Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Korkulan oldu, Bulgaristan’da Türkler bölündü
27 Nisan 2016 Çarşamba, 06:46
Bulgaristan’da;
Türkler’in partisi HÖH (Hak ve Özgürlükler Hareketi) içinde darbe yapıp Genel Başkan Lütfi Mestan’ı uzaklaştıran Ahmet Doğan, Türkiye-Bulgaristan ilişkilerine bir darbe daha vurdu.
Doğan;
Sınır ihlali yapan Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından Türkiye’yi suçlamış ve hem Türkiye’de, hem de Bulgaristan’da herkesi şoke etmişti.
Sonrasında da;
HÖH’ten istifalar başlamış ve kısa adı DOST olan Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü için Demokrasi Partisi adı altında yeni bir Türk partisi kurulmuştu.
Başına da;
HÖH’ten kovulan ve Türk Büyükelçiliği’ne saklanmak zorunda kalan Lütfi Mestan getirilmişti.
Hatırlanacaktır;
Kısa bir süre önce Sofya’da gerçekleştirilen DOST’un ilk kurultayına, Türkiye büyük önem vermiş başta AK Parti olmak üzere CHP ve MHP genel merkezleri de milletvekili ve temsilciler göndermişti.
Aynı şekilde Türkiye Büyükelçisi ile çok sayıda bakanlık temsilcisi ile STK yöneticileri de hazır bulunmuştu.
Nitekim;
Bu görüntü, Türkiye’nin HÖH’ten desteğini çekmesi ve DOST’a yönelmesi anlamına gelmişti.

DOST’un;
Böylesine bir Türkiye desteği altında olmasının ardından da, 240 üyeli Bulgar Parlamentosu’nda 35 milletvekili ile temsil edilen HÖH’ten 5 milletvekili istifa etmiş ve DOST’a geçmişti.
İşte;
Bulgaristan’daki bu gelişmeler sonrasında, Türkiye’nin büyük nefretini kazanan Ahmet Doğan, bu hafta sonunda partisi HÖH’ü kongreye götürdü.
Kongrede;
Lütfi Mestan’dan boşalan Genel Başkanlık görevine eski Genel Sekreter Mustafa Karadayı getirildi.
Yanı sıra;
Beklenen oldu ve HÖH’ün tüzüğünde değişiklik yapılarak, Onursal Başkan Ahmet Doğan’ın yetkileri artırıldı ve partide tamamen tek karar verici haline geldi.
Bu da;
Türkiye için ya da Bulgaristan’daki Türkler için bir tehlike olarak algılandı.
Dahası;
Türkiye aleyhtarı Ahmet Doğan, eski Genel Başkan Lütfi Mestan’la ilgili haber ve yazıları HÖH’ün resmi sitesinden kaldırtırken, bu resmi siteden Türkçe bölümü de tamamen kaldırıldı.
Yani;
HÖH ile Ankara arası iyice tehlikeli bir yola girdi.

İşte;
Hafta sonu Sofya’da gerçekleştirilen bu kongre, Türkiye’nin Bulgaristan politikalarına da zarar verdi.
Nitekim;
Korkulan oldu ve Bulgaristan’daki Türkler ikiye bölündü.
Dahası;
Türk siyaseti ve siyasetçileri de HÖH’çü ve DOST’çu olarak bölündü.
Bu da Türkiye için hiç iyi olmadı.
Mesela;
DOST’un kongresine Türkiye’den adeta siyasetçi ve bürokrat yığınağı yapılırken, HÖH’ün kongresini Ankara görmezden geldi.
Ne bakanlık, ne parti temsilcileri, ne de Türkiye Büyükelçisi katılmadı.
Buna karşın;
Türkiye karşıtı durumuna düşen HÖH’ün bu kongresine Türkiye’den katılanların yanı sıra, Bursa’dan da tanıdık yüzler dikkat çekti.
CHP Bursa Milletvekilleri Ceyhun İrgil ve Erkan Aydın, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, CHP İl Başkanı Şadi Özdemir, CHP Yıldırım İlçe Başkanı Güner Aklan ile bazı yöneticileri de katılanlar arasında görüldü ki, bu durumu haliyle tepkiyle karşılayanlar oldu.