Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Erdoğan, Gökdere’den çok yönlü sert mesajlar verdi
19 Temmuz 2014 Cumartesi, 08:37

İsrail’in; Filistin’e, perşembe geceyarısı başlattığı kapsamlı kara harekatı ve beraberindeki katliam sonrasında gündem bir anda Gazze oldu.
Nitekim;
Böylesine sıcak bir gelişme karşısında, Başbakan Erdoğan’ın gerek Türk, gerekse dünya kamuoyuna ne mesaj vereceği fazlasıyla merak edili-yordu ki, gözler bu nedenle dün Bursa’daydı.
Kaldı ki;
8 bin İsrail askerinin Gazze şeridindeki ilerleyişi hızla sürüyor, bölgedeki ölü ve yaralı sayısının hızla arttığı haberleri geliyordu ki, Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan, geldiği İstanbul’dan sonraki asıl mesajı Bursa’dan, Gökdere Meydanı’ndan verdi.
Kürsüye;
Belirlenen miting saatini biraz aşarak “dünya mazlumlarının gür sesi geliyor” anonsuyla çıkan Erdoğan, 45 dakika süren konuşmasını iki bölüme ayırdı.
İlk bölümü;
İlk turu 10 Ağustos’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimine ayırdı.
İkinci bölümde de İsrail’in harekatına değindi.
Net konuştu.
“Herkes susar” dedi “biz susmayız”
Yeni bir haçlı ittifakı ile karşı karşıya olunduğunu anlatan Erdoğan, Batı’ya da seslendi:
“Bu yaklaşım” dedi “Yarın sizleri da boğar”
Ve direkt olarak sordu:
“Ey Avrupa Birliği niye susuyorsunuz bu katliama, Birleşmiş Milletler siz daha ne kadar susacaksınız ve daha ne kadar üç maymunu oynayacaksınız?..”
Keza;
Eylül ayında yapılacak BM Genel Kurulu’nu da işaret eden Erdoğan, bir Davos örneği gibi Türkiye’nin bu buluşmada çok farklı bir tutum sergileyeceğinin mesajını da verdi.
İsrail’e;
Özellikle “Mavi Marmara” sonrasında sert bir ültimatom veren ve ilişkilerin normalleşmesi için masaya, “özür”, “tazminat” ve “Filistin ambargosu” şartı koyan Erdoğan, görebildiğimiz kadarıyla Cumhurbaşkanı da seçilmesi halinde bu net tavrını bu ülkeye karşı daha da şiddetli sürdürecek.

 

Siyaset tecrübesini Köşk yolunda kullandı

Cumhurbaşkanı adayı;
Başbakan Tayyip Erdoğan, Gökdere Meydanı’nda kürsüye saat 18.05’te çıktı, 18.50’de de konuşmasını bitirdi.
Bursa’ya;
Aynı noktaya bundan tam 4 ay önce yerel seçim mitingi için gelen ve partisinin belediye başkan adaylarına Bursalılar’dan oy isteyen Erdoğan, bu kez de Köşk yolunda kendisi için oy istedi.
Gökdere’de yine onbinler vardı.
Ancak 4 ay önceki tablo gibi değildi.
Konuşmasında;
Rakipleri Ekmeleddin İhsanoğlu ile Selahattin Demirtaş’ın isimlerini telaffuz etmedi ancak eleştirmedi de değil.
Örneğin;
“Çatı aday” İhsanoğlu’na “paralel aday” tanımlaması yaptı.
Ve;
“Sabah akşam Pensilvanya’ya selam söylüyor” diyerek net bir mesaj verdi kalabalığa.
Yanı sıra;
Bursalı CHP’li ve MHP’lilere de seslendi:
“Biliyorum ki, CHP ve MHP’ye gönül veren Bursalı kardeşlerimin de içine sinmedi bu aday, çünkü bu isim kendilerine dayatıldı” dedi.
Ve;
“CHP Genel Müdürü” olarak tanımladığı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “sandığa tıpış tıpış gideceksiniz” ifadesini de ince bir dille eleştirdi.
“Ne demek” dedi “tıpış tıpış, bu halka bir hakarettir”
Sonra da;
“Kendi seçmenini bile koyun yerine koyuyor. Ama özellikle CHP seçmeni koyun olmadıklarını 10 Ağustos’ta gösterecek”
MHP lideri Bahçeli’yi de sözlerine katan Erdoğan, 30 Mart’taki CHP ve MHP’nin seçim yenilgisini de hatırlatarak “10 Ağustos’ta bir kez daha kaybederlerse göreceksiniz artık o koltuklarda oturamayacaklar. 30 Mart’ta kaybettiler yüzsüzlük yaptılar, koltuklarında oturmaya devam ettiler ama 10 Ağustos’tan sonra bunu sürdüremeyecekler” diyerek de bir salvo daha yaptı muhalefete.
Erdoğan;
Konuşmasının sonunda Bursalılar’a şu sözü de verdi:
“Sakın ola” dedi “Merak etmeyin, bugüne değin Bursa’da yapılan tüm yatırımların nasıl takipçisi olduysam, Cumhurbaşkanı olduktan sonra da takipçisi olacağım”

 

Çelik ve Kara’yı partilileri gördü

Erdoğan;
Kürsüye çıkmadan hemen önce, sunucu tarafından AK Parti’nin Bursa milletvekillerinin isimleri anons edildi.
Ve vekiller tek tek sahneye çıktılar.
Son olarak da;
Bursa Milletvekili olması nedeniyle Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın adı anons edildi ve yoğun alkış aldı.
Bu tablo sırasında dikkat çeken bir başka nokta da, iki kadın milletvekili Canan Candemir Çelik ile Tülin Erkal Kara idi.
Uzun zamandır Bursa’daki etkinliklerde bulunmayan ve partisinin erkek milletvekillerinin aksine aktif bir yapıda görünmeyen Çelik ve Kara’yı bu sayede partilileri de görmüş oldular!

 

Valilik sonrası iki mesaj verdi

Başbakan Erdoğan;
Gökdere mitingi öncesinde Valilik’e geçti ve hem bir brifing aldı, hem de iş dünyasının bazı temsilcileriyle de görüşmeler yaptı.
Çıkınca da;
Bu görüşmelere dair iki mesaj verdi.
İlki;
Bursa’da Yıldırım bölgesinde temelini attığı kentsel dönüşüm projesini hızlandırmak için bilgi alışverişinde bulunduklarını anlattı.
İkincisi de;
Bursa’nın büyük bir turizm potansiyeli bulunduğunu, önemli destinasyon merkezlerinden biri olduğunu ancak gereken turist sayısını çekememesine yönelik alınacak çalışmaları görüştüklerini söyledi.