Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Kent içinde ring yapacak 6 km’lik tramvay, trafiği çok rahatlatacak
26 Şubat 2012 Pazar, 09:26
Bursa'da;
T1 hattı olarak tanımlanan proje, sadece Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin değil, kentin de en büyük projelerinden biri.
T1 hattı;
Santral Garaj, Darmstadt Caddesi, Stadyum Caddesi, Altıparmak Caddesi, Atatürk Caddesi, İnönü Caddesi ve Uluyol Caddesi'nden yeniden Santral Garaj'a bağlanan 6 kilometrelik modern tramvay ağının teknik kodu.
Henüz; Bursa caddelerinde fiziksel bir değişim veya çalışma görünmese de aslında bu projede bir hayli yol alındı.
Çünkü;
Büyükşehir Belediyesi, bu modern tramvay hattının en uzun hattı olan Heykel-Garaj hattındaki projeleri, onay için kısa adı DLH olan Demiryolları Limanlar ve Hava Meydanları Genel Müdürlüğü'ne görderdi.
Böylece; Bir taraftan "ipekböceği" olarak adlandırılan ve Bursa'da Durmazlar'da üretilen tramvay üretiminde işler hızlanırken bir taraftan da Ankara'da yeni güzergahların bürokratik işlemleri yürütülmeye başladı.
Şimdi sıra; nisan ayında yapılması planlanan inşaat ihalesine geldi.
Belediye yöneticilerinin planları, bu sürecin hızla tamamlanıp, 2013 yılının başında da inşaatın tamamlamasından yana.
Keza;
Başkan Recep Altepe de, 2013 yılıyla birlikte Bursa caddelerinde modern tramvayın çalışmaya başlamasını görmek istiyor.
Altepe'nin kurmaylarının planlamasında 6 kilometrelik bu modern tramvay hattında 13 durak bulunacak ve 12 araç çalışacak.
Yine;
Bu tramvayın çalışmaya başlamasıyla birlikte Bursa caddelerinde önemli bir değişim de yaşanacak.
Çünkü;
Toplam 280 kişi kapasiteli araçlar, kentin ana arterlerindeki trafik yükünü önemli ölçüde hafifletecek başka bir deyimle, yaklaşık 100 dolmuşla taşınan yolcuyu sadece 1 tramvay taşıyacak artık.
Böyle olunca da artık dolmuşlar şehir içinden yavaş yavaş kalkacak görünüyor.
Nitekim;
Tüm dolmuşların taksiye çevrilmesi planı içinde bu modern tramvay, bu çevrimde çok etkin bir rol oynayacak.Kim ya da kimler aday olacak?

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın dün yaptığı açıklamaya bakılırsa, partisi AKP'nin Bursa il kongresi 29 Nisan'da yapılacak görünüyor.
Tabii kesin bir tarih değil bu.
Son söz, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın o tarihteki programına göre söylenecek.
Ancak;
Arınç'ın telaffuz ettiği bu olası tarih, daha önce yapılması öngörülen 8 Nisan tarihinin geçerliliğini yitirmiş görünüyor.
Bu kongre ile Bursa'da adeta bir gövde gösterisine hazırlanan AKP'de şimdilik tek soru, kim ya da kimlerin il başkan adayı olacağı?


