Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
İzdihama neden olan bu iftara protokol mensupları da şaşırdı
25 Temmuz 2012 Çarşamba, 09:05

Kısa adı Bal-Göç olan Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin geleneksel olarak düzenlediği iftar yemeğinin bu yılki buluşması öyle görünüyor ki uzun bir süre konuşulacak.
Genel Başkanlığı’nı Doç. Dr. Yüksel Özkan’ın yaptığı Bal-Göç’ün bu yıl ki iftar organizasyonu 1000 kişilik planlanmış ve bu planlamaya göre de organizasyon yapılmıştı.
Ne var ki;
Pazartesi günü gerçekleştirilen Bal-Göç’ün iftarında bu sınırlar önce zorlandı sonra da fazlasıyla aşıldı ve adeta izdiham yaşandı.
Öyle ki;
Planlamanın çok üzerinde bir rakamla 1700’e ulaşan konuk seli, BUSKİ ile çalışan yemek firmasının çabalarıyla zor da olsa bir şekilde çözümlendi.
Yine;
Geceye, protokol mensuplarının yoğun ilgisi de dikkat çekiciydi.
AKP milletvekilleri Hakan Çavuşoğlu, Canan Candemir Çelik, Mustafa Öztürk, CHP Milletvekili Turhan Tayan, MHP Milletvekili Necati Özensoy, vali Şahabettin Harput, vali yardımcıları Ahmet Hamdi Usta, Eyüp Sabri Kartal, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer Belediye başkanvekillerinin yanı sıra...
AKP İl Başkanı Sedat Yalçın, CHP İl Başkanı Metin Çelik, MHP İl Başkanı Hasan Toktaş, DP il Başkanı Ahmet Yıldırım, DSP İl Başkanı Necmettin Şengül’ün de yardımcılarıyla birlikte geceye katılmaları, iftarı güçlendiren diğer etkenlerdi.
Bu arada;
Çok sayıda bürokrat ve yöre dernekleri başkan ve yöneticilerinin de katıldığı gecede, görebildiğimiz kadarıyla DOSAB Başkanı Feridun Kahraman ile Balkansiad Başkanı Necati Şahin gibi iş dünyasından da temsilciler vardı.
Yine;
Konfedarasyon Başkanı Turhan Gençoğlu’ndan, Yıldırım’ın eski belediye başkanı Cüneyt Karlık’tan, Rudef Başkanı Şuayip Toprak’a, yargı ve emniyet mensuplarına, eski parlamenter Hayati Korkmaz’dan, İl Defterdar’ı Metin Otak’a ve iftar yemeğine ekip arkadaşlarıyla birlikte katılan CHP eski İl Başkanı Gürhan Akdoğan’a değin geniş bir katılımın yaşandığı gecenin duasını ise Tuna Camii imam hatibi Lütfi Taşçı yaptırdı.
Göçmen camiasının bu geceye yoğun katılımı, protokol mensuplarının da dikkatini çekerken, iftar sonrası da gecenin gündemini oluşturdu.
Özellikle Vali Harput ve Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe bu yoğun katılım için Bal-Göç Genel Başkanı Özkan’ı tebrik ederken, geceden ayrılırken olabildiğince de selamlaştılar.
Bu arada;
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in yanı sıra AKP milletvekilleri Hüseyin Şahin, Mustafa Kemal Şerbetçioğlu, Bedrettin Yıldırım ve Önder Matlı ile CHP Milletvekili Sena Kaleli’nin de mesaj gönderdiği bu kalabalık göçmen buluşmasında, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın gönderdiği telgraf da fazlasıyla alkış ve karşılık buldu.

 

 Has Parti AKP’ye BBP de MHP’ye...

Tahir Kahveci;
Bir süre önceye değin Bursa’da Büyük Birlik Partisi’nin il başkanlığı görevini yürütüyordu ki, sonradan partisinin Bursa ve Ankara yönetimiyle anlaşmazlığa düştü ve partisinden de ayrıldı.
Kahveci’nin adı bir ara AKP ile anıldı ki, AKP’nin il kongesinde çıkan listelerde kendine yer bulamadı.
Aktif siyaset yapmayan Kahveci, düşüncelerini kendi web sitesinden paylaşıyor.
Son paylaşımı da Has Parti’nin AKP’ye katılımı üzerineydi.
Görebildiğimiz kadarıyla, eski partililerini birez da kızdıracak nitelikteki uzun yazısında Kahveci şu notu düşmüş:
“Geçmişte Alperenlerin Ayasofya Camii’nde namaz kılması değil Türkiye’de, dünyada bile gündem olmuş ama bu sonuç sandığa yansımamıştı. Onun için BBP, kendi kendini heba etmeden yeni bir yol haritası çizmeli”
Düşüncesi de şu:
“Has Parti’nin AKP’ye katılmasını nasıl önemsiyorsam, BBP’nin de MHP’ye katılmasını arzulamaktayım”
 

 

CHP’de kurultay açıklaması bugün

Beklendiği üzere;
CHP İl Başkanı Metin Çelik, geride kalan kurultayı ve Parti Meclisi seçimini, bugün düzenleyeceği basın toplantısıyla değerlendirecek.
Dün bu yönde partiden yapılan açıklamada, yeni Parti Meclisi’nin Bursalı tek üyesi Sena Kaleli ile diğer milletvekillerinin de Çelik’in bu açıklamasında hazır bulunacağı belirtildi ancak parti kulisleri, bu açıklamaya tam katılım sağlanmasının zor olacağı kanaatinde.

 

Duyurusu, Nilüfer dışına taştı!

Dikkatinizi mutlaka çekiyordur.
Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey fotoğraflı bilgiler, sadece Nilüfer’in değil Osmangazi ve Yıldırım’daki otobüs durakları ile billboardları da süslemeye başladı.
Görünen;
Avrupa’nın “kurumsal mükemmellik” konusundaki en saygın ödülü olan Avrupa Kalite Ödülü’nün dünyadaki 13 finalistinden birinin de Nilüfer Belediyesi olarak açıklanması, Başkan Mustafa Bozbey’in ekibini de harekete geçirmiş.
2002 yılından bu yana kalite sistemi belirli aralıklarla gözden geçirilen Nilüfer Belediyesi, 2011 yılında 40 kişilik bir ekibin yaptığı çalışmanın ardırdan 2012 yılı Avrupa Kalite Ödülü’ne başvurmuştu.
Hemen belirtelim.
Bu “başarıyı” Nilüfer dışında da duyurmak istediği anlaşılan Bozbey’in bu hamlesine farklı yorumlar da olmuyor değil.