Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Erdoğan'ın sürpriz Bursa programı hazırlığı kulisleri hareketlendirdi
24 Ekim 2013 Perşembe, 08:23

AK Parti'de;
Aday adaylıklarına yönelik bir hareketlilik başlarken dün akşam saatlerinde parti kulislerini yoğun bir şekilde saran sürpriz bir haber ulaştı.
O da;
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Bursa'ya geleceğine dair.
Aktarılanlar;
AK Parti'de tüm aday adaylığı başvurularının 1 Kasım itibariyle sona ermesinin ardından, 1-3 Kasım arasında da AK Parti kurmaylarının Ankara Kızılcahamam'da Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında kampa gireceği yönünde.
Nitekim;
Aynı kaynaklar bu kamp sonrasında da, Başbakan Erdoğan'ın il il gezmeye başlayarak yavaş yavaş da belediye başkan adaylarını açıklayacağı yönünde.
Bu yönde planlama da yapıldı.
Nitekim;
Bursa Valiliği de Başbakan Erdoğan'ın, Kasım ayı ortasında yapacağı aktarılan Bursa ziyaretine ilişkin çalışmaya başladı.
Hatta;
Bu yönde taslak bir program da belirlendi.
Keza;
Valilik ile Büyükşehir Belediyesi de ortak bir koordinasyona girdi.
Ve de;
Merkezi hükümet eliyle yapımı tamamlanan yatırımlar ile temeli atılacak tesisler tespit edildi.
Kulağımıza gelen;
İlk taslak programa göre Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 9 Kasım veya 16 Kasım'da Bursa'ya geleceği ve başta Türkiye'nin ilk yerli tramvayı olan İpekböceği'ni resmi olarak hizmete soktuktan sonra diğer Büyükşehir Belediyesi yatırımları ile merkezi idare yatırımlarına dair bir dizi açılışlar yapacağı yönünde.
Nitekim;
Aktarılanlar arasında, 22 Ağustos'ta Yıldırım'da kentsel dönüşümün temelini atan Başbakan Erdoğan'ın, bu bölgeyi de gezeceği ve talimatları sonrasında bu çalışmalar hakkında bilgi alacağı yönünde.
Keza;
Özellikle Valiliğin üzerinde çalışmaya başladığı Erdoğan'ın kasım ayı programının detayları henüz net olmamakla birlikte, Erdoğan'ın bir miting yapabileceği de konuşulanlar arasında.
İşte;
Bu bölüm, Başbakan Erdoğan'ın bu ziyarette partisinin Bursa Büyükşehir adayını da açıklayabileceği şeklinde de şimdiden yorumlanmaya başladı.

 

Karacabey sonrası Kestel de ayrıldı

AK Parti'de;
Karacabey İlçe Başkanı Mustafa Çelik'in ardından Kestel İlçe Başkanı Nazif Aydın da, görevinden istifa ederek, belediye başkan adaylığı için başvuru yaptı.
Bir süredir;
Belediye başkan adaylığı için çalışma yapan Aydın, salı akşamı yapılan ilçe yönetim kurulu toplantısına son kez başkanlık yaptı ve ardından da görevinden istifa ederek, ilçe başkanlığı görevini Kamil Yıldız'a bıraktı.
Böylece;
Mevcut Belediye Başkanı Yener Acar'ın ardından Kestel'de AK Parti cephesinde iki aday adayı oldu.Rotayı şimdi de belediyeye çevirdi
Görünen o ki;
MHP, Nilüfer'de yarışa Zafer Milli ile girecek.
Milli;
2011 genel seçimlerinde 12. sıra milletvekili adayıydı.
2012'de de il başkanlık yarışına girdi ve 600 delegeden sadece 17 oy alabildi.
Milli;
Milletvekilliği ve il başkanlığı yarışının ardından da şimdi de başka bir kulvara yöneldi ve bu kez belediye başkanlığı için Nilüfer'e başvurdu.
2009'daki;
Son yerel seçimde CHP'nin adayı Mustafa Bozbey yüzde 54 oy alırken, AK Parti'nin adayı Işıl Gençoğlu yüzde 34, MHP adayı da yüzde 6 oy almıştı.
Şimdiki aday Milli ise hayli iddialı görünüyor.
Nitekim;
Kendi adının yüzde 14 yaptığını belirtip, MHP olarak nilüfer'de yarışa yüzde 20 ile başlayacaklarını iddia ediyor.


3. kez aday adayı oluyor
Bugün itibariyle;
Bursa'daki 3 büyük ilçenin belediye başkanlarından ilk resmi başvuru, Yıldırım'dan Özgen Keskin'den gelecek.
İki dönemdir;
Yıldırım'da AK Parti'den belediye başkanı seçilerek görev yapan Keskin, 3. dönem aday adaylığı için başvurusunu yapacak.
Bugün;
Partisinin İlçe Başkanlığı binasında basın toplantısı düzenleyip neden aday olmak istediğini anlatacak olan Keskin, ardından da İlçe Başkanı Hüdayi Yazıcı'ya adaylık dosyasını verecek.

        

Başvuru yapan ilk belediye başkanı
Bursa'da;
Belediye başkanları içinden elini en hızlı tutan Gemlik'in AK Partili Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz oldu.
Dün sabah;
Partisinin ilçe başkanlığı binasına giderek, belediye başkan aday adaylığı başvurusunda bulunan Yılmaz,
CHP'li asıl başkan Fatih Güler'in görevde uzaklaştırılmasıyla edindiği tecrübesini adaylığa taşımak istiyor.
Yılmaz'ın hedefi de büyük.
Olası başkan adaylığında AK Parti'nin bu kez Gemlik'te yüzde 55 oy alacağını ve 30 belediye meclis üyesinden de 20'sini kazanacaklarını düşünüyor.


Rakipleri, partisinin kurmayları
Gerçi;
Yeni dönem için henüz adaylığını açıklamadı ama Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'ın şimdiden 5 tane rakibi oldu.
Üstelik 3'ü, il yönetiminden.
Zeki Eker, Ali Yılmaz ve Tahsin Kara.
Nitekim;
Bugün de
Osmangazi meclis üyelerinden Mehmet Vural açıklayacak.
Daha önce de;
Teşkilat üyesi Halit Şefikoğlu başvuruda bulunmuştu ki, şimdiki tabloya bakılırsa merkezde AK Parti'nin en çok aday adayının Osmangazi'de olacağı sanılıyor.