Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
İnegöl'ün 82 kodlu plakası artık hatıra olarak kalacak
15 Temmuz 2012 Pazar, 03:14

Hatta;

Bu rüyada sona gelindiğini AKP'nin İnegöl orjinli milletvekili Hüseyin Şahin de önceki gün net olarak ifade etti.
Kısa adı İNSİAD olan İnegöl Sanayici ve İşadamları Derneği'nin konuğu olan Şahin, işadamlarına çeşili bilgiler verirken doğal olarak İnegöl'ün il olma talebi de gündeme geldi.
Şahin;
Kendi ilçesinde kurulan ve içinde çok sayıda STK ile meslek odasının yer aldığı "il olma platformu"na, CHP milletvekili Turhan Tayan ile MHP milletvekili Necati Özensoy'un bu yönde TBMM'de verdiği yasa teklifine rağmen suskunluğunu koruyordu.
Hatta;
Daha da ilginci, İnegöl'ün AKP'li Belediye Başkanı Alinur Aktaş da, muhalefetin İnegöl'ün il yapılması tekliflerini destekliyor, bu yönde hazırlanan 82 kodlu araç plakaları bile elden ele dolaşıyordu.
Ne var ki;
Galiba son noktayı Hüseyin Şahin koydu.
Ve;
Yeni yasama döneminde çıkacak yasa ile 16 olan büyükşehir belediyesi sayısının 29'a çıkarılacağını, Bursa'nın sınırlarının büyüyeceğini ve İnegöl'ün de Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne bağlanacağını resmen söylemiş oldu.
Bunu da;
Lideri Tayyip Erdoğan'a bağlayarak "Başbakanımızın yeni bir il yapma düşüncesi yok" dedi.
Yine;
İnegöl'ün il olamayacağını "İnegöl'den daha büyük ilçeler de var ama böyle bir düşünce yok" diyerek bir nevi İnegöllü hemşehrilerine, partisinin Bursa yönetiminin açıkça söyleyemediğini söylemiş oldu.
Böylece;
İnegöl'deki yılların rüyası bu çok açıklama ile son buldu.
Bu noktada;
AKP milletvekili Şahin'in "İçimde benim de il olma isteğim var ama Başbakanımın kararları benim için herşeyden üstündür. Türkiye'nin geleceğini daha iyi planladığı için saygı duyuyorum" sözleri de, konunun kapandığının ve ilçenin Büyükşehir Belediyesi'ne bağlanacağının önemli satırbaşlardıydı.
 

Jandarma'nın kaçak midye operasyonu!

Görüntüler Gemlik'ten geldi.
Haber;
İlçede kaçak olarak çıkarıldığı tespit edilen 50 çuval midyeye ilişkin.
Küçükkumla Jandarması, yaptıkları kontrollerde şüphelendikleri iki minibüste inceleme yapmış ve sonra da midyeler yakalanmış.
İki kişi de gözaltında.
Buraya kadar normal.
Normal olmayan, sonrasında, bu midyelerin bir çöp kamyonuna atılarak imha edilmesi!
Oysa, bu midyeler yeniden denize dökülse ve ekolojik hayata en azından böyle katkıda bulunulsaydı daha iyi olmaz mıydı?
Çok mu zordu acaba bir emir verip, bu 50 çuval midyeyi yeniden denize döktürmek?


Hangi logo daha güzel?

Kuruluşu;
1987 olan ve belediye olarak da 1989 yılındaki seçimlerden itibaren hizmet vermeye başlayan Nilüfer Belediyesi 25. yılını kutluyor.
Bugüne değin DYP, ANAP, DSP ve CHP'li belediye başkanlarının görev aldığı Nilüfer'e son 13 yılın damgasını vuran Başkan Mustafa Bozbey, radikal bir kararla belediyenin logosunu yeniledi.
Yeni logonun felsefesinde "eşitlik", "özgürlük", "kardeşlik", "evrensellik", "sürdürülebilirlik", "şeffaflık" ve "katılımcılık" temalarınun yer bulduğu belirtiliyor.
Bu yeni logo, hafta içinde kamuoyu ile paylaşıldı.
Elbette ki, yılların alışkanlığını bir çırpıda kenara atıp yeniliklere alışmak kolay değil.
Bunu kabul ediyoruz.
Ne var ki, yeni logonun eksinden daha iyi olmadığını düşünüyoruz.
Öyle ki, yeni logo Nilüfer'den tamamıyla kopulmuş izlenimi veriyor.


İlginç heykel yarın açılıyor

Dünyaca ünlü heykeltraş Christian Tobin hayli uzunca bir süredir Bursa'da bir eser üzerinde çalışıyordu.
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ile Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile hayata geçirilecek ve Bursa'nın yeni meydanlarından biri olacak olan stadyum karşısındaki Altıparmak Meydanı'nda da yavaş yavaş yeni görüntüler ortaya çıkıyor.
İşte;
Bu meydana hayat verecek olan toplam 52 ton ağırlığında olan ve suyun gücüyle hareket edecek olan Tobin imzalı dev heykeller yarın saat 18.00'de düzenlenecek törenle meydanda açılacak.
Karagöz ve Hacivat'ın bedenlerini 6'şar temsil eden metre uzunluğundaki Bursa'da örneği olmayan ilginç dev taş heykeller, meydana önemli bir değer katacak.

 

Sitemiz yenilendi
Bir süreden beri haber sitemiz www.bursahakimiyet.com.tr'de revizyon çalışmaları vardı ki tüm bunlar tamamlandı. Web sitemiz artık en yeni, en hızlı ve en güçlü. İlginizi çeken tüm haberler günün her anında bır tık ötenizde ki hatırlatmış olalım.

 

 

TARİHTE BUGÜN

Atılay adlı denizaltı eğitim dalışı yaptı ama bir daha su yüzüne çıkamadı. 37 subay ve er şehit oldu.
(15 Temmuz 1942)