Başbakan'ın doğum gününe acaba kimler davetli?
Bugün;
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın doğum günü.
Aslen Rizeli olan ve 26 Şubat 1954'te İstanbul'da doğan Erdoğan bugün 58 yaşına giriyor.
Son geçirdiği operasyondan beri yaklaşık 20 gündür İstanbul'daki evinde dinlenen ve bu akşam Ankara'ya giderek, yarın da "işbaşı" yapması beklenen Başbakan Erdoğan'ın bugün için bir doğumgünü kutlaması yapıp yapmayacağı, yapacaksa da kimlerle birlikte olacağı bilinmiyor.
Elimizdeki notlar;
İki yıl önce dönemin il başkanlarınca Başbakan Erdoğan'a sürpriz yapıldığı yönünde.
Hatırlıyoruz da;
Dönemin Bursa İl Başkanı Nagip Vardar da dahil olmak üzere AKP'nin pek çok il başkanı kendi aralarında haberleşerek, Başbakan'ın doğum gününde Ankara'ya AKP Genel Merkezi'ne gitmişlerdi.
Keza ;
Geçen yıl 26 Şubat'ta da, Başbakan Erdoğan İstanbul Boğazı'nın 42 metre altında inşa edilen Marmaray'ın bazı bölümlerini açmak için Marmaray'a indiğinde sürpriz bir doğum günüyle karşılaşmıştı.
Ne var ki;
Bugün mesai günü değil ve 58 yaşına basacak olan Başbakan Erdoğan da evinde istirahatte.
Bu nedenle özel konuklar dışında bir sürpriz görünmüyor bugün için ama bu tablo bir sürpriz yaşanmayacak  anlamı da taşımıyor.Pembe renkli araç uygulaması olur mu?

Bilenler bilir.
Başta;
İran olmak üzere Ortadoğu ülkelerinin çoğunda, Birleşik Arap Emirlikleri'nde, Suriye'de, Kuveyt'te, Mısır'da pembe taksi uygulaması var.
Yakın bir zamanda Filistin'de de başlayacak bu uygulamada tek fark, dünyanın her yerinde sarı olan taksimlerin yanında bir de pembe renkli taksilerin dolaşıyor olması.
Sadece kadınların binebildiği, kadın sürücülerin kullandığı bu uygulama, şeriatın geçerli olduğu ülkelerde neredeyse olmazsa olmaz.
Şimdi ise; Benzer uygulama isteğinin Saadet Partisi'nden gelmesi manidar.
İstanbul'da "pembe metrobüs" isteyen SP'liler, konuyu Büyükşehir Belediye Meclisi'ne de taşımaya hazırlanıyorlar. Doğrusu bu çağda üstelik toplu taşım araçlarında haremlik-selamlık uygulaması talebi çok şaşırtıcı.Bursa'dan Atina sokaklarına aşk!
Bilinen adıyla ÖDP.
Yani, Özgürlük ve Dayanışma Partisi.
Ama ÖDP'liler "aşkın partisi" demeyi tercih ediyorlar.
12 Haziran'daki son genel seçime, Yüksek Seçim Kurulu'nun kararıyla giremeyen ÖDP'nin Bursa kanadı gündemlerine şimdi "Yunanistan'daki emekçileri" aldı.
Egemen güçlerin Yunanistan'ı iflas ettirdiğini söyleyen ÖDP'liler, Bursa'dan Atina sokaklarına bir selam ve destek zinciri gönderiyorlar.ASPARAGAS

Recep Altepe (Büyükşehir Bld Bşk):
- Sedat Başkan, ben 40'a geldim, 50 kere sektirmeye az kaldı.
Sedat Yalçın (AKP İl Bşk):
- Recep Başkanım bana verilen top sekmiyo, yeniden başlasak mı?


CHP'de seçimler yarın AS TV'de
CHP'de;
17 ilçenin tamamında tam 3392 ilçe delegesi seçildi ki, bu delegeler, takvimi henüz belil olmayan kendi ilçelerinin kongrelerinde oy kullanıp, yeni yönetimleri belirleyecekler.
Bizler de yarın saat 22.00'de AS TV'de "Bursa'nın Seçimi"nde masaya CHP'yi yatıracağız ve İl Başkanı Gürhan Akdoğan'a, geride pek çok spekülasyon bırakan bu seçimlere ilişkin soruları yönelteceğiz.GÜNÜN SÖZÜ
"Sağlık sektörü, turizm pastasından ciddi pay alıyor. Bursa olarak biz de bu sektörden payımızı almak istiyoruz"
Recep Altepe
(Büyükşehir Bld Bşk)

TARİHTE BUGÜN
Cumhurbaşkanı Demirel, Başbakan Erbakan'a laik rejim konusunda endişelerini dile getiren bir mektup gönderdi. (26 Şubat 1997)