Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Hem icazet hem destek beklediler Ankara kısmet olmadı, hedef 2014
12 Şubat 2012 Pazar, 09:19
Geçen yıl bugünler...
Başka bir deyimle;
12 Haziran 2011'de yapılan genel seçimlere yaklaşık olarak 4 ay var.
Ortalık karışık mı karışık!
Henüz ne AKP'de, ne de CHP ve MHP'de milletvekili adayları belli değil.
Ancak parti içinde hemen herkes mebusluk(!) peşinde.
Keza, bürokratların gözdesi de iktidar partisi AKP.
Bazıları ise;
Listeye giremese bile aday adaylığını kullanarak, makam koltuklarını korumanın peşinde.
Hatta dönemin il başkanlarının gözü kulağı da Ankara'da.
AKP'de Sedat Yalçın, CHP'de Gürhan Akdoğan, MHP'de de Arif Demirören, bir taraftan teşkilatlarını seçime hazırlıyorlar, bir taraftan da kendi pozisyonlarına bakıyorlar.
İşte;
Böylesine bir havada Bursa'da bir taraftan da gözler iki belediye başkanının nabız yoklamalarındaydı.
Nilüfer'in;
CHP'li Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ile Yıldırım'ın AKP'li Belediye Başkanı Özgen Keskin, milletvekilliğini ciddi ciddi düşünüyorlar ve en azından "hayır bizim böyle bir niyetimiz yok" açıklaması yapamıyorlardı.
Bozbey;
"Bu kararı Nilüferliler verecek. Yerimde kalmamı istiyorlarsa kalırım, Ankara'ya gitmemi istiyorlarsa giderim, evime dönmem gerekiyorsa da dönerim" derken...
Keskin ise;
"Başbakanım, bakanım, teşkilatım ve tabanım uygun görürse" demiş ancak Pensilvanya'ya, Fethullah Gülen'e gitmeyi de ihmal etmemişti.
Ne var ki;
Bursa'nın gözde belediye başkanlarının bu istekleri, 12 Haziran'a yaklaşılırken yön değiştirdi.
Yıldırım'da Keskin'e;
Bir nevi parti içi yasak getirildi ve adaylığının önü kesilerek, kendi görevine dönmesi gerektiği belirtildi.
Nilüfer'de de;
İlçenin fenomen başkanı Bozbey, kurmaylarıyla ve yakın dostlarıyla aday olasılığını günlerce tartışıp, kendisini bu grubun kararına bıraktı.
Karardan da, Bozbey'in belediye başkanı olarak kalmasının uygun olacağı çıktı ve genel siyasi konjonktürün, Bozbey'in adaylığına müsait olmadığı görüldü.
Aslında;
Bozbey'in dostları haklıydı çünkü Kemal Kılıçdaroğlu yönetiminde bir genel seçime ilk kez girecek CHP'nin, tek başına iktidarı hiçbir şekilde görünmüyordu.
İşte,
Tüm bunların üzerinden 1 yıl geçti.
Ve işin ilginci, ağır ağır da olsa 2014'te yapılacak yerel seçim gündeme girmeye başladı.
Bu yönde;
Yani iki başkanın siyasi geleceğiyle ilgili farklı farklı alternatifler konuşulmaya başladı.
Bu öngörüler arasında, başkanların artık bu işe nokta koyacakları/koydurulacakları da konuşuluyor.
Dediğimiz gibi henüz erken ancak bugün sadece Bozbey ve Keskin için değil, pek çok belediye başkanı için öngörüler fazlasıyla dillendiriliyor. Hatta bazılarının yerlerine bazı isimler bile şimdiden telaffuz ediliyor.
Basit bir deyimle, sadece bu iki başkan için çok sayıda başkan için, 2014'ün bir milat olabileceği de görünmüyor değil!MHP'de gözler bu kongrede!

Bugün;
MHP'nin Bursa'daki en çekişmeli, belki de en çok konuşulacak ilçe kongresi Yıldırım'da yapılacak.
Saat 13.00'te;
Ankara Yolu üzerindeki BESOB binasında gerçekleştirilecek ve 400 delegenin oy kullanacağı kongrede, ilçe başkanlığı için iki aday yarışacak.
Dokumacılar Odası'nın ve ilçenin eski başkanlarından İlyas Albayrak ile atamayla göreve gelen mevcut ilçe başkanı Süleyman Tefekkür'ün yarışacağı seçimde alınacak her sonuç, her halükarda, dengeler açısından MHP içinde ciddi şekilde yorumlanacak.


Siyaseti bıraktı odasına aday oldu

Bursa'da;
Akademik Odalar'ın da seçim süreci devam ediyor.
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Bursa Şubesi de 18-19 Şubat'ta kongre kararı aldı.
Bursa'nın yanı sıra Bilecik, Kütahya, Balıkesir ve Çanakkale'den de harita mühendislerinin katılacağı seçimde toplamda 559 oy kullanılacak.
7 kişilik yönetimin seçileceği kongrede iki aday var.
Biri, odanın mevcut başkanı Ufuk Ay.
Diğeri de, "Çağdaş Demokrat Grup" adayı İlyas Kara.
İlyas Kara, Türkiye Partisi'nin İl Başkanlığı görevini yapıyordu ki, 12 Haziran seçimlerinin ardından yönetimiyle birlikte partiden istifa ettiğini açıklamıştı.
Sosyal demokrat ve demokrat kökenli harita mühendislerinin ortak adayı olarak çıkan İlyas Kara, şimdi de meslek odasının başkanlığı için mücadele veriyor.ASPARAGAS

Gürhan Akdoğan
(CHP İl Bşk)
- Nedir bu rezalet biri bana izah etsin. Masamın üzerine bu dallar budaklar bırakılarak, delege seçimleri için bana gözdağı mı veriyor birileri?DP Yıldırım bugün seçimde

Bursa'da;
İlçe kongreleri sürecinin sonuna gelen Demokrat Partililer de bugün Yıldırım'da buluşacaklar.
Haftaya gerçekleştirilecek Nilüfer ilçe kongresiyle süreci tamamlayacak olan DP'liler, bugün saat 13.00'te Handem Düğün Salonu’nda buluşup, Yıldırım'daki yönetim kadrosunu belirleyecekler.
Mevcut ilçe başkanı Erol Uvut'un tek aday olarak göründüğü seçim, yaklaşan il kongresi de önem taşıyor.Kumla'nın polise geçmesi iyi oldu

Büyükşehir Belediyesi sınırlarının genişlemesi ve hizmet verdiği alanların artmasıyla birlikte kent içinde güvenlikle ilgili düzenlemelere devam ediliyor.
Buna göre son kararlardan biri de Gemlik'in Kumla ve Umurbey bölgeleri oldu.
Vali Şahabettin Harput'un onayı ile gerçekleşen düzenlemeye göre bu bölgelerde güvenliği artık jandarma yerine polis sağlayacak.
Doğrusu bu karar fazlasıyla yerinde.
Hele hele;
Kumla gibi bir turizm bölgesinde, her gün ve her gece yüzlerce insanın arasında, piyade tüfekli askerlerin dolaşıyor olması hiç hoş, hiç de uygun değildi.


CHP ve MHP gözüyle Türkiye'de ne oluyor?

Yarın akşam AS TV'de "Bursa'nın Seçimi"nde CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan ile MHP Bursa Milletvekili Necati Özensoy konuğumuz olacak. AKP iktidarının merkezi ve yerel yönetim uygulamalarına bakışlarını anlatacak olan muhalefetin iki parlamenterinin, aynı zamanda hükümet ile yargı arasında krize yol açan MİT dosyası ve TBMM'deki kürsü işgaline değin geniş yelpazeden oluşan yorumlarını saat 22.00'den itibaren izleyebilirsiniz.GÜNÜN SÖZÜ
"MİT'in kendisine operasyon yapılacağından haberi olmadı mı, yoksa bu yaşananlar, operasyon içinde operasyon mudur?"
(Selahattin Demirtaş)


TARİHTE BUGÜN
TOFAŞ, Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay ve Başbakan Süleyman Demirel'in katıldığı törenle açıldı ve Fiat lisansıyla Murat 124 tipi otomobil üretimine başladı.(12 Şubat 1971)