Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Erbakan’ın katıldığı Bursa’daki iftarı SP yönetimi protesto etti
04 Ağustos 2013 Pazar, 08:43

Geçen yıl yaşananlar halen hafızalarda.
Necmettin Erbakan’ın;
Vefatının ardından, Saadet Partisi’nde yaşanan görüş ayrılıkları, aralarında Bursa’nın da bulunduğu büyük illerde birtakım bölünmelere yol açmıştı.
Nitekim;
Bu bölünme, parti kongrelerinde su yüzüne çıkmış, yönetim kademeleri dışında kalanlar, bu durumu “partiden, Erbakan’ın izlerini silme operasyonu” olarak nitelemişlerdi.
Hatırlanacaktır;
Geçen yıl Bursa’ya bir etkinlik için gelen Fatih Erbakan’ı dinlemeye giden parti yöneticilerine disiplin süreci de başlatılmıştı.
Keza;
Merhum Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan ile Saadet Partisi yönetimi arasında yaşanan gerginlik de halen sürüyor.
İşte;
Tam da bu süreçte, Necmettin Erbakan’ın damadı, Bursalı işadamı Mehmet Altınöz önderliğinde, “Erbakan’ın adını yaşatmak” amacıyla Necmettin Erbakan Vakfı kuruldu kısa bir süre önce.
Hatta;
Vakfın ilk büyük organizasyonu da, İstanbul’da bir iftar şeklinde gerçekleştirildi.
Vakfın;
Bir başka buluşması da önceki akşam Bursa’da Atlı Spor Kulübü’nde gerçekleştirildi.
Fatih Erbakan’ın katılımıyla gerçekleştirilen iftar yemeği hayli kalabalıktı.
Gecede konuşma da yapan oğul Erbakan’ın, babasının kurduğu Milli Görüş’ün mensuplarına iç ve dış siyasete dair bir sunum yaptı.
Tabii;
İlginç olan, Fatih Erbakan’ın katıldığı, Necmettin Erbakan Vakfı’nın iftarında, Saadet Partisi’nin Bursa il yöneticilerinin bulunmamasıydı.
Başta da, SP İl Başkanı Selim Sait Terzioğlu.
Doğal olarak Başkan Terzioğlu katılmayınca, partinin kurmayları da katılmadı geceye.
Belli ki Fatih Erbakan ile olan görüş ayrılığı ve kamplaşma halen sürüyor SP’de.
Katılmama nedenini dün sorduğumuzda şunu söyledi İl Başkanı Terzioğlu.
“Söz konusu vakıf” dedi “Partimize danışılmadan, istişare edilmeden ve partimizin dışında kurulmuş bir kuruluş. Dolayısıyla bizlerle ilgisi olmadığı için bu geceye katılmayı doğru bulmadık”
Geceye;
SP İl Başkanlığı olarak katılmama nedenini bu sözlerle ifade eden Başkan Terzioğlu, bu sözlerle bir taraftan da kolay kolay düzelmeyecek bir çatlağı da somut olarak göstermiş oldu.

Kriz sonrasında sürpriz ziyaret

Artık;
Tesadüf mü bilinmez.
Ancak;
Necmettin Erbakan Vakfı’nın iftarına katılınmayarak Fatih Erbakan’ın bir nevi tanınmadığı gecenin bir gün sonrasında bugün de SP Bursa İl Başkanlığı’nın geniş çaplı bir iftar organizasyonu var.
Buluşma bugün BUTTİM’in bahçesinde.
SP’li yöneticiler bu geceye büyük önem veriyor.
Nitekim;
Genel Başkan Mustafa Kamalak da gecenin onur konuğu olacak ve yemek sonrası da Bursalılar’a seslenecek.

Kent Meydanı’nda halka seslenecek

Başbakan;
Tayyip Erdoğan’ın hayli uzun bir süre sonra, kentsel dönüşüm hamlesi başlatmak üzere, 17 Ağustos Cumartesi günü Bursa’ya geleceğini dün paylaşmıştık.
45 ildeki 90 bin konuta yönelik olarak planlanan Bursa’daki start verme programının ayrıntıları da yavaş yavaş çıkmaya başladı.
Yıldırım’da;
Başlatılacak kentsel dönüşüm programının ardından Başbakan Erdoğan’ın, aynı gün Kent Meydanı’nda düzenlenecek geniş çaplı bir mitingde Bursalılar’a hitap edeceği de aktarılanlar arasında.

Kentin en kalabalık iftar yemeği oldu!

Bursalı;
AK Partililer, önceki akşam BUTTİM’in bahçesinde hayli kalabalık bir iftar buluşmasında bir araya geldiler.
Geleneksel iftarı geçen yıl da izlemiştik.
Görünen, iftar çapının büyüdüğü.
Çünkü;
Aktarılana göre, geçen yıl yaklaşık 4 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilen iftar için parti başkanlığı bu kez 7 bin davet çıkarmış.
Zaman zaman organizasyon bozukluklarının yaşandığı buluşmada, asıl gözler, yaklaşan yerel seçime yönelik bir mesaj verebileceği umuduyla Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’taydı.
Ancak deneyimli siyasetçi, 45 dakikalık konuşmasında yerele girmemeyi tercih etti, sadece belediyelerin ve teşkilatların çok iyi çalıştıklarını söyledi.

Karar öncesinde gerilim tırmanıyor

6 yıldır süren;
Ve yarın da karar açıklanması beklenen, Türkiye’nin en önemli davalarından “Ergenekon davası” öncesinde ortam gerildi.
İstanbul Valisi Mutlu, bölgeye toplanma yasağı getirildiği ve duruşma salonuna sanık yakını ile izleyici alınmayacağını açıkladı.
Ne var ki bu açıklama aralarında Bursa’nın da bulunduğu CHP ve İP’liler ile bazı sivil toplum kuruluşlarında tepki yarattı. Bir süredir Silivri’ye gitmek için organizasyon hazırlığı yapan grupların yarın için bu yasak karşısında nasıl bir tavır alacağı ve yarın ne olacağı, neredeyse dava sonucu kadar merak edilir oldu?