Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
İktidar hedefinden vazgeçmeyen MHP 17 ilçede kadrolarını revize etti!
02 Mart 2012 Cuma, 08:55
Biraz;
Sessiz sedasız ve polemiksiz de olsa Milliyetçi Hareket Partisi, Bursa genelindeki ilçe kongrelerini tamamladı.
Bu tablo;
MHP'yi 2014'teki yerel seçime hazırlayacak kadroların belirlendiği anlamı da taşıyor.
17 ilçede teşkilatlarını yenileyen ve takviye yapan MHP'liler, genel manada hemen hemen yarı yarıya bir değişikliğe gittiler.
Çünkü;
Kongre sonuçlarına göre 10 ilçede aynı başkanla yola devam kararı alınırken, 7 ilçede ise başkan ve yönetimler değişti.
Buna göre;
Osmangazi'de Adem Dönmez, Yıldırım'da Süleyman Tefekkür, Nilüfer'de Hakan Yörük, Yenişenir'de Turgay Karasu, İznik'te Osman Koçak, Gürsu'da Suat Ermiş, Kestel'de Yüksel Okumuş, Mustafakemalpaşa'da Selim Oruç, Harmancık'ta Celal Balı, Orhaneli'de İsmail Asa ilçe başkanlık koltuğuna yeniden oturan isimler oldular.
Ancak güven tazeleyen başkanlar, yönetimlerinde önemli değişikliklere gittiler.
Keza;
Mudanya'da Fatih Köse'nin yerine Yüksel Kesen.
Gemlik'te Mehmet Kayaoğlu'nun yerine Osman Durdu.
İnegöl'de İlkay Meriç'in yerine Fahri İnkaya.
Orhangazi'de Cemal Erdağ'ın yerine Yüksel Albayrak.
Keles'te Halil İbrahim Ay'ın yerine Ahmet Türkmen.
Büyükorhan'da Nusret Türkmen'in yerine Mehmet Ali Kaya.
Karacabey'de de Ayhan Tayfur'un yerine Fevzi Kahraman, MHP'nin yeni ilçe başkanları olarak, kongre süreçlerinde koltuklarına oturan isimler oldular.
Haliyle gözler şimdi Nisan ayında yapılması planlanan il kongresinde.
İlçe kongrelerinde çıkan sonuçlardan özellikle iki kişi çok memnun.
Biri;
İl Başkanlığı'na aday olduğunu açıklayan mevcut il başkanı Tevfik Topçu.
Diğeri de;
Son genel seçimde MHP'nin 5. sıra milletvekili adayı olan İnegöl orijinli Hasan Toktaş.
Başka bir deyimle;
Topçu, atanmışlıktan seçilmişliğe terfi etmek ve güven tazelemek istiyor.
Toktaş da, parti il yönetimine yeni bir anlayış getirmek için başkanlık koltuğuna oturmayı amaçlıyor.
Şimdiden;
Genel manada kimin kazanacağını net olarak söylemek güç.
Ancak iktidar olmanın her zaman için avantajı olduğundan, mevcut başkan Tevfik Topçu'nun bu yarışa bir kaç adım ileriden başlayacağını ve bitirme çizgisine daha yakın olduğunu söylemek mümkün.CHP küskünlerine samimi bir çağrı

Herhalde;
Demokratik Sol Parti'nin Bursa'daki en özverili isimlerinin başında Murat Özbilge geliyor dersek yanılmayız.
Geçmişte;
Belediye meclis üyeliği, il sekreterliği, il başkanlığı yapan ve halen de DSP'nin Ankara yönetiminde Parti Meclisi'nde görev yapan Özbilge dün Bursa hakimiyet'te konuğumuzdu.
Türkiye genelinde siyasetin geldiği noktayı anlatan ve kendisine göre birtakım tehlikelerin altını çizen Özbilge, kardeş parti olarak tanımladığı CHP'nin küskünlerine de bir çağrı yaptı.
Atatürk milliyetçisi olup ve ulus devletinden yana olan herkes gibi CHP'de memnuniyetsizlik yaşayanlara da seslenen Özbilge, "Gelsinler, kapılarımız sonuna kadar açıktır, burada birlikte siyaset yapalım, gücümüzü birleştirelim, ortak mücadelemizi birlikte sürdürelim" çağrısı yaptı.
CHP'nin;
Art arda yapılan iki tüzük kurultayı ile görüş ve fikir ayrılıklarının iyice gün yüzüne çıktığı ortamı bir fırsat olarak görmeyen, ancak bir işaret olarak gören DSP'li Özbilge, bu çağrısının çok samimi olduğunun da bilinmesini istedi.Havaalanı için MSH de destekçi

Bir talep de; Merkez Sağ Hareketi'nin Bursa Temsilcisi Uğur Şahan'dan geldi.
Bursa Havaalanı'nın açılması yönündeki tartışmalara katılan Şahan da bu havaalanının yıllar sonra yeniden aktif hale getirilmesiyle kentin büyük bir kazanım elde edeceği düşüncesinde. Şahan'ın Bursa kamuoyuna yaptığı iki de organizasyon hatırlatması var.
Biri; Mart ayında Uludağ'da pek çok bürokrat, sanayici ve işadamının katılımıyla gerçekleştirilecek olan "Uludağ Ekonomik Forumu"
Diğeri de; FİFA'nın düzenlediği U20 Dünya Kupası organizasyonunun bir ayağının Bursa'da yapılacak olması ki, Şahan da kent merkezine yapılabilecek uçuşlar için kent dinamiklerinin "akılcı çözüm" üretmesi gerektiğini düşünüyor.


Mehter'in başına iki aday var

Kısa adı BURHOY olan Bursa Halk Oyunları Derneği, kamuoyunda daha çok "Tarihi Mehter Takımı" olarak  biliniyor. Katıldıkları etkinlikler nedeniyle son dönemlerde etkin rol oynayan BURHOY'UN 4 Mart pazar günü Merinos  Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde kongresi var. Mevcut başkan Mesut Özkeser'in yanı sıra, belediye bandosunun eski şeflerinden Sezgin Kırmızıgül'ün de başkan adayı olduğu kongrede, 205 üyenin oy kullanması bekleniyor.


GÜNÜN SÖZÜ
"Türk yargısının temel sorunu uzun süren yargılamalar. 2 yıla kadar tamamlanacak planlarla davalar en fazla 3 ay içinde karara bağlanacak"
Sadullah Ergin
(Adalet Bakanı)TARİHTE BUGÜN

TBMM'de DEP'li Leyla Zana, Ahmet Türk, Orhan Doğan, Hatip Dicle ve Sırrı Sakık ile Mahmut Alınak'ın dokunulmazlıkları kaldırıldı, Dicle ve Doğan gözaltına alındı.
(2 Mart 1994)