Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
FETÖ operasyonları siyaset kurumu ile belediyelere de girdi
03 Ağustos 2016 Çarşamba, 05:19
İsmini vermeyelim.
Bir devlet görevlisi, Fethullahçı Terör Örgütü’nü kastederek “15 Temmuz’dan daha büyük bir tehlike ile karşı karşıya olduğumuzu” söyledi.
Bahsettiği;
Bu tehlike de, devlet kurumlarındaki personel yapılanması.
Nitekim;
Kamu kurum ve kuruluşlarında 15 Temmuz sonrası başlatılan görevden el çektirme operasyonları, öyle kısa sürede bitecek gibi durmuyor.
Dünün;
Hürmet gösterilen sözde insancıl cemaatinin bugün bir terör örgütü olarak insanların karşısına nasıl çıktığını herkes görüyor.
Devleti yok etmeye yönelik ifadeler ise, adeta kan donduruyor.

***

Türkiye’nin;
En büyük illerinden biri olması nedeniyle, FETÖ’nün Bursa’da da yıllarca iyi örgütlendiği ve kamuya muazzam derecede fazlasıyla sızdığı da anlaşılıyor.
Hele ki;
Nilüfer’de bulunan bir insan kaynağı derneğinde ele geçirilen 10 bin dolayında insanın özgeçmişi, örgütün ileride kullanmak üzere kamuya nasıl insan yerleştirdiğini gösteriyor.
Ve;
Söz konusu örgüt yöneticilerinin, belediye başkanları üzerinde de baskı kurdukları anlaşılıyor.
Mesela;
FETÖ’nün Gemlik’teki dershanelerinin yıllardır ruhsatsız çalıştığı, dershanelere el konulup kapatılmasıyla ortaya çıktı.
Daha vahimi;
Bu dershanelerle ilgili olarak Gemlik’in Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, Bursa Valiliği’nden kapatma yazısı gelmiş olmasına rağmen, yazının yürürlüğe konulmadığını açıklıyor ki, FETÖ’nün kurumlarının nasıl korunduğunu da gösteriyor.

***

Gördüğümüz kadarıyla;
Söz konusu FETÖ yapılanmasının en yoğun olduğu yerler aynı zamanda  belediyeler.
Belediyelerde, devlet memuru olmadan sözleşmeli olarak da personel çalıştırılabildiği için emrivaki telefonlarıyla işe alımların gerçekleştirildiği görülüyor.
Keza;
İdare kararlı bir şekilde şimdi Bursa’da belediyelerde de geniş kapsamlı örgüt üyesi avına başladı.
Keza dün;
Yıldırım ve Osmangazi Belediyesi’nden birtakım memur ve işçiler görevlerinden el çektirildi.
Görevden uzaklaştırılanlar arasında Osmangazi Belediyesi Başkan Yardımcıları’ndan Kemal Bayraktar’ın bulunması da dikkat çekici.
Gelen bilgiler;
Söz konusu uygulamaların tüm belediyelerde olacağı ve büyük oranda bir “FETÖ’cü personel temizliği” yapılacağı yönünde.
İlginçtir;
Dün siyaset cephesinden de bir ayrılık haberi geldi.
Uzun zamandır;
Cemaate yakınlığı ile ilgili adlandırılan, AK Parti’nin Siyasi ve Hukuki İşler’den sorumlu İl Başkan Yardımcısı Abdullah Duman, FETÖ soruşturmalarının sürdüğü şu günlerde görevinden istifa ettiğini açıkladı.
Bu istifa, aklımıza kısa bir süre önce AK Parti Bursa İl binasında yapılan basına kapalı buluşmayı hatırlattı.
15 Temmuz sonrasında;
Bursa’ya gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu, parti yöneticilerine seslenerek, bu paralel yapı ile adlandırılan veya bu yapıya yakınlığı olan kim varsa görevinden istifa etmesini istemişti.
Zaten;
Tutuklamaların da görülmeye başladığı Bursa’da yürütülen soruşturmalarla birlikte diğer sürprizler, belediyelerde ve parti teşkilatlarında yaşanacak gibi duruyor.
Hele ki bu operasyonlar, bazı belediye başkanlarına da sıçrarsa şaşırmamak gerekecek.