Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Marmarabirlik’te seçim kapıyı çaldı
10 Aralık 2014 Çarşamba, 07:13
Bursa’da; Her seçim döneminde heyecan yaratan ve özellikle zeytin üreticileri arasında ana gündem maddesi olan Marmarabirlik’in de kongre süreci kapıyı çaldı.
Kuşku yok ki;
Marmarabirlik bölgenin en önemli söz sahibi.
Bölgesinde;
Yetiştirilen sofralık siyah zeytinin yaklaşık yüzde 45’ini satın alan, sonra işleyen Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği, 78 ilde bayiler aracılığıyla halka satış yapabildiği gibi, Almanya, Danimarka, İsviçre, KKTC ve Bulgaristan’daki aracı firmalar tarafından Avrupa’nın tamamına, yanı sıra Amerika, Kanada ve Avustralya piyasasına da bu ünlü tadı sunuyor.

Halihazırda;
Böylesine büyük bir gücün, 29 bin gibi de büyük kayıtlı zeytin üreticisi bulunuyor.
Gücünü;
Direkt olarak üreticiden alan Marmarabirlik de bu sayede Türkiye’nin en güçlü 500 sanayi kuruluşu arasında yer aldığı gibi, aynı zamanda en büyük zeytin üreticisi unvanını da koruyor.

Doğal olarak;
Böylesine büyük bir gücün yönetim mekanizmaları da, geçmişten bu yana her kongre sürecinde dikkat çekiyor.
Hatta;
Zaman zaman siyasi tartışmaların da odağı oluyor ki, hammaddesi zeytin olmasına rağmen Marmarabirlik’in seçimlerine siyasi partiler de dolaylı olarak müdahil olma durumunda kalı-yorlar.

İşte;
Bu nedenle, yaklaşan Marmarabirlik seçimleri için de yeniden bir telaş başladı.
Birliğin;
8 kooperatifi var.
Bir süre önce;
Orhangazi, İznik ve Mürefte kooperatifleri zorunlu mali kongrelerini yaparken aynı zamanda seçimli kongre de yaptılar ve büyük kongrede oy kullanacak delegelerini belirlediler.
Sırada şimdi;
Gemlik, Mudanya, Erdek, Edincik ve Marmara Adası kooperatiflerinin seçimli kongreleri var ki, bu 5 kooperatif de bu kongrelerini yeni yılın başında yapmak zorunda.
Bu kongrelerde;
Marmarabirlik’in alt kooperatifleri genel kurullarını yani kongrelerini yaparken hem yönetimlerini belirleyecekler, hem de Marmarabirlik’in 7 kişilik yönetim kurulunu seçecek olan delegelerini tespit edecekler.

Yeni yılda;
Gerçekleştirilecek Marmarabirlik büyük kongresinde bu 8 kooperatiften 300 civarında delege oy kullanacak.
En yüksek delege sayısı ise, üretici ve üretim oranı nedeniyle Mudanya kooperatifi.
Birliğin;
Mevcut başkanlığını halihazırda Hidamet Asa yapıyor.
Zaman zaman, zeytin alım fiyatları nedeniyle üreticilerin eleştirilerine uğrayan İznik orijinli Asa, yeni dönem için de aday olarak görünüyor.
Diğer yandan da;
Birlik bünyesi içinde Mudanya orijinli Murat Ünal’ın ismi telaffuz ediliyor.
Adaylar henüz resmi olmamakla birlikte daha şimdiden birlik seçimine yönelik kooperatiflerdeki bu hareketlilik, asıl büyük seçimin de geçmiştekiler gibi hayli heyecanlı geçeceğinin göstergesi.