işlenmedi.
Hatta;
Bu tebligat sahipleri, defterleri tutan Emir Koop Genel Sekreteri Teyfik Polat’ın, ihtarnameyi deftere işlemeyip belgeyi cebine koyduğunu yani yok ettiğini gördüklerini de iddia ettiler.
Nitekim;
Bu şaşkınlık yaratan iddia, evrak defterine çok sonradan yapıldığı belli olan bir ekleme yazıyla daha da güçlendi.
Bu;
“Evrakta tahrifat” iddiası sonrasında Emir- Koop’un danışmanlığını yapan inşaat mühendisi Şerif Arabacı görevinden istifa etti.
Dahası;
Bir de ortaya daha sonra, söz konusu noter belgesi evrak defterine girmiş gibi gösterilen bir belge çıktı.
Tüm bu gelişmeler üzerine;
Emir Koop Genel Başkanı Ekrem Pamuk da soluğu Cumhuriyet Savcılığı’nda aldı.
Ve;
Genel Sekreter Teyfik Polat’tan “resmi belgede sahtecilik” ile “görevini kötüye kullanma” suçlarından şikayetçi oldu.
Yani;
Emir Koop’da ilk kez, bir genel sekreter, genel başkanı tarafından mahkemeye verildi.
Savcılığa;
Üzerinde oynama yapıldığı iddia edilen resmi belgeleri ve denetim kurulu raporları ile seçimli kongre isteyen muhaliflerin –kendisinin haberi olmadığı- noter tebligatlarını da koyan Genel Başkan Pamuk, kendi yöneticisini yargıya şikayet ederek Emir Koop bünyesinde bir ilki de gerçekleştirdi.
Görüştüğümüzde;
“Bu usulsüzlüğü görmezden gelseydim asıl suçu ben işlemiş olacaktım, Emir Koop’u karıştırmak isteyenler belli, tüm evrakları yargıya taşıdım, kimin kusuru ve cezası varsa çeksin” diyerek de şaşkınlığını ve tepkisini dile getirdi.
Şimdi gözler yargıda.
Eğer ki;
Kooperatifler Kanunu’nda yer alan “Yöneticiler, işledikleri suçlardan dolayı kamu görevlisi gibi cezalandırılır” maddesi de hesaba katılırsa, söz konusu iddialar hem Emir Koop’u karıştıracak, hem de bazı yöneticilerin başını yakacak gibi görünüyor.