Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Geldiğinden beri ilk kez konuşan Vali Karaloğlu’nun 2 mesajı neydi?
25 Aralık 2013 Çarşamba, 08:02

Yaklaşık 4 aydır;
Van’dan Bursa’ya Vali olarak atandığından beri, hem kenti hem de Bursalılar’ı tanımaya çalışıyordu Münir Karaloğlu.
Bu nedenle de;
Bursa basınının karşısına çıkmamış ve herhangi bir konuda da açıklama yapmamıştı.
Galiba, kenti yeterince tanıdığını düşündü ki, Vali Karaloğlu dün sabah “sohbet” amaçlı olarak medyanın karşısına çıktı.
Ve de;
Hem Bursa’da devam eden yatırımlara dair bilgi verdi hem de Bursa’yı da ilgilendiren İstanbul-İzmir otobanı ile hızlı tren projesine dair güncel bilgilendirme yaptı ki, bunlar bilinen bilgilerin güncellenmesiydi.
Ancak;
Bizim asıl olarak iki nokta dikkatimizi çekti.
İlki...
Bakan oğullarının da tutuklandığı rüşvet ve yolsuzluk operasyonuna dair isim vermeden söyledikleriydi.
Önce;
Bu operasyondan İl Emniyet Müdürlüğü’nün haberinin olmadığını hatırlattı.
Ardından da;
Operasyonda zanlıların evine girildiği gün çekilen fotoğrafların basına servis edilmesiyle toplum nezdinde “yaratılmaya çalışılan algının” yanlışlığına dikkat çekti ki, bunu da son günlerin moda deyimi “masumiyet karinesi”nin zedelenmesi olarak açıkladı.
Daha da açığı;
Gülen cemaati ile hükümet arasındaki çatışmanın bir ürünü olarak gösterilen rüşvet operasyonunun detaylarının kamuoyuna duyurulmasındaki yöntem ve aceleciliğin, Vali Karaloğlu’na göre çok doğru olmadığı izlenimini edindik ki dikkat çekici bir noktaydı.
Yani;
Vali Karaloğlu bu yöndeki iki ayrı düşünce sistemi içinden, hükümet kanadı gibi düşündüğünü gösterdi.
İkincisi de...
Kocaeli’deki Genel
Sekreterlik tecrübesinden yola çıkarak, İstanbul ve Kocaeli’de yıllardır uygulanan il sınırlarının Büyükşehir hizmet alanı olması kararının Bursa’ya çok katkı sağlayacağına dair düşüncesiydi.
İl Genel Meclisi’nin mart ayında kalkacak olmasıyla tek icracı makamın Bursa Büyükşehir Belediyesi olacağını anlatan Karaloğlu’na göre, Bursalılar’ın henüz tanışmadığı bu sistem, hizmet anlamındaki ezberleri bozacak.
Sonuçta;
Vali Karaloğlu’nun iyi niyetinden şüphe yok.
Ancak içindeki iş heyecanı ve kente iz bırakma isteği, heyecanını kaybetmiş kadrolarla sekteye uğrayacak görünüyor.

Bursalı “patronlar”bu törende buluşacak

Bursa’da;
Ticaret ve Sanayi Odası, tam 40 yıldır, kent ve ülke ekonomisine katkı sağlayan kuruluşları ödüllendirmek ve diğer firmaları da özendirmek amacıyla “Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreni” düzenliyor.
Organizasyon yarın gerçekleştirilecek.
Ödüller de firmaların 2012 yılı verilerine göre verilecek.
Bu nedenle;
BTSO yönetimi bu yıl da “en fazla gelir vergisi ödeyen”, “en fazla kurumlar vergisi ödeyen” ile “en fazla ihracat yapan” firmaları ödüllendirecek.
Ancak bir değişiklik yapılmış.
Geçen yıla kadar BTSO yönetimi 7 farklı dalda ödül veriyordu ki, geçen yıl toplam 504 BTSO üyesi ödül almıştı TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla.
Örneğin;
“Uluslararası kara taşımacılığıyla en fazla döviz girdisi sağlayan”, “Turizm faaliyetleriyle döviz girdisi sağlayan”, “Bir ürünü Bursa’dan ilk kez ihraç eden” ve de “İlk kez bir ülkeye ihracat yapan” ödüleri de veriliyordu ki, ödül kategorisi 7 idi.
Gördüğümüz kadarıyla;
BTSO’nun yeni yönetimi, bu ödüllerde düzenleme yapmış.
Ve;
Yapılan bir düzenleme ile ödül kategori sayısını, bir hayli düşürmüş.
Üstelik;
Bu yıl eklenen “Ar-Ge ve inovasyona en çok yatırım yapan” ve “Bursa için en çok yatırım taahhüdünde bulunan” kategorilerine rağmen, ödül kategori sayısı 5’e düşürülmüş!
Bursalı;
Sanayici ve işadamlarını bir araya getirecek bu tören, aynı zamanda İbrahim Burkay başkanlığındaki yeni oda yönetiminin de bu yöndeki ilk töreni olacak.

İpekböceği mimarı Aydın korkuttu!

Dün sabah;
Büyükşehir Belediyesi üst yönetimini derinden etkileyen acı bir haber geldi.
Başkan;
Recep Altepe’nin yakın çalışma arkadaşı olan ve özellikle raylı sistem olmak üzere ulaşımdan sorumlu teknik başkan danışmanı Taha Aydın, beyin damarlarında oluşan bir pıhtı nedeniyle fenalaştı ve Acıbadem Hastanesi’nde acilen ameliyata alındı.
Türkiye’nin ilk yerli tramvayı İpekböceği’nin Bursalılar’a kazandırılmasının mimarlarından olan Taha Aydın’a biz de acil şifalar diliyoruz.

MHP halen sessiz CHP bugün sahada

Türkiye’nin;
Gündem maddesi olan İstanbul merkezli rüşvet ve yolsuzluk operasyonu ve sonrasında yaşanan tutuklanmalar doğal olarak gözleri muhalefete de çevirmişti.
Bu yönde;
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP lideri Devlet Bahçeli’nin refleksleri hemen geldi, gelmeye de devam ediyor.
Ne var ki;
Türkiye’nin 4. büyük ilinde hem CHP hem de MHP sessizdi.
Üstelik;
Operasyonun üzerinden günler geçmesine karşın.
Bu yönde MHP’nin Bursa yöneticilerinin sessizliği halen sürüyor.
CHP’de ise günler sonra ancak dün karar alınabildi ve bugün için Fomara Meydanı’nda konuya ilişkin halka açık basın toplantısı düzenlenmesi kararlaştırıldı ki hayli geç de olsa, CHP, Bursa’da bir refleks göstermiş olacak.