Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
İtiraz süresinin sonunda Bozbey’den Şahin'e hamle!
21 Şubat 2014 Cuma, 08:06

Dün; CHP’nin Nilüfer kanadında bir ilginç gelişme daha yaşandı.
Yüksek Seçim Kurulu’nun;
Seçim takvimi uyarınca, belediye meclis üyelikleri listelerine yapılacak itirazlar dün başladı.
Bu yönde;
Nilüfer Belediye başkan adayı Mustafa Bozbey ile Nilüfer İlçe Başkanı Özgür Şahin arasındaki liste gerilimi de farklı bir hale geldi.
Ve;
CHP’nin Merkez Yönetim Kurulu’nun onay verdiği listede olan ancak İlçe Başkanı tarafından liste dışı bırakılan 3 meclis üyesi adayı, Seçim Kurulu’na itirazda bulundu.
Böylece;
Özgür Şahin’in liste dışı bıraktığı Ali Karamık, MYK’nın onay verdiği listedeki gibi 5. sıraya yazılmak için, Osman Günay 23. sıraya yazılmak için, Fahrettin Çakan da 25. sıraya yazılmak için resmi olarak itirazda bulundular.
Gerekçe olarak da;
Parti Genel Merkezi’nden gelen ve Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil ile Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan imzasıyla gelen ilk listeyi gösterdiler.
Ve de;
İlçe Seçim Kurulu’na, CHP Genel Merkezi’nin, Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer’deki belediye meclis üyelerini belirleme yetkisinin kendisinde olduğunu belirten kararı gösterdiler.
Böylece;
CHP’nin Nilüfer krizinde yeni bir hamle yapmış oldu Bozbey.
Şimdi;
Karar, Nilüfer İlçe Seçim Kurulu’nda.
Hakimliğin bu 3 itirazı, 2 gün içinde değerlendirip karara bağlaması gerekiyor ki, bakalım nasıl bir karar verecek ve CHP’nin Nilüfer kanadında da nasıl bir gelişme yaşanacak?
Keza;
İlçe Başkanı Özgür Şahin ve ekibinin Mustafa Bozbey’e karşı iki gün önce yaptığı kuvvetli hamlenin hangi sonla şekilleneceği de belli olacak bu mahkeme kararı ile.

Rakip listelere nazire yaptı?

Herhalde;
AK Parti, CHP ve MHP’nin belediye meclis üyesi aday listelerini kastetmiş olmalı ki, DSP’nin Osmangazi Belediye başkan adayı Necmettin Şengül, böylesine ilginç bir açıklama yaptı dün.
Aday olduğu ilçede, Bulgaristan kökenli 7 göçmen adayının bulunduğunu söyleyen Şengül, hem diğer partilere nazire yapmış hem de seçmene mesaj verir gibi olmuş.

 AK PARTİ MUDANYA'DA TEPKİ İSTİFASI!

AK Parti’nin;
Belediye meclis üyeliği aday listesindeki büyük tasfiyeden Mudanya kanadı da    etkilenmişti.
Nitekim;
Halihazırdaki 9 meclis üyesinden sadece Sadi Saydam, kontenjanın ikinci sırasına konuldu ve geri kalan üyeler ise liste dışı bırakıldı.
Bu yönde;
Mevcut belediye meclis üyelerinden ve AK Parti’nin etkin isimlerinden Gündüz Güler’in, meclis üyeliği görevinden istifa ettiği haberi geldi dün.
Konuşulanlar;
Seçime ramak kala gelen Güler’in bu istifasının arkasında, yeni listede yer almaması nedeniyle parti yönetimine yönelik protestosunun bulunduğu yönünde.

ERGENEKON SAVCISININ KUZENİ, YILDIRIM ADAYI

Bursa’da;
Demokrat Parti’nin Yıldırım Belediye başkan adayı, ünlü “Ergenekon Savcısı” Zekeriya Öz’ün kuzeni Yusuf Öz.
Öz, uzun süredir DYP/DP misyonunda siyaset yapıyor.
Son olarak;
2011 genel seçimlerinde de Bursa’dan milletvekili adayı olmuştu.
Öz, partisinin görevlendirmesi üzerine Yıldırım adaylığını kabul etti ve bugünden itibaren de sahaya çıkma planı yaptı. Öz, yarın da ilçe muhtarlarıyla, Kaplıkaya Şehriyar Tesisleri’nde buluşup, düşünce ve önerilerini alacak.

12 İLİN ANKETİNDE BURSA NE DURUMDA?

Çalışmanın detayları; bursahakimiyet.com.tr’de.
ORC’nin tam 22 gün süren, aralarında Bursa’nın da bulunduğu 12 Büyükşehir’de yaptığı yerel seçim anketi açıklandı.
Veriler dikkat çekici.
AK Parti adayı Recep Altepe yüzde 42.6
CHP adayı Necati Şahin yüzde 29
MHP adayı Kadir Koçdemir de yüzde 14.5 bandında görünüyor.

Önemli Not: Gazetedeki köşe yazımda yayınladığım anket sonuçları teknik bir hatadan dolayı yanlış çıkmıştır. Doğru rakamlar üstteki gibidir.