Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Hortlayan terör, bir koalisyon çıkarır mı?
28 Temmuz 2015 Salı, 07:20
Türkiye’nin;
Uzun bir aranın ardından, güne yeniden şehit haberleriyle uyanması, şehirlerde terör saldırılarının ana gündem haline gelmesi, doğal olarak kamuoyu araştırma şirketlerini de yakından ilgilendiriyor.
Acaba;
Son günlerde Suruç katliamı ile başlayıp tırmanan terör saldırıları karşısında vatandaşlar ne düşünüyor?
Tam da;
7 Haziran seçimlerinden bu yana bir türlü kurulamayan koalisyon hükümeti arifesinde?
***
Bu yönde;
ORC Araştırma Şirketi, tam da Suruç katliamı sonrasında aralarında Bursa’nın da bulunduğu 26 ilde bir çalışma yürütmüş.
Değerlendirmeler elimize dün ulaştı.
Çalışmaya göre;
Son günlerde artış gösteren terör olaylarına karşı, güvenlik güçlerinin yürüttüğü operasyonları destekleyenlerin oranı yüzde 80 gibi büyük bir oranda görünüyor.
PKK terörü ile;
Uzun bir sürenin ardından yeniden yüz yüze gelen Türk insanı, teröre karşı yürütülen operasyonlara destek verdiği gibi PKK’yı, direkt olarak HDP ile de özdeşleştiriyor.
Bunun da iki gerekçesi var.
İlki;
TBMM’deki şu andaki parti olan HDP’nin, daha önceki yıllarda faaliyet gösteren HEP, DEP, HADEP, DEHAP, DTP, BDP gibi partilerden, kuruluş özünde bir farkının olmadığına dair genel kanaat.
İkincisi de;
Özellikle 7 Haziran seçimlerinde, Kürt kökenli olmayan seçmenlerden de aldığı oylarla TBMM’ye girmeyi başaran HDP’nin, bir Türkiye partisi olma yolundaki şansını neredeyse kaybetmesi.
***
Çalışmaya göre;
HDP’nin, 7 Haziran’dan sonra Kürt seçmen dışındaki seçmenin istediğini veremediği ve etkin gücün aslında Kandil olduğunun bir kez daha görüldüğünün ortaya çıktığı belirtiliyor.
Bu nedenle de;
Erken bir tahmin olmakla birlikte olası bir seçimde, HDP’ye ilk kez giden emanet oyların bir daha gitmeyeceği ve HDP’nin çok ciddi oy kaybı yaşayabileceği de aktarılıyor.
Yine;
Bu konunun başlığındaki en büyük neden olarak da, terörün sona erdirilmesine yönelik HDP’nin samimi olmadığı görüşü ağırlık kazanıyor.
Görebildiğimiz kadarıyla;
ORC’nin çalışmasında dikkat çekici bir başka ayrıntı da, özellikle terörün yine hortladığı böyle bir dönemde, ankete katılanların önemli bir kesiminin, olası koalisyon modellemesinde, AK Parti-MHP koalisyonuna daha sıcak baktığının görülmesi.