Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
İftarda mesaj veren Çelik, ikinci ‘ilki’nden sonra niye eleştirildi?
06 Kasım 2013 Çarşamba, 08:22

Türkiye’nin;
Değiştiği, dönüştüğü bir gerçek.
Kimine göre reformlar yapılıyor, kimine göre de devrimler.
Nitekim ilk’ler de beraberinde geliyor.
Tıpkı Bursa’da yaşanan ilk’ler gibi.
2007 yılında;
Gerçekleştirilen ve AK Parti’nin ikinci kez tek başına iktidara geldiği seçimlerde, Bursa’dan da TBMM’ye tam 32 yıl aranın ardından bir kadın milletvekili (Canan Candemir Çelik) girdi.
TBMM’ye;
Bursa’dan ilk kadın vekil, 1935 yılında girmişti.
O tarihte;
İnegöl’ün İsaören köyünde çiftçilik yapan Şekibe İnsel’in milletvekili seçilmesinin ardından, Celal Bayar’ın kızı Nilüfer Gürsoy da 3 dönem Bursa milletvekili seçildi.
Gürsoy;
Son olarak 1965’te İstanbul’dan aday gösterilince, 2007 yılına değin tam 32 yıl süresince Bursa’dan kadın milletvekili çıkmadı.
AK Partili Çelik ile yeni bir döneme de girildi.
Nitekim;
2011’de yapılan genel seçimde, CHP’den Sena Kaleli ile AK Parti’den Tülin Erkal Kara da Bursa’nın kadın miletvekilleri seçildi.
Şimdi ise;
AK Partili Çelik bir ilki daha gerçekleştirdi.
Aslen;
Gaziantepli olan Çelik, geçen hafta AK Partili 4 milletvekilinin TBMM’ye başörtüsü/türban ile girmesi sonrasında, ani bir refleks göstererek kapandı ve TBMM’ye de bu şekilde gireceğini açıkladı.
Çelik;
Birkaç ay önce, partisinin Bursa İl Başkanlığı’nın BUTTİM’de düzenlediği iftarda, İl Başkanı Sedat Yalçın’ın yanında başını kapatarak bu yönde bir mesaj vermişti ancak doğal olarak o tarihte TBMM’ye bu şekilde girilebileceği düşünülemiyordu.
Dün, TBMM’nin yeni haftasıydı.
Çelik, hem Grup Toplantısı’na hem de oturuma başı kapalı olarak girip, aynı zamanda Bursa’nın ilk kapalı milletvekili de oldu.
Tabii;
Çelik’e destek kadar eleştiriler de geliyor camiasından.
Mesela;
Çelik’in, TBMM’deki başörtüsü sürecinin başında, ilk 4 kadın milletvekili gibi siyasi risk alamadığı, bu yönde TBMM’deki sonucu (etki-tepkiyi) beklediği ve durum normal karşılanınca verdiği bu kapanma kararının, kaçamak bir siyasi hamle olduğu konuşuluyor.

Adaylığını lideri Uysal ilan etti

2009’daki;
Son seçimde, Orhangazi Belediyesi’ni AK Parti’nin elinden kılpayı da olsa almayı başarmıştı ANAP/DP’li İsmail Tartar.
Gerek;
Başarısından, gerekse partisi DP’nin oy yüzdesinden dolayı da, bu seçimde diğer partilerin de gözdesiydi.
Ne var ki;
Kısa bir süre önce de aktardığımız üzere Başkan Tartar, partisi DP’den aday olmaya karar verdi.
Hatta;
Bu durum pazartesi günü Orhangazi’de 35.’si gerçekleştirilen Zeytin Festivali’nde resmileştirildi.
Ve;
İlçeye gelen DP Genel Başkanı Gültekin Uysal’a resmi müracaatını yapan Tartar’ın bu adaylık durumunu yine bizzat Genel Başkan Uysal da resmileştirip, şimdiden aday olarak ilan etti.

Ankara’nın Mudanya kararı ikiye böldü

Mudanya’da;
Yapılan “önseçim”in CHP Parti Meclisi’nde onaylanmadığına dair dünkü yazımız üzerine telefonlarımız adeta susmadı.
Kimi partililer, tepki gösterdi bu karara. Kimileri de, Genel Merkez’in doğru bir karar aldığını aktardı.
Şu bir gerçek ki CHP’nin Mudanya kanadı adeta kaynıyor.
Önseçimden çıkan Hayri Türkyılmaz ve ekibi, kendilerinin aday ilan edilmemesi halinde tavır koymaya hazırlanırken, CHP Genel Merkezi’nin bir süre daha, Mudanya adayını açıklamayacağı ifade ediliyor.
Hatırlanacağı üzere;
CHP Parti Meclisi, Türkiye genelinde 296 bölgede yapılan önseçim sonuçlarının 295’ini onaylamış ancak Mudanya sonucunu gündeme almamıştı.

Deprem değil adaylık istifasıymış!

Görünen o ki;
AK Parti’nin Bursa Kadın Kolları’nda yaşanan deprem, yerel seçim için yapılan aday adaylığı başvuruları ile bağdaştırıldı ve bu istifa furyasının bir yanlış anlama olduğu şeklinde de düzeltildi.
Bir süre önce;
İl Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Karakoç ile il yönetimi arasında derinleşen görüş ayrılığı, Karakoç’un istifasının istenmesi ile iyice büyümüştü.
Nitekim, Karakoç istifa etmemekte direnmiş ve bunun üzerine de Karakoç’un yönetiminde toplu istifalar görülmüştü.
Dün parti il başkanlığından yapılan açıklamada ise, yaşanan bu olayların ve istifa depreminin “bilgi eksikliğinden” kaynaklandığı, aslında Karakoç’un neresi olduğu açıklanmayan bir ilçeye belediye meclis üyesi aday adayı olabilmek için istifa ettiği, diğer kadın yöneticilerin de yeni yönetime katkı sağlamak için istifalarını verdikleri aktarıldı.
Biz de bu kadın kollarında yaşanan yanlış anlamayı(!) paylaşmış olalım.

4. ilçede de aday netleşti

Bursa’da;
Belediye başkan adayını belirlemeye yönelik parti içi seçimini sadece Gemlik’te yapan MHP, sandıktan çıkan Dr. Adnan Bıyıklı’nın bu durumunu onayladı.
Böylece;
Ertuğrul Yavuz ve Zeki Saral’la yarışarak açık ara farkla parti teşkilatının istediği isim olan Bıyıklı, ilçe yönetiminden de resim onayı aldı.
Buna göre, Gemlik’te Bıyıklı’nın da belirlenmesiyle, MHP’nin Kestel, Gürsu ve Orhangazi’den sonra 4. ilçe belediye başkan adayı da netleşmiş oldu